A továbbiakban egy útmutatót, egy útikalauzt olvashat az, aki elhatározta, hogy el akar indulni a gépesítés, automatizálás, robotizálás útján. Megpróbálok rávilágítani arra, hogy milyen buktatókra, csapdákra lehet számítani, hogyan lehet azokat kikerülni, és ezáltal hogyan lehet a kívánt célhoz eljutni.
A 2023. július 4-i állapotok szerint 138 594 m2 nettó kiállítási területen 1 713 kiállítót (köztük két magyar céget) felvonultató EMO Hannover kiállításnak már a bemutatója is nagyszabásúra sikeredett. 10 héttel a fémipari világvásár megnyitója előtt több mint 30 országból 150 vállalatvezető és újságíró látogatott el Frankfurtba, hogy a bemutató impulzusokból leszűrhessék, mi fogadja majd a sok ezer szakembert szeptemberben Hannoverben. Az eseményre a TechMonitor is meghívót kapott.
A hegesztés robotosítása meglehetősen magas költségekkel jár, és a környezetünkben sajnos rengeteg elhibázott beruházással találkozhatunk. A megvásárolt robotcellákat nem tudják jól használni, nem tudják kihasználni, és van, ahol egyáltalán nem használják, csak szörnyülködve kerülgetik, emlegetve a sok kidobott pénzt, amibe került.
Az additív gyártásra, a csatlakoztathatóságra, az együttműködő robotokra és a fenntarthatóságra összpontosító négy közös standon élőben tapasztalhatják meg a legújabb trendeket. „Sehol máshol nem sorakoznak fel ilyen átfogóan az ágazat innovációi – mutatott rá Martin Göbel, az EMO-t szervező VDW (Német Szerszámgépgyártók Szövetsége) kiállítás igazgatója a 2023. május 23-án Budapesten tartott sajtótájékoztatón. – Aki tehát szeptemberben Hannoverbe látogat, az ne hagyja ki az EMO közös, tematikus standjait sem.”
Magyarországon is emelkedik a robotizált munkafolyamatok száma, hiszen a robotika minden reális számítás szerint valóban a leggyorsabban megtérülő beruházások közé tartozik. Az ajánlatkérés után azonban mégis sok vállalkozás mond le az automatizálási projektről. A PMT Szerszámgép által kifejlesztett robotizált élhajlító cella révén a legkisebb fémipari cég is egyről a kettőre juthat a költséghatékonyságban és a termelékenységben.
A jövő gyorsabban itt lesz, mint gondolnánk – de fel lehet rá készülni. A 2022. november 17–18-án rendezett hagyományos Gyártásautomatizálási Napok során a fémipar hat meghatározó szereplője mutatta be azokat a megoldásokat, melyekkel egy energia- és költséghatékony, automatizált, egyedi alkatrészek gyártására is képes termelési rendszer építhető fel.
Sok szerszámgép van a piacon, de csak nagyon kevés kínál olyan kedvező vételi lehetőséget, mint az Intergavel december 15-ig tartó online árverésének tételei.
2022. november 8–10. között új fejezetéhez érkezett a Yamazaki Mazak őszi Nyílt Nap sorozata, ami idén a gépek és a megmunkálási folyamatok energiahatékonyságát javító lehetőségeket helyezte a középpontba. Az átfogó kínálatról a Nyílt Nap társkiállítói gondoskodtak, négy modern szerszámgép pedig élőben, megmunkálás közben is megtekinthető volt.
A termelékenység és a hatékonyság hagyományos módszerekkel már nem, csak automatizált rendszerekkel növelhető tovább. A 2022-es EuroBLECH szakkiállításon egy olyan magyar fejlesztés mutatkozott be a nemzetközi közönség előtt, ami anyagilag és technológiailag is közelebb hozza a kis- és középvállalatokhoz a robotizált élhajlítás világát.
A termelésbővítés, a termelékenység-növelés és a hatékonyságjavítás a hagyományos módszerekkel ma már nem érhető el. Egy kezelő 8 órát tud termelni heti öt napon (leszámítva a kieső időket), addig az automatizált rendszer napi 24 órát, akár heti hét napon keresztül. Mindehhez nincsen rendelkezésre álló munkaerő, ez az igény pedig a kkv-szektorban is jelentkezik. A legnagyobb nemzetközi szakkiállításokon (EuroBLECH, BlechExpo) nem láttunk kisvállalkozások részére fejlesztett megoldásokat eddig senkitől.
A 2022. október 6-án a szlovén határ túlsó oldalán fekvő Lendvára utazó 21 magyar szakember egyvalamiben biztosan egyetértett. A megnövekedett minőségi elvárások és a szakemberhiány következtében hegesztőrobotok nélkül ma már gyakorlatilag ellehetetlenülne a gyártás. A robothegesztésre fókuszáló szlovén VIRS rendszerintegrátor egy kézből szállítja ehhez a megoldásokat.
A stuttgarti AMB 2022 kiállításon a szerszámgépgyártó HURCO vállalat demonstrálja, hogy segítségével egyedi, precíz automatizálási koncepciók valósíthatók meg a forgácsolásban. Szeptember 13. és 17. között a B62-es csarnok A10-es standján elsősorban az egyedi alkatrészek és kis szériák gyártói kaphatnak tanácsokat az alkalmazásorientált megoldásokra vonatkozóan.
Ismerkedjen meg a legújabb robothegesztő cellákkal, automata gyártóberendezésekkel és Ipar 4.0 alkalmazásokkal!
A Kühne Zrt. robottechnikai beruházásának kapcsán Süli Csabát, a cég vezérigazgatóját kérdeztük kétségekről, tévhitekről, eredményekről és sikerekről.
