2023. szeptember 13: ez a nap arany betűkkel íródik be nemcsak a TRUMPF, hanem a magyar fémlemez-megmunkáló szektor évszázados történelmébe. A gödöllői Technológiai Központ nemcsak a TRUMPF régiós piaci jelenlétét erősíti, hanem a növekvő vásárlói igényeket is optimális hatékonysággal képes kielégíteni. A székház szerves részét képező bemutatóterem az iparág legújabb technológiáit vonultatja fel.
A lézeres vágástól a precíziós köszörülésen és forgácsoláson át a huzalszikra-forgácsolásig a fémmegmunkálás számos technológiáját felvonultatják az EMO 2023 kiállításon az Optimum Hungária Kft. partnerei. Az öt stand között az Optimum szakemberei jelentik majd az összekötő kapcsot, akik minden látogató számára személyre szabott standvezetéssel és ajánlatokkal készülnek.
A Bystronicnál az ügyfélsiker egy három pillérből álló koncepción alapul: „teljesítmény, intelligencia és a vágási folyamatok optimalizálása”.
A 3D lézervágás az utóbbi évtizedek találmánya, napjainkban pedig egy teljes mértékben kiforrott és elterjedt fémmegmunkálási eljárássá vált, nagy segítséget nyújtva a tervezők és a gyártók számára. A 3D lézervágó kiküszöböli a többszörös munkafolyamatok szükségességét, mivel egyetlen folyamattal képes összetett geometriájú alkatrészeket vágni. A TRUMPF a 3D lézeres vágógépeket időközben a lézeres hegesztési és felrakóhegesztési funkciókkal is felszerelte, az így létrejött TruLaser Cell sorozat tehát iparágak széles körében teszi lehetővé a pontos, dizájnos 3D alkatrészek költséghatékony gyártását.
A 4 milliárd forintból épült új székház és bemutatóterem alapkövét 2021. július 1-én tették le Marcella Montelatici, a TRUMPF Werkzeugmaschinen SE + Co. KG értékesítésért és szolgáltatásokért felelős ügyvezetője jelenlétében. A hazai jelenlét erősítését az autóipar növekvő üzleti lehetőségei indokolták, a cégcsoport várakozásai szerint ugyanis a lézerek árbevétele az autóipar számára gyártott akkumulátortechnika és egyéb komponensek területén a régióban 2025-ig elérheti a 100 millió eurót. Az új bemutatóteremmel Magyarország vált a TRUMPF csoport délkelet-európai csomópontjává. Az épület várható hasznosításáról, a TRUMPF magyarországi terveiről és a szerszámgép-értékesítési trendekről Major Tamást, a TRUMPF Hungary Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
A lemezmegmunkálásban – az állandóan csökkenő darabszámok és egyre komplexebb gyártási folyamatok miatt – egy cég sikere nagyrészt a rugalmasságon múlik. A fémmegmunkálás egyik nemzetközi éllovasának számító AMADA idén 2023. március 7-10. között rendezte meg az immár évtizedes hagyományokkal bíró Solution Day szakmai találkozót Haanban, ahol a résztvevők saját kérdéseikre kaptak naprakész válaszokat.
Az emelkedő villamosenergia-árakkal járó energiaválság idején a vállalatoknál is egyre nagyobb szükség van az energiaköltségek csökkentésére. Az ipari üzemekben megkerülhetetlen, hogy a régi, energiazabáló berendezéseket modern gépekre cseréljék. Ezek több szinten is csökkenthetik a költségeket. Jól mutatja ezt az energiahatékony optikai szálas és a CO2-lézerek összehasonlítása.
A TRUMPF és az Efficient Energy új Eco Cooler rendszere tiszta vízzel hűti a lézeres vágógépeket. A berendezéssel akár 80 százalékos energiafogyasztás-csökkenés és alacsonyabb hűtési költségek érhetők el.
Az új LASERTEC 100/160 PowerDrill maximális munkateret kínál kis alapterületen, turbinaalkatrészek, mint például vezetőlapátok, járókeréklapátok és égésterek gyártására.
