2023. szeptember 13: ez a nap arany betűkkel íródik be nemcsak a TRUMPF, hanem a magyar fémlemez-megmunkáló szektor évszázados történelmébe. A gödöllői Technológiai Központ nemcsak a TRUMPF régiós piaci jelenlétét erősíti, hanem a növekvő vásárlói igényeket is optimális hatékonysággal képes kielégíteni. A székház szerves részét képező bemutatóterem az iparág legújabb technológiáit vonultatja fel.
A lézeres vágástól a precíziós köszörülésen és forgácsoláson át a huzalszikra-forgácsolásig a fémmegmunkálás számos technológiáját felvonultatják az EMO 2023 kiállításon az Optimum Hungária Kft. partnerei. Az öt stand között az Optimum szakemberei jelentik majd az összekötő kapcsot, akik minden látogató számára személyre szabott standvezetéssel és ajánlatokkal készülnek.
A címben szereplő Csukás István-idézet mintha a magyar beszállítók mindennapjairól szólna. Minden lemezmegmunkáló cég ugyanazt szeretné: hatékony, rugalmas gyártási folyamatokat, alacsony energiafogyasztást és a képzett munkaerő hiányát nagymértékben ellensúlyozó automatizált rendszereket. Ipari automatizálással sokan és sokféleképpen foglalkoznak, de a TRUMPF új gödöllői bemutatótermében helyet kapó TruBend Cell 5000, mely egy működés közben is megtekinthető, kipróbálható, teljesen automatizált élhajlító cella, hamarosan hazai lemezmegmunkáló cégek tucatjait emelheti új szintre a nemzetközivé váló versenyben.
Aki lemezalkatrészeket tervez, annak egy sor egyedi kihívással kell szembenéznie. A gyárthatóság biztosításától, a költségmegfontoláson keresztül a pontosságig számos kihívással szembesülnek a tervezők. Továbbá nehezítő tényező az, hogy hazánkban korlátozottan áll rendelkezésre az erőforrás és a szakértelem ezen a területen.
A Bystronicnál az ügyfélsiker egy három pillérből álló koncepción alapul: „teljesítmény, intelligencia és a vágási folyamatok optimalizálása”.
A 3D lézervágás az utóbbi évtizedek találmánya, napjainkban pedig egy teljes mértékben kiforrott és elterjedt fémmegmunkálási eljárássá vált, nagy segítséget nyújtva a tervezők és a gyártók számára. A 3D lézervágó kiküszöböli a többszörös munkafolyamatok szükségességét, mivel egyetlen folyamattal képes összetett geometriájú alkatrészeket vágni. A TRUMPF a 3D lézeres vágógépeket időközben a lézeres hegesztési és felrakóhegesztési funkciókkal is felszerelte, az így létrejött TruLaser Cell sorozat tehát iparágak széles körében teszi lehetővé a pontos, dizájnos 3D alkatrészek költséghatékony gyártását.
A lézervágás egy olyan sokoldalú gyártási folyamat, melynek során egy lézer precízen és hatékonyan vág ki összetett formákat fémlemezekből. Hogyan működik egy CO2-lézer? Hol van az alkalmazási területük a különböző iparágakban? Miért alkalmasak a lézerek ideálisan az automatizált gyártásba történő integrálásra? Használt gépekkel is elérhető tökéletes eredmény?
A HSG kínálatában található fiber lézervágógép változatok szinte mindegyike megtalálható már egy-egy magyar cég telephelyén, már szinte folyamatos az új gépek telepítése. A magyar vásárlók márkától függetlenül a síklézervágókat választják nagyobb számban, ami nem véletlen, hiszen a lemezmegmunkálásnak nagyobb piaci szegmense van a csővágással szemben. Talán éppen ezért is, ezúttal kizárólag a HSG csőlézerekre kerül a hangsúly, hogy ezek a speciális berendezések is kapjanak figyelmet. Bemutatjuk a HSG Laser jelenleg futó fiber csővágó lézergép portfólióját.
Magyarországon is emelkedik a robotizált munkafolyamatok száma, hiszen a robotika minden reális számítás szerint valóban a leggyorsabban megtérülő beruházások közé tartozik. Az ajánlatkérés után azonban mégis sok vállalkozás mond le az automatizálási projektről. A PMT Szerszámgép által kifejlesztett robotizált élhajlító cella révén a legkisebb fémipari cég is egyről a kettőre juthat a költséghatékonyságban és a termelékenységben.