Uwe Heinz a PGN-plus-P megfogó termékjellemzőire vonatkozó követelményekről és ezek teszteléséről beszél. A 34 éve a SCHUNK-nál dolgozó Uwe Heinz a megfogórendszerek minőségirányítási igazgatójaként a termékek minőségéért felel. Az átfogó tartóssági és terepi teszteket végző szakember viccesen kínzókamraként írja le műszaki laboratóriumunkat.Tekintse meg az alábbi videót, hogy bepillantást nyerjen a kínzókamra működésébe, amely az iparág számára legfontosabb terméktulajdonságokat vizsgálja.
Teljesen automatizált kiértékelés robotokkal: öt elektromos kisalkatrész-megfogó a laboratóriumi alkalmazásban, két hattengelyes kollaboratív robottal. Ebből három megfogó a csöveket kezeli, kettő a csavaros kupakot tartja, amíg egy forgóegység nyitja és zárja a csövet a mintavételhez. Az új SoftGrip szoftver funkció pedig gondoskodik a vékony csövek kíméletes kezeléséről.
A kiemelkedően sikeres INTEGREX i szériát váltja az i-H széria, amely 23 géptípust foglal magában. Ezek mindegyike rendelkezik a Mazak új, mesterséges intelligenciát alkalmazó vezérlőjével, a SmoothAi-val, amely a beépített tanulási képességével tovább javítja a szerszámgép teljesítményét.
A @Fanuc Hungary stílusos karácsonyi jókívánságai! Élvezzük együtt az automatizálás dallamait!
A nagy termékmixszel, változatos termékkörrel rendelkező gyártó cégek számára kifejlesztett rugalmas COBOT automatizálási cella európai premierjét az EMO 2021 szakkiállításra időzítették.
Az Okuma ARMROID és STANDROID robotrendszerei kevesebb manuális beavatkozást, megnövelt gépkihasználást és pontosabb megmunkálást eredményeznek. A japán gyártó európai képviselője az október 4–9. között megrendezett EMO Milano 2021 szakkiállításon azt demonstrálta, hogy mit jelenthetnek ezek az innovatív automatizálási megoldások a fémipar különböző méretű cégei számára.
Egy automata robotok gyártásával foglalkozó cég a Brady által biztosított ipari címkék, és egy egyedi beolvasó és nyomtató alkalmazás segítségével immár a robotkarok kábelkorbácsaiban található minden egyes alkatrészt könnyedén vissza tud követni. A kábelkorbácsok alkatrészeinek kigyűjtési hatékonysága szintén jelentősen felgyorsult a raktárakban.
A fém- és műanyagfeldolgozó ipar mindeddig gyakran szembesült egy nehéz döntéssel: a CNC-esztergákkal és -marógépekkel vagy a nagy termékmixet, vagy a nagy mennyiséget szolgálta ki. Egy holland innovatív megoldás azonban lehetővé teszi az automatizálás határainak kitolását. A szervo-vezérlelt befogókban FAULHABER integrált sebességszabályzóval ellátott kefe nélküli DC-szervomotorok biztosítják a szükséges pontosságot és megbízhatóságot.
Az 5 tengelyes munkák automatizálása mindig is bonyolult feladatot jelentett, ám a gépek egy új generációját, innovatív automatizálási megoldásokkal és új fejlesztésű szoftverekkel kombinálva végre áttörhető ez a korlát, mondja Mike Sykes a Yamazaki Mazak automatizálási rendszerekért felelős menedzsere.
A szakképzett hegesztőkből állandósult a hiány, és a megrendelések teljesítéséhez már nem elegendő a munkatársak át- vagy továbbképzése. A digitalizálás és az automatizálás azonban a hegesztés világát is megváltoztatja. A modern technológiával azonnal kompenzálhatjuk a szakképzett munkaerő hiányát, vagy tehermentesíthetjük munkatársainkat a monoton munkavégzéstől.
A hegesztőpisztolyba épített szervós huzaltolónak, valamint a Szuper-Aktív TAWERS technológiának köszönhetően stabil hegesztési minőség és alacsony (szinte zéró) fröcskölődés érhető el a MIG/MAG hegesztési eljárás során.
Az egymástól különálló szerkezeti elemként kezelt fém alkatrészek egyesítését már a világtörténelem hajnalán alkalmazták. Egy több ezer éves eljárásról pedig feltételezhető, hogy mindenki ért hozzá. Akárcsak a futballhoz, a gyerekneveléshez, vagy mostanában a vírusokhoz. Egy olyan szakemberről azonban valóban elhihetjük, hogy ért a hegesztéstechnikához, aki egész életében ezzel foglalkozott. Nagy Ferencet, a REHM Hegesztéstechnika Kft. ügyvezetőjét a hegesztéstechnikai piac aktualitásairól kérdeztük.
Minden ipari forradalom a termelékenység növelését célozta. Az első ipari forradalom során létrehozott új technológiák – beleértve a szerszámgépeket is – egy gépesített világgal könnyítették meg az emberek életét. A jelenleg zajló ipar 4.0 célja a magasabb termelékenység és a nagyobb hatékonyság megteremtése a meglévő és új technológiák intelligens platformokkal történő összekapcsolásával.
A mérnökök és a gyártó cégek egyre több robotot alkalmaznak a termelékenység növelése érdekében, és ezen mérnöki csodákban kulcsszerepük van a lineáris vezetékeknek. Martin Ahner, a norelem ACADEMY vezetője a lineáris vezetékek kiválasztásához szükséges szempontokat veszi górcső alá.
Sok helyen olvashattuk, hogy startupok kínálják ingyenesen szolgáltatásaikat annak érdekében, hogy a csőd szélére került vállalatokat megsegítsék. A DMG MORI hasonlóképpen gondolkozott, és speciális gazdasági ösztönző csomaggal támogatja ügyfeleit az automatizálás, a digitalizáció, a finanszírozás és a szerviz területén.