A frankfurti formnext az additív gyártási technológiákkal és a hozzájuk kapcsolódó, előkészítő és befejező műveletekkel foglalkozó nemzetközi vásár. A DMG MORI a legújabb fejlesztéseit mutatta be ezen a jövőbe mutató piaci területen 2022. november 15–18. között. A kiállításon egy LASERTEC 30 DUAL SLM, és posztprocesszálás céljából egy DMP 35 volt láncba kapcsolva, valamint egy LASERTEC 65 DED hybrid, amely az additív gyártást és a marást egyesíti egyetlen szerszámgépben. A DMG MORI standjának legfontosabb látványossága a hibrid szerszámgéphez újonnan fejlesztett kék lézer volt. Lényegesen jobb abszorpciós jellemzőkkel rendelkezik, ezzel például a vegytiszta vörösréz megmunkálását is lehetővé teszi. Ráadásul az AM Assistant új funkcióit is bemutatták. A döntő folyamatváltozók szabályozásával a hardver és a szoftver kombinációja stabil megmunkálást tesz lehetővé.
A Mazak tovább folytatja az innovációt, az FG 3D lézervágógép-család bemutatásával. Az FG-400 NEO egy minden-az-egyben megoldás, melyet fokozott termelékenységre és egyszerű kezelhetőségre terveztünk. Ezen új modellünket a hosszú csövek és szelvényanyagok nagysebességű feldolgozására optimalizáltuk.
Elindult az ÉPDUFERR Nyrt. technológiai modernizációs projektje Dunaújvárosban. A projekt keretében eszközbeszerzés, képzési és tanácsadási szolgáltatás igénybevétele, továbbá megújuló energiaforrás kiépítése valósul meg. A projekt a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében valósult meg 164,45 millió forint feltételesen vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével.
Sűrű rendezvénynaptárt állított össze magának a Bodor Laser 2022 októberére és novemberére: a BodorWorldTour 2022 keretében néhány hét alatt ejti útba a brazíliai Mercopar, a vietnámi MTA Hanoi, az atlantai Fabtech és mindenekelőtt a hannoveri EuroBlech szakkiállításokat. Hannoverben a TechMonitornak is alkalma nyílt élőben látni a lemezmegmunkálás határait feszegető technológiai újdonságokat.
Új szoftvermegoldások, megnövelt teljesítmény és intelligens funkciók a lézervágó gépekhez, nagyobb, teljesen új élhajlító, valamint a fenntarthatóságra való következetes törekvés a teljes folyamatláncon: ezeket láthatták az érdeklődők a Bystronic standján a 2022-es EuroBLECH szakkiállításon.
Több mint 20 év szakmai tapasztalattal a hátuk mögött mára már olyan komplex fémipari beruházásokat terveznek és valósítanak meg, melyben minden fémmegmunkálási feladatra az legoptimális technológiát kínálják fel, legyen szó hagyományos lemezmegmunkáló gépekről, termelési eszközökről vagy a legmodernebb gyártócellákról. Ami a leginkább megkülönbözteti őket a piac többi szereplőjétől, az az összetett tanácsadói munka, amely már a projekt megtervezésekor is kész megoldásokat ad a teljes folyamat kialakítására mind technológiai, mind finanszírozási oldalról.
A rendezvényen több gépet lehet megnézni munka közben, emellett kiemelten foglalkoznak a Mazak Go Green startégiájával is, így a Mazak gépek energiahatékonyságot támogató lehetőségeit is bemutatják és egy különleges előadással készülnek, ahol az energiahatékonysági beruházások támogatási fejlesztési lehetőségeit, pályázatait veszik górcső alá egy külsős szakértő segítségével.
A Prima Power-standon megtekinthető gépválaszték tökéletesen illeszkedik a 26. EuroBLECH kiállítás mottójához: „Kapu egy okosabb jövő felé”. A Prima Power minden látogatót arra biztat, hogy a 12-es csarnok 146. standján tegyen utazást a gyártás jövőjébe, ahol a legújabb automatizált, integrált és digitalizált lemezmegmunkálási megoldások lesznek kiállítva.
A japán lemezspecialista óriáscég hagyományosan a lemezipar legnagyobb nemzetközi eseményére időzíti az aktuális fejlesztések bejelentését. 2018-ban az ENSIS fiber lézer technológia új generációja és a V-factory okosgyár koncepció keltett hullámokat a fémiparban. Október 25-ig rövid a visszaszámlálás; hamarosan lehull a lepel az idei újdonságokról. Legyen személyes tanúja a sebességi, energiahatékonysági és minőségi határok újbóli feszegetésének!
A Yamazaki Mazak két új, a csövek, csővezetékek és fémlemezek vágására szolgáló lézermegmunkáló gép kerül bemutatásra az EuroBLECH 2022 kiállításon: az FG-400 NEO és az OPTIPLEX 3015 NEO 15 kW.