Az Optimum Hungária Kft. a szerteágazó gépkínálatából idén több szeletet is bemutat az Ipar Napjai látogatóinak, ezáltal a fémmegmunkálás szinte minden válfaja (lemezmegmunkálás, forgácsolás, köszörülés) megtekinthető lesz a standon – szinte külön kiállítást alkotva a kiállításon belül.
Az élhajlítás gyakran még mindig azt jelenti, hogy kis és közepes méretű alkatrészeket kell azokhoz túl nagy élhajító gépeken legyártani. Ez sokszor a ciklusidő, a hely és néha a minőség rovására megy. Az 1 500 milliméterig terjedő hajlítási hosszúságú és legfeljebb 20 milliméter vastagságú alkatrészekhez valójában nem nagy méretű gépekre van szükség, hanem egy kicsi és sokoldalú izomgolyóra, ami még a mobilitás terén is jelentős előnyökkel jár.
Minden beruházásra megvan a legmegfelelőbb időpont. A TruBend 7050 esetében most jött el a pillanat: az energiatakarékos élhajlító mellé 5 000 euró értékben válogathatunk ingyenes szerszámokat a TRUMPF szerszámkatalógusából.
A 4 milliárd forintból épült új székház és bemutatóterem alapkövét 2021. július 1-én tették le Marcella Montelatici, a TRUMPF Werkzeugmaschinen SE + Co. KG értékesítésért és szolgáltatásokért felelős ügyvezetője jelenlétében. A hazai jelenlét erősítését az autóipar növekvő üzleti lehetőségei indokolták, a cégcsoport várakozásai szerint ugyanis a lézerek árbevétele az autóipar számára gyártott akkumulátortechnika és egyéb komponensek területén a régióban 2025-ig elérheti a 100 millió eurót. Az új bemutatóteremmel Magyarország vált a TRUMPF csoport délkelet-európai csomópontjává. Az épület várható hasznosításáról, a TRUMPF magyarországi terveiről és a szerszámgép-értékesítési trendekről Major Tamást, a TRUMPF Hungary Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
A lemezmegmunkálásban – az állandóan csökkenő darabszámok és egyre komplexebb gyártási folyamatok miatt – egy cég sikere nagyrészt a rugalmasságon múlik. A fémmegmunkálás egyik nemzetközi éllovasának számító AMADA idén 2023. március 7-10. között rendezte meg az immár évtizedes hagyományokkal bíró Solution Day szakmai találkozót Haanban, ahol a résztvevők saját kérdéseikre kaptak naprakész válaszokat.
Az emelkedő villamosenergia-árakkal járó energiaválság idején a vállalatoknál is egyre nagyobb szükség van az energiaköltségek csökkentésére. Az ipari üzemekben megkerülhetetlen, hogy a régi, energiazabáló berendezéseket modern gépekre cseréljék. Ezek több szinten is csökkenthetik a költségeket. Jól mutatja ezt az energiahatékony optikai szálas és a CO2-lézerek összehasonlítása.
2023. március 7-10. között rendezi meg az AMADA a már hagyományos éves bemutatóját Haan-ban, ahol idén még a megszokottnál is több mindent fog adni a gyártó az odalátogató partnereinek.
A TRUMPF és az Efficient Energy új Eco Cooler rendszere tiszta vízzel hűti a lézeres vágógépeket. A berendezéssel akár 80 százalékos energiafogyasztás-csökkenés és alacsonyabb hűtési költségek érhetők el.
A RAS Reinhardt Maschinenbau GmbH 75 éve tartozik a panelhajlítás vezető gyártói közé. A nehézipari gépgyártásban, az autó- és építőiparban, a háztartási nagygépek vagy éppen az irodabútorok gyártásában használt hajlító-, vágó- és alakítógépek, valamint szoftverek energiatakarékos és költséghatékony termelést tesznek lehetővé. A Hannoverben kiállított nyolc berendezés között két újdonságot is felfedezhettek az érdeklődők.
A Mazak tovább folytatja az innovációt, az FG 3D lézervágógép-család bemutatásával. Az FG-400 NEO egy minden-az-egyben megoldás, melyet fokozott termelékenységre és egyszerű kezelhetőségre terveztünk. Ezen új modellünket a hosszú csövek és szelvényanyagok nagysebességű feldolgozására optimalizáltuk.
A fémlemezek sorjázása, éllekerekítése, lézer-oxid- és nehézsalak-eltávolítása, finiselése és precíziós csiszolása terén több mint 80 éves tapasztalattal rendelkező Timesavers International bármilyen méretű vállalkozás számára kínál megfelelő berendezéseket. A gépcsalád legújabb tagja más innovációkkal együtt a hannoveri EuroBLECH szakkiállításon mutatkozott be.