Hans Gattlen világos jövőképpel rendelkezik. Olyan ikergyárat álmodott meg, ahol napközben emberek dolgoznak, a gépek pedig az éjszakai műszakot veszik át. A Svájcban létrehozott digitális gyár teljesen automatikusan és autonóm módon termel majd, így a költségcsökkentés mellett a munkatársak munkaterhelését is mérsékli. Hans Gattlen az elmúlt hónapokban új struktúrákat vezetett be a cégben, és mindenekelőtt jelentősen korszerűsítette a lemezmegmunkálás folyamatát.
A szakképzett hegesztők külföldre távozásával, az emelkedő munkaerőköltségekkel, a koronavírus-járvány miatti bizonytalanságokkal, valamint a biztonsági intézkedések előtérbe kerülésével megfordult a sok évtizedes mantra; sok esetben már nem az automatizált, hanem a kézi hegesztés számít luxusnak. Makkos Levente, a TRUMPF Hungary Kft. gépértékesítő mérnöke a hegesztés előzetes szakismeretek nélküli automatizálási lehetőségeiről beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A világ egyik legnagyobb autógyártója már a jövőre készül. Az elkövetkező években a Volkswagen radikálisan áttér az e-mobilitásra, és ebben a folyamatban a németországi Zwickauban működő gyár játszik majd kulcsszerepet. Az ID.3 modellel itt íródik ugyanis az elektromos autók új generációjának története. Amiben fontos szerep jut a Bystronic élhajlító gépeinek is.
November 5-én és 6-án került megrendezésre a GE-CO Hungary Kft. szakmai rendezvénye. A cég közel 1 400 m2-es csarnoka lehetővé tette, hogy a látogatók a megfelelő távolságtartás mellett, de mégis közelről, működés közben tekinthessék meg a kiállított gépeket. A rendezvényre ellátogató érdeklődők elmondhatják magukról, hogy minden bizonnyal a 2021-es év utolsó személyes szakmai rendezvényén vettek részt.
A Haas Robot Package 1 rendszer esetében az alkatrészek automatikus be- és kirakodásához minden elem (robot, állvány, kerítés stb.) rendelkezésre áll, így néhány óra alatt, nem pedig néhány nap alatt létrehozható a szerszámgépek átfogó automatizálása.
Nyugat-Európában jellemzően a magas bérköltségek miatt, itthon pedig a szakképzett munkaerő hiánya miatt fektetnek a gyártók egyre nagyobb hangsúlyt a gyártási folyamatok automatizálására. Az elsősorban az Okuma gépek hazai képviseleteként számon tartott Smartus Zrt. a házon belül kifejlesztett és tartott know-how révén vállalkozik komplex automatizálási rendszerek kivitelezésére is. A fémipar hazai automatizálási lehetőségeiről Mátyás János, a Smartus Zrt. vezérigazgatója és Gángol Ervin, a cég műszaki igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A robotvezérlő vezérli a robot mozgását, valamint kezeli az integrált hegesztő-áramforrást, ez teszi lehetővé a 64 bites Global2 vezérlőrendszer használatát. A TAWERS fúziós technológia révén egyetlen vezérlőegységbe 5 különböző áramforrás lett integrálva. Integrált hegesztőrobotról lévén szó, nincs többé külön hegesztőáramforrás-választás, interfészprobléma.
Az olyan előre nem látható helyzetek, mint a jelenlegi koronavírus járvány, arra is rávilágítanak, hogy mennyire fontos az, hogy egy vállalkozás képes legyen nagyon rugalmasan változtatni a termelési költségeit és kapacitását. Hagyományosan az automatizálás jelent megoldást erre az igényre, amit viszont a kis- és középvállalatok jó ideig nem engedhettek meg maguknak a magas bekerülési költségek miatt. Az elmúlt években azonban olyan megoldások jelentek meg ezen piaci szegmens számára, melyekkel a kkv-k is hozzáférhetnek a legmodernebb robotizálási technológiákhoz. Kiss Barnabás, az Unitech Industries Kft. tulajdonosa a kisvállalkozások számára is elérhető robotikáról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A magyar határ mentén fekvő szlovéniai Lendnván található cég professzionális ipari megoldásokat nyújt a fémfeldolgozó ipar különböző területei – többek között a gépészet, az autóipar, a gasztronómia stb. – számára. Az általa létrehozott robotrendszerek a legigényesebb vásárlók kívánalmainak is megfelelnek, és még a legőrültebb kihívásokkal is megküzdenek!
A COVID-19 világjárvány hatására tett intézkedések hosszú távon lesznek hatással a globális feldolgozóiparra. A gyárbezárások kezdeti sokkja után a vállalatok gyorsan átálltak a termelés újraindítására, és sokan már távolabbra tekintenek: milyen tartós változások várhatók az ellátási láncokban és a működési metódusokban? A robotizálás vajon tényleg rugalmasabbá teszi a gyártószektort?
Hosszú ideig nem létezett testreszabott automatizálás a lemezmegmunkáláshoz. A Bystronic által kifejlesztett Mobile Bending Cell 80 kompakt és nagy teljesítményű élhajlító megoldás lett, amely mind az automatikus, mind a manuális megmunkálást lehetővé teszi.
A minden évben hagyományosan tavaszal megrendezett Lunch&Learn rendezvényt idéna kialakult járványügyi helyzet miatt később kerül megrendezésre. A Smartus Zrt. rendszeresen ismétlődő online bemutatók formájában osztja meg az információt az érdeklődőkkel.