A lemezmegmunkálásban technológiai éllovasnak számító TRUMPF a stuttgarti Battery Show Europe szakkiállításon mutatta be a lítiumion-akkumulátorok gyártásának teljes folyamatláncához kifejlesztett lézerrendszereit. A portfólió a teljes spektrumot képes kiszolgálni az elektródagyártástól a cellák nagyobb egységekbe történő összekapcsolásán át a kész akkumulátorcsomagok létrehozásáig.
A Prima Power által különféle konfigurációkban kínált lézervágó gép számos ágazatban – többek között a fémszerkezetgyártásban, a mezőgazdaságigép-gyártásban, a repülőgép- és járműiparban – képes minőségi bombírozott lemezalkatrészek legyártására. A Laser Next 2141 páratlan rugalmasságot biztosít a folyamatok, az alkatrészméretek és a konfigurációk tekintetében, a legmagasabb teljesítménnyel, minőséggel és pontossággal kombinálva.
Az Optimum Hungária Kft. 2017-ben vállalta fel a Bodor Laser – akkoriban még nem kizárólagos – hazai képviseletét, és az első két év piacépítése után egymás után érkeztek a megrendelések a gépekre. Cikkünkben a lézervágó gépek piacának lassú átalakulását és a lézeres vágás minőségét befolyásoló tényezőket elemezzük.
A Yamazaki Mazak két új, a csövek, csővezetékek és fémlemezek vágására szolgáló lézermegmunkáló gép kerül bemutatásra az EuroBLECH 2022 kiállításon: az FG-400 NEO és az OPTIPLEX 3015 NEO 15 kW.
A kérdés még tovább bővíthető számos más épülettel, ahol hatalmas tetőszerkezeteket gyártottak. A válasz pedig az, hogy mindkét esetben a Weinberg ’93 Építő Kft. végezte a monumentális acélelemek megmunkálását.
A különböző szerszámparaméterek érintésmentes méréséhez hengeres szerszámokon a WALTER szerszámköszörű- és erodálógépeknél
A fémvágás nagy fejlődésen ment keresztül az első generációs vágógépek, a lemezollók megjelenése óta. A világot meghódító fiber lézervágók már a hatodik generációnak számítanak a sorban. Bár a lézeres vágógépek egyre nagyobb teljesítménye révén növekszik a hatékonyág és a termelékenység, de sok esetben nő a bekerülési költség, az energiafogyasztás és a karbantartási igény is. A fejlesztési trendek tehát afelé mutatnak, hogy a gépek jelenlegi teljesítményopcióiból kiindulva emeljék tovább a sebességet és a vágási vastagságot.
A köszörűgép munkaterében alkalmazott lézeres mérési technológia számos előnnyel rendelkezik, beleértve az érintésmentes, mechanikai beállítás nélküli, több átmérő kezelésére is képes mérést.
A Yamazaki Mazak a Tube 2022 kiállításon, az 5. csarnok C17-es standján mutatja be a kifejezetten kis átmérőjű csövek nagy sebességű vágására tervezett új lézervágógépét.
A Walter s.r.o. 2022. június 30-án Nyílt Napon várja üzleti partnereit a csehországi Kuřimban. Az érdeklődők a cég gépválasztékában található újdonságokkal ismerkedhetnek meg, üzemlátogatáson vehetnek részt, ezenkívül a kapcsolódó technológiák és anyagok beszállítóival is találkozhatnak.
A HSG képviseletét 2016 óta a Signdepot Europe Kft. látja el, a cég felügyelete által történik az értékesítés és a szerviz is. Az ütőképes csapat – gyártó és forgalmazó – sikere a Signdepot ügyvezetőjének, Szabó Zsombornak a véleménye alapján a hosszú távú sikerre törekvésen, valamint a tisztességes, vásárlás utáni szervizes támogatáson alapul. Ennek záloga az elégedett vásárlók véleménye.
Több, mint 100 éves múlt, átvészelt politikai korszakok, nehéz gazdasági időszakok, megannyi siker és tanulság áll a Kontaset Kft. működése mögött. Döntések súlyáról, innovációról, a közelmúlt stratégiai változásairól és a sikeres jövő víziójáról beszélgettem az eredményes közös projektet zárt Kontaset Kft.-vel és PMT Szerszámgép Kft.-vel.
A TruLaser gépekben a ditzingeni gépgyártó sokéves tapasztalata és a lézertechnikában kifejlesztett innovációk tükröződnek vissza. Ezekkel a gépekkel bármilyen alapanyag, vastagság és 2D geometria megmunkálható költséghatékony és dinamikus eljárásokkal. Kása István, a TRUMPF Hungary Kft. szerszámgép-értékesítője segít eligazodni a TechMonitor olvasóinak abban, hogy az öt gépkategória közül melyik fog a leghatékonyabban teljesíteni az Ön üzemében.