A könnyűszerkezetes robotoknak (LWR) és a kollaboratív robotoknak (kobotok) nagy dinamikával és precizitással kell dolgozniuk a korszerű automatizálási és gyártó üzemekben. A Schaeffler az ipari automatizálás területén szerzett több éves tapasztalata alapján két új, innovatív komponenst fejlesztett LWR-ekhez és kobotokhoz, melyekkel új lehetőségek nyílnak meg egy gyorsan növekvő piaci szegmensben.
A 2020. február 19-21. között tartott rendezvényen a fémmegmunkáló vállalkozások mellett a felsőoktatási intézmények hallgatói is szép számmal képviseltették magukat. Az ügyfelekkel folytatott tárgyalások során kiderült, hogy a beruházási szándék továbbra is erős a magyar beszállítói körökben, csak a kedvező piaci impulzusokra várnak a gépvásárlások elindításához.
A Kübler évek óta fejleszt és gyárt megbízható és kiváló minőségű csúszógyűrűket különféle alkalmazásokhoz. Különösen a csomagolástechnika terén váltak fogalommá a német gyártó csúszógyűrűi.
Szeretettel meghívjuk Önt az OKUMA Lunch & Learn Rendezvényére, amelynek középpontjában ez alkalommal is exkluzív szakmai tartalom áll majd élő gépi környezetben, egyéni konzultációs lehetőségekkel.
A robomotion GmbH egy KR AGILUS sorozatú KUKA robottal kifejlesztett egy rugalmas robotcellát a fröccsöntéshez. A Gindele GmbH vállalatnál most már ezt használják, és ennek segítségével optimalizálják a tartós műanyag evőeszközök többlépcsős feldolgozási folyamatát a dél-németországi Pforzheimban.
Ismét százával látogattak el a gyártó cégek képviselői Törökbálintra a legújabb fémmegmunkálási és automatizálási megoldások megismerése, valamint az évzáró kedvezménynek kihasználása céljából. Az év utolsó FANUC-os ügyfélrendezvényét a társkiállítók széles körű kínálata tette teljessé.
A rendszer minden fontos része, mint például a robotmanipulátor, a hegesztő-áramforrás, a pozicionálóberendezések vezérlései és a szervós huzaltoló berendezés vezérlései mind a robotvezérlőbe vannak integrálva, ami azt jelenti, hogy egyetlen processzor vezérel mindent (egy CPU – nincs interfész!).
A karosszéria ragasztó -és tömítőanyagainak felvitele a németországi Daimlernél korábban manuális folyamat volt, amelyet három műszakos üzemben végeztek. Mostantól a KUKA érzékeny automatizálási megoldásának köszönhetően két robot gondoskodik a fontos korrózióvédelemről és a Mercedes-Benz karosszériák tömítettségéről. Különlegessége az érzékeny KUKA LBR iiwa könnyűépítésű robot és a KR 60 hattengelyes robot kombinációja.
A KUKA saját robotjainak gyártását is automatizálja. Nagy rugalmasság a legkisebb helyen: ez jellemzi a 10-es csarnok automatizálási megoldást, ahol a KUKA 14 különböző alkatrészt gyárt a KUKA robotokhoz KUKA robotokkal. Az üzemben az alkatrészek pufferelése lehetővé teszi a maximálisan nyolcórás, ember nélküli üzemelést. Miközben a Sprint berendezés – egy automata esztergagép – néhány perc alatt elkészíti a robotalkatrészeket a fűrészelt munkadarabokból, addig a szomszédos CTX automata eszterga és marógép kb. 30 perces ciklusidővel munkálja meg az öntvényeket és a fűrészelt munkadarabokat.
Annak érdekében, hogy tehermentesítsék a szakképzett munkaerőt a monoton behelyezési és kiszedési feladatoktól, a DANNORITZER Medizintechnik GmbH & Co. KG vállalatnál az MRC flextray robotcellát alkalmazzák. Ezt a gépet a wbt automation integrátorvállalt fejlesztette ki és egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R900 robottal szerelte fel.
Rugalmas, szenzitív és tanulékony: A KUKA LBR iiwa könnyűépítésű robot előnyeiről most a Ford kölni gyárának dolgozói is meggyőződhetnek. Az új robotasszisztensek átveszik a karosszéria-gyártásban a szigetelőanyag-felvitel munkafolyamatának végrehajtását, ezáltal az emberekkel karöltve, védőkerítés nélkül segítik elő a tehermentesítést.
A Magyarországon a Smartus Zrt. által képviselt Okuma rendkívül hatékony szerszámgyártási megoldásokat készül bemutatni a 2019. szeptember 16–21. között rendezendő EMO Hannover szakkiállítás 27. csarnokának D26. standján. A 20 szerszámgépet felvonultató stand egyik fénypontjának a nagy méretű munkadarabok nagy pontosságú, ötoldalú megmunkálásához újonnan kifejlesztett MCR-S (Super) portál megmunkálóközpont ígérkezik. A japán szerszámgépgyártó ezenkívül számos CNC-szerszámgépet, szoftvermegoldást és intelligens vezérlőrendszereket is bemutat majd.
Az MKIK GVI (Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet) 2019 májusában készült felmérése 6 781 vállalat megkérdezésével azt vizsgálta meg, hogy miként viszonyulnak a magyarországi cégek az automatizáláshoz és az új technológiák bevezetéséhez.
A DMG MORI rugalmas munkadarab-kezelési és palettarendszerekkel támogatja ügyfeleit az autonóm gyártás felé vezető úton. A szolgáltatások köre a szabványos automatizálástól kezdve az ügyfélspecifikus megoldásokon át a kulcsrakész megoldásokig terjed.
A HURCO Werkzeugmaschinen automatizált rakodórendszereket kínáló szolgáltatókkal folytatott együttműködése utat nyit a jobb termelékenységhez és a magasabb megtérüléshez. Az automatizált berakás kapacitásbővítést tesz lehetővé az egyedi és kisszériás gyártásban anélkül, hogy kiegészítő személyzet lenne szükséges a gépek kezeléséhez. Ezenkívül a rakodórobotok üres műszakokban vagy hétvégén is bevethetők.
Annak érdekében, hogy a svájci Georg Fisher cég elérje a kívánt rugalmasságot és az optimális formakihasználás lehetőségét mettmanni telephelyén, két KUKA KR 1000 Titan típusú, nagy teljesítményű KUKA robot önti a folyékony vasat. Így már nem a beömlőrendszer határozza meg, hol lehetnek az öntvények, és hol nem. Az integrátor cég, a ROBOTEC Engineering GmbH által kifejlesztett megoldásban párhuzamosan dolgozik két KR 1000 Titan robot. Hőálló burkolat is védi a robotot az öntöde szélsőséges környezeti hőmérsékletétől.
A „Welding To Go“ (WTG) 1200 cellában egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R700 sixx robot hegeszt. A mini robotcellát a Paul von der Bank GmbH nevű integrátor cég fejlesztette ki.
A „Welding To Go“ (WTG) 1200 cellában egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R700 sixx robot hegeszt. A mini robotcellát a Paul von der Bank GmbH nevű integrátor cég fejlesztette ki. Az 1200x800 mm-es Euro raklapnyi méretével a WTG 1200 cella a legkisebb védőgázas hegesztésre szolgáló robotcella a piacon. A cellába – az ügyfelek igényeitől függően – beépíthető a KR AGILUS sorozat bármelyik, a feladathoz ideális kisrobotja. A rugalmasságot lehetővé teszi a nyílt operációs rendszer és a sokoldalúan bővíthető programozási környezet. A cellában egy 6 kg teherbírású és 706 mm hatótávolságú KR 6 R700 sixx robot végzi a munkáját. A KR AGILUS sorozat robotjait következetesen rendkívül magas munkavégzési sebességre tervezték. A WTG 1200 tolóajtói választás szerint automatikusan vagy manuálisan nyithatók. Ezt követően helyezi be a dolgozó a részegységeket a hegesztőberendezésbe. Az ajtó bezárását követően kezdi el a robot a hegesztést. Automatikus gyártás közben a gépkezelő manuálisan előkészítheti a következő részegységeket. Ezáltal a mini robotcella a termelés egyértelmű, akár max. 50 százalékos növeléséhez vezetett. A kisrobot ismétlési pontosságának köszönhetően a hegesztési varratok minősége is egyértelműen javult.
25 KUKA robot dolgozik a Possehl Electronics három fröccsöntőgépén. A robotok járművek elektromos kormányműveihez való vezérműházak gyártásában segédkeznek. A Possehl Electronics Niefernben működő üzemében összesen 25 KUKA robot helyez stancolt munkadarabokat fröccsöntőgépekbe 0,1 milliméteres pontossággal – igen rövid ütemezési idők mellett. A robotok három gyártósoron, megbízhatóan és pontosan végzik munkájukat. A gyártási folyamat mindhárom gyártósoron hasonlóan zajlik. Elsőként egy KR 5 arc típusú KUKA robot leveszi a legfelső tálcát, és egy polcra helyezi. Majd egy KR 6 R900 típusú KUKA előkészítőrobot egy négy stancolószerszámmal ellátott kerek ütemasztalon lévő stancolóaljzatra helyezi a vezetőkeretet. Ezek leválasztják a járműdugasz-tüskéket a vezetőkeretről. Négy KUKA KR AGILUS sorozatú kisrobot egyenként hat járműdugaszt, öt érzékelő- és két akkumulátordugasz-tüskét vesz ki a stancolószerszámokból, majd helyezi azokat az átadószerkezetbe. A fröccsöntőgép felrakását egy a közepes teherbírás-tartományba tartozó KUKA robot végzi. Ez speciális megfogóival négyesével veszi ki az előkészített nyers munkadarabokat az átadóberendezésből, és behelyezi azokat a szerszámba. Ott készülnek a műszaki műanyagalkatrészek. Az elkészült vezérlőházat egy KUKA kisrobot hozza el az átadóállomásra.
Napjaink gyártási és összeszerelési munkáinak több mint 50%-a helyettesíthető automatizált megoldásokkal. Megfelelő beruházások és felszerelések által a költségcsökkentés és a munkaerő tehermentesítése is elérhető. Ezt belátva a nullpontrendszerek gyártásával foglalkozó Roemheld-Stark német cég kifejlesztette legújabb befogóját, a SPEEDY Connectet.
Az adat a 21. század olaja, és ezzel egyben a modern korunk legfontosabb nyersanyagává is vált. A gyártó cégek azonban mind a mai napig a tevékenységük során keletkező adatmennyiség csak mintegy 10 százalékát elemzik és hasznosítják. A robothegesztésre fókuszáló szlovén VIRS rendszerintegrátor legújabb WeldCockpit megoldásával ez a szám potenciálisan a 100 százalékot is elérheti. A szoftver alkalmazási lehetőségeiről Mario Raduha, a VIRS d.o.o. értékesítő mérnöke beszélt a TechMonitornak.