A jelöléstechnika egyike volt a lézer első gyakorlati felhasználási területeinek, és az eltelt évtizedek alatt a feldolgozóipar szerves részévé vált a tárgyak különböző kódokkal, sorszámokkal, logókkal, grafikákkal történő ellátása, azonosítása. A modern lézeres jelölési rendszerek alkalmazhatóságáról és alkalmazási előnyeiről Molnár Zsolt, a TRUMPF Hungary Kft. lézertechnika divízió értékesítési vezetője beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Beruházási döntést nem könnyű hozni. A cégünk megmunkálási feladatainak leginkább megfelelő szerszámgép kiválasztása mellett ugyanilyen fontos, hogy a megfelelő pótalkatrész- és szervizháttér is a rendelkezésre álljon. Sőt, 2021-ben az alapanyaghiány és a durván elszálló szállítási költségek azt eredményezték, hogy a stabil gyártói háttérre és a kereskedő tőkehelyzetére is érdemes figyelnünk. A magyar fémipar két régi motorosa saját tapasztalataikat osztották meg a TechMonitor olvasóival. Ifj. Schmelzer Györgyöt, a Lifttechnika Kft. szerelésvezetőjét és Pintér Ferencet, a Marmorit Kft. karbantartási vezetőjét kérdeztük.
2021-ben a Bodor Laser megrendelésállománya 5 190 darab fiber lézervágó gépet tett ki, amiből 5 172 darabot szállítottak le. Az értékesítés volumene közel 54%-kal növekedett, vagyis 2021 újabb rekordévet hozott a nemzetközi babérokra törő szerszámgépgyártó életében.
A Bystronic által bemutatott új ByTube Star 130 lézersugaras csőmegmunkáló gépet gazdag funkcionalitás jellemzi. A precíz, felhasználóbarát és teljesen automatikus beállítás még a nyílt profilok és ellipsziscsövek esetében is nagyobb rugalmasságot és jobb minőséget eredményez a gyártásban.
Szerszámgépet – hacsak nem a sokadik modellt vásároljuk ugyanabból a típusból – nem lehet katalógusból vásárolni. A döntés lelkiismeretes meghozatala személyes tapasztalatokat feltételez, amire a kereskedőknek is fel kell készülniük. Egy korszerű, modern székház és bemutatóterem megépítése minden hazai kereskedő számára hatalmas mérföldkőnek számít. Egy efféle beruházás részleteibe, nehézségeibe és előnyeibe vezeti be Hederics Tamás, a Sheet Metál Technológia Kft. ügyvezető igazgatója a TechMonitor olvasóit.
A fiber lézervágók széles körben elterjedtek az utóbbi 15 évben. A kezdeti néhány kilowatt teljesítményű típusokat nagyobb, akár 8–12 kW teljesítményű, vastag lemezek nagy sebességű vágására is alkalmas verziók követték. Az utóbbi években már a 20 kW teljesítmény is elérhetővé vált, sőt! A 2021-es Blechexpo kiállításon egy 30 kW-os fiber lézervágóval is találkozhattak a látogatók, nemcsak prototípusként, hanem rendelhető konfigurációként! De szükség van valóban erre a teljesítményszintre?
A TruLaser 1000 sorozat az egyszerű kezelhetőség és a nagy anyagválaszték révén egyaránt ideális a lézeres vágás terén gyakorlatlan, illetve a gyártási kapacitásukat növelni kívánó cégek számára.
A Bodor Laser által kifejlesztett 12 kW-os BodorGenius lézerfej és a világ egyetlen személyre szabott 22 kW-os lézeres vágógépe is egyértelműen jelzik, hogy az ultranagy teljesítményű lézervágást megbízható és hatékony gyártási folyamatként kezdi elismerni a világ fémipara. Előbbi a stabil és hatékony lézervágást szolgálja, utóbbi fejlesztés pedig a modern 10+ kW-os gépek térhódítását gyorsítja fel.
Új lézergépet fejlesztett ki az Amada a nagy sebességű CNC-lézervágáshoz. A REGIUS-3015AJ CNC fiber lézeres lézerberendezés nemcsak a leggyorsabbnak számít az Amada portfóliójában, hanem egyben az első is, amelyben a japán gyártó számos kulcsfontosságú technológiát integrált. Minden tengelyre lineáris hajtás került, és a gépet a vállalat vadonatúj lézerintegrációs rendszerével, illetve az eredeti