A 2018. november 1-6. között Tokióban megrendezett JIMTOF szakkiállításon az Okuma az új robotrendszerek világpremierje mellett a legmodernebb okosgyári megoldásokra, valamint a CNC-megmunkálásban a mesterséges intelligencia (AI) által kínált lehetőségek bemutatására helyezte a fő hangsúlyt. Az idehaza a Smartus Zrt. által képviselt Okuma az újgenerációs ARMROID és a STANDROID robotrendszereit a magas szinten automatizált gyártási rendszerekhez fejlesztette ki. Az AI alkalmazásával új szinteket ér el a termelési folyamatok és a karbantartás nyomon követése. Az okosgyárakban rejlő potenciált pedig a kiállítási standon elhelyezett összes szerszámgép IoT-alapú hálózatosításával tapasztalhatták meg a látogatók.
KUKA KR QUANTEC robot raklapozza a bajorkolbász-konzerveket a Fleischwerke Zimmermann-nál, ahol is az volt a cél, hogy a robot felgyorsítsa a csomagolási folyamatot és levegye a dolgozók válláról a nehéz fizikai munka terhét. A raklapozást a cég korábban manuálisan végezte, ami ergonómiai szempontból nem volt megfelelő a dolgozók számára. A belső logisztika optimalizálása érdekében ezért egy KUKA KR 12 R3200 PA típusú raklapozót integráltak a folyamatukba.
A Gebrüder Schwarz GmbH vezető vállalat a műanyag-fröccsöntés technológiájának terén. A cég a két régebben használt KUKA automatizálási megoldás mellé nemrégiben további 2 új hattengelyes robottal – KR Agilus és KR 16 – bővítette gyártási kapacitását ventilátorok gyártásához. Az összetett fröccsöntött műanyag komponensek gyártása nagyfokú precizitást, reprodukálhatóságot és pontos ütemidőt igényel, emellett szavatolni kell a megadott ciklusidőt és folyamatbiztonságot is.
A lemezmegmunkáló ipar nyomás alatt áll: Alacsonyan kell tartani a gyártási költségeket anélkül, hogy a minőség hátrányt szenvedne. Ugyanakkor a formák, méretek és darabszámok növekvő változatossága egyre nagyobb rugalmasságot kíván. Aki versenyképes akar maradni, annak rugalmassá kell tennie a folyamatait, és mindenekelőtt automatizálnia is kell. A Bystronic Bending Cell révén mindkettő egyszerre valósul meg.
A furat- és palástköszörülés, a csúcs nélküli köszörülés és a nagysebességű hónolás területeire specializálódott Bahmüller Technologies a Bahmüller FLEX CNC köszörűgéppel egészítette ki széles termékválasztékát. A FLEX modellt polimerbeton gépággyal, Siemens 840D SL CNC-vezérlővel, lineáris motorokkal, hidrosztatikus szánokkal és integrált robottal szerelték fel. A pontosságért üvegléces mérőrendszer felel, a szerszámot és a munkadarabot pedig motororsók forgatják.
Napjainkban a vállalkozások az intelligens hálózatoktól nagyobb termelékenységet és rugalmasságot várnak el. A robotok ebben kulcsszerepet játszanak. A robotok a felhőn keresztül válnak az intelligens gyártási folyamat szereplőivé. A robomotion GmbH és a SOTEC GmbH robotalkalmazása lehetővé teszi a KUKA KR 3 AGILUS okostelefonnal történő, vezeték nélküli vezérlését.
A TruLaser Weld 5000 új, meghosszabbított változatának hegesztőrobotja négy méter hosszúságú alkatrészek megmunkálására is képes. Az XXL-rendszer munkakamrájában elegendő hely áll rendelkezésre nagy méretű szerelvények, például méretes burkolatok vagy víztartályok hegesztéséhez. Ezáltal a robusztus alkatrészeket megmunkáló üzemek is részesedhetek a lézertechnológia előnyeiből. A lézer egyaránt alkalmas intenzív, illetve finom hegesztésre, utómunka nélkül.
A CNC-esztergaközpontok, függőleges és vízszintes megmunkálóközpontok, multifunkcionális gépek és lézervágó berendezések gyártójaként ismert Mazak széles keresztmetszetet mutatott a stuttgarti AMB szakkiállításon a különböző megmunkálási eljárásokból. Az összesen 11 kiállított és megmunkálás közben is megfigyelhető gép közül négyet innovatív automatizálási megoldásokkal is felszereltek.
A 2018-as AMB kiállításon a HURCO bemutatja, hogyan növelhető a hatékonyság egy szerszámgép és egy rakodórobot kombinációjával. A kiállítási standnál ezenkívül mindenki megismerkedhet az új Solid Model importálási opció, valamint a HURCO esztergagépek és a TAKUMI megmunkálóközpontok használatával.
2018. június 12-13. között rendezte meg a Haas Automation a magyar és osztrák ügyfeleknek szóló Házi Kiállítást, amire a TechMonitor is meghívást kapott. A csúcsmodern automatizálási megoldásokat is felsorakoztató rendezvényen több gép is gazdára talált. Helyszíni beszámolónkat olvashatják.
Amikor egy vállalat a robotika segítségével automatizálja folyamatait, csak előrefelé tekint. Rendkívül gyorsan hozzá lehet szokni ahhoz a következetes és megbízható termeléshez, amit nap, mint nap, éveken keresztül nyújt ez a technológia. Ez viszont azt is jelenti, hogy ma a megbízhatóság fontosabb szerepet kap, mint valaha. A gyártók egyszerűen nem engedhetik meg maguknak az állásidőt, mivel az befolyásolja a termelékenységüket és a jövedelmezőségüket is.
Sokszor írtunk már arról, hogy a robotizálás napjainkban már nem a nagyvállalatok kiváltsága, hanem a kis- és középvállalatok esetében is reális alternatíva. Bizonyos feltételek megléte esetén még nagyszériás termelés sem kell hozzá – ahogy az cikkünkből is kiderül. Robotból és hozzáértő integrátorból tehát hamarosan nem lehet túl sok. Ezért is örömteli, hogy új integrátorral és egy – a hazai fémipari körökben jól ismert – képviselettel bővült a hegesztőrobot-cellákat gyártani képes vállalkozások köre.
Csökkenő koncentráció és fáradtság? Soha többé! A robotok már a megjelenésüktől fogva az emberek megbízható és nélkülözhetetlen „munkatársainak” számítottak. Napjainkban egyre nagyobb mértékben veszik át a csövek hegesztésének, hajlításának, vágásának, elválasztásának, áthelyezésének és tárolásának nehéz munkáját. A mesterséges intelligenciának és a gépi tanulásnak köszönhetően rugalmas robotrendszerek hozhatók létre, amelyek végül teljes mértékben felváltják majd a csak ismétlődő feladatokat ellátni képes gépeket.
A Yamazaki Mazak bemutatja új 'plug and play' esztergáját és robotizált megmunkálási csomagját, a QUICK TURN 250MY-t és a TA-12-t az alvállalkozói piac számára.
Rengeteg újdonságot mutatott be az AMADA a 2017-os Blechexpón, és ezen belül is kiemelt figyelmet kapott a lézertechnológia. A kW-okért folytatott versenybe benevezett 9 kilowattos modell mellett a japán gyártó a sokoldalúság kategóriájában is indult síklemez- és csőmegmunkálásra egyaránt alkalmas kombigépével.
Számos új Prima Power technológia és megoldás világpremierjét időzítették a Blechexpo kiállításra a „Prima is Power” mottó jegyében. Az egyre hatékonyabb, rugalmasabb és intelligensebb lemezmegmunkáló gépek az iparági cégeknek is új versenyképességi lendületet adnak.
Júniusban újra nyit a smart automatika és robotika vezető vására. A kétévente megrendezésre kerülő kiállítás 2016-ban 47 ország 833 kiállítójának tette lehetővé a bemutatkozást 66 ezer négzyzetméteren, amit mintegy 100 ország 43 052 látogatója tekintett meg személyesen.
A kétévente megrendezésre kerülő kiállítás 2016-ban 47 ország 833 kiállítójának tette lehetővé a bemutatkozást 66 ezer négyzetméteren, amit mintegy 100 ország 43 052 látogatója tekintett meg személyesen.
Az új és innovatív megoldásoknak köszönhetően a feldolgozóipar figyelemre méltó fejlődésen megy keresztül. A környezetbarát megoldások, valamint a fokozott termelési hatékonyság iránti igény olyan tendenciákat erősít, mint az egyénileg beállított gyártási megoldások, a fenntartható és energiatakarékos termelés, a digitalizálás és az automatizálás.
Az idei EMO Hannover kiállítás alkalmával a HURCO többek között azt is bemutatta, hogy a szerszámgép és a munkadarab mozgatását végző robot együttműködésével nagyobb termelékenység érhető el.
Fronius cég évtizedek óta jelentős befolyást gyakorol a hegesztéstechnológia fejlődésére, és világviszonylatban is az ágazat vezető vállalatának tekinthető. A hegesztőrobotok esetében világszerte alkalmazott áramforrások mintegy 30 százaléka Fronius gyártmány. A domináns világpiaci szerep megőrzése érdekében 2011. végén megnyílt az új kutatás-fejlesztési központ a felső-ausztriai Thalheimben, amihez többek között – főként a kis hőbevitelű hegesztés, a tandem-hegesztés, a volfrámelektródás és a plazmahegesztési eljárások továbbfejlesztése érdekében – új generációs KUKA robotokat is beszereztek.
Szerszámgépvásárlás esetén óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy miért kínait. A felvetés jogos, hiszen a Kínából érkező tömegcikkek kapcsán számtalan minőségi kifogás fogalmazódott meg az elmúlt 20 évben. Ugyanakkor több ágazat kénytelen volt már elismerni, hogy Kína az olcsó tömegcikkek mellett a minőségi kategóriában is helyt tud állni. Mi a helyzet a lézeres vágórendszerek piacán? A kínai gyártású berendezések fogadtatásáról és működéséről Szabó Zsombor, a HSG gépeket forgalmazó Signdepot Europe Kft. cégvezetője beszélt a TechMonitornak.
A vállalkozások sokszor foglalkoznak LEAN folyamatokkal, és a SMED, a gyors átállás is mindennapos téma. Pótolható-e a hiányzó munkaerő? Versenyképes maradhat-e egy cég kevesebb szakképzett munkavállalóval? Ha igen, hogyan lehet ezt megvalósítani? A válasz manapság kézenfekvőnek tűnik: automatizálással, robotcellák és automatizált rendszerek alkalmazásával.
A kis és közepes méretű gyártó cégek zöménél a hegesztési folyamatok automatizálása még napjainkban sem megoldott, nem tudnak ugyanis hozzá egyszerre nyereséges és hatékony módszert kidolgozni. A minőségi követelmények folytonos szigorodása és a munkaerőpiaci kérdések kiéleződése azonban itt is új feltételeket szabhat.
A varsói székhelyű ALNEA Sp. z.o.o. mechanikus, villamossági vagy pneumatikus, félautomata vagy teljesen automatikus tesztkészülékek egyedi igények szerinti fejlesztésével és gyártásával foglalkozik. A lengyel válla-lat a szelektív forrasztásra specializálódott. Az ALNEA által évekkel ezelőtt kifejlesztett ALNEA-ZEUS vezér-léshez alapvető újításra volt szükség, hogy a jövőben is garantálható legyen a nemzetközi Elektro- és Elektronikai Ipari Szakszövetség (IPC) által megkövetelt szabványok betartása.
A 94 000 m2 alapterületű pfronteni gyárban tartott Nyílt Napok idén is a legújabb innovációk és úttörő technológiák seregszemléje volt. A rendezvény 5 napja alatt a több mint 9 000 látogató több mint 80 CNC-gépet – köztük három világpremiert – figyelhetett meg működés közben. A hangsúly idén is a mindenhatónak bizonyuló „Smart Factory” koncepció felé tolódott el.
A Hermle RS 05 robotrendszere a C 12, C 22 és C 32 megmunkálóközpontokhoz adaptálható, és a gépek munkadarabokkal vagy palettákkal történő ellátására szolgál. Az RS 05 robotrendszer használatával jelentősen javítható a gépek ciklusideje, különösen az orvosi technológia, a precíziós megmunkálás és az elektródagyártás terén.
Lazíthattak a szakácsok a Vesz-Mont 2000 Kft. karácsonyi ünnepségén, mert a munkájukat elvégezték a robotok!
A Basel közeli idillikus Bennwilben található Schneto AG a max. 65 mm átmérőjű esztergált alkatrészek megmunkálásának szakértője. A cég, amely gyártott munkadarabjainak tökéletes minőségével szerzett nevet magának, sokféle alkatrészt gyárt. A bútoripari alkatrészek ugyanúgy a cég széles körű portfóliójához tartoznak, mint a hidraulikus és pneumatikus, az elektrotechnikai, az autóipari és az épülettechnológiai alkatrészek.
A Sinumerik 828D vezérlőkkel a Siemens most egyszerű megoldást kínál arra, hogy robotokat szerszámgépekhez csatlakoztassunk. Ez az automatizált gyártási cellák létesítésének lényeges részét jelenti.
A PAL Robotics spanyol vállalat nemrégiben vásárolt egy HAAS CNC Mini Mill gépet, amelyet a vállalat a legújabb fejlesztésű humanoid kiszolgáló robotjai különféle alapvető alkatrészeinek fejlesztésére és gyártására kíván használni.
A MULTIVAC élelmiszeripar számára tervezett csomagolási rendszerei teljes mértékben megfelelnek a rendkívül szigorú higiéniai követelményeknek. Ugyanez érvényes a vállalat robotos anyagmozgató moduljaira is. Ami a vezérlési technológiát illeti, a megoldás a TwinCAT automatizálási szoftverén alapszik, úgy a robot kinematikai, mint az ultra-gyors EtherCAT kommunikációs rendszert illetően. Az AM8800 szervomotorok nemcsak a rendkívül dinamikus mozgásokat biztosítják, hanem a higiénikus konstrukciónak köszönhetően a teljesen nyitott szerkezettel rendelkező anyagmozgató robotok használatát is elősegíti, ami könnyű tisztíthatóságot eredményez.
2013: 179 000 értékesített ipari robot – 2014: további növekedés várható
Jelentős tranzakcióra készül a német Kuka Robotics. A világ egyik piacvezetője a robotgyártás és automatizálási rendszerek területén szándéknyilatkozatot írt alá az ugyancsak német Reis Group Holding GmbH-val, utóbbi cég 51 százalékos üzletrészének felvásárlásáról.
Az automatizált robotrendszereket gyártó győri Igm Kft. az idén 7 milliárd forint körüli árbevételre számít, az osztrák tulajdonú cég a vevők egyedi igényeinek a korábbiaknál már gyorsabban eleget tud tenni, mivel 855,5 millió forintért komplex technológiai fejlesztést hajtott végre - mondta Fenyősi Béla, a társaság vezetője.
Folytassuk a előző (TechMonitor 2013/3.) számban elkezdett felsorolást néhány további újdonsággal. Akárcsak az előzőek, mind tipikus és jól eltalált válaszok az új piaci kihívásokra, ezért is lettek igen népszerűek az utóbbi időben.
A nálunk leginkább motorkerékpárjairól és jet-skijeiről ismert Kawasaki Japán egyik vezető nehézipari óriáscége, tevékenysége az energetikától a hajó-, vasúti és légi jármű gyártáson, hajtóművek, turbinák, munkagépek előállításán át az űr- és haditechnikáig igen szerteágazó.
A zord marsi körülményeket idéző akadálypályán mérték össze képességeiket a nyolcadik alkalommal megrendezett Magyar Alkalmazott Mérnöki Tudományok Versenyén induló csapatok robotjai április 6-án Szegeden. A végső győzelmet 2012-höz hasonlóan a műegyetemisták alkotta Mars Poetica szerezte meg.
A hegesztés és termikus vágás alap-eljárásait (villamos ívhegesztés, acetilénvágás) iparszerűen a múlt század harmincas éveiben kezdték alkalmazni. Irodalmi adatok szerint Magyarországon például Báránszky Jób Imre, az Árpád sínautóbusz egyik tervezője ebben az időben már hegesztett, önhordó járműszekrényt tervezett. A motorkocsi hegesztéséhez a bevont elektródákat a diósgyőri gépgyárban készítették. A hegesztést a második világháború hadiipara kezdte gépesíteni: az amerikai hajóipar csak a gyártási folyamatok felgyorsításával, a gyártás egyes részeinek gépesítésével tudta a német tengeralattjárók által elsüllyesztett kísérő és csapatszállító hajókat pótolni.
Egy autógyártó üzemben olyan eszköz alkalmazásának lehetőségét keresték, amellyel minimális vizsgálati költségek mellett lehet garantálni és dokumentálni a lézerhegesztéses varratok 100 százalékos hibamentességét.
A Fanuc Robotics és az Óbudai Egyetem együttműködési megállapodást írt alá egy világviszonylatban is korszerűnek számító robottechnikai kutatólaboratórium kiépítéséről. Óbuda University Research and Education Laboratory nevet viselő k+f műhely az egyetem Népszínház utcai épületében kapott helyet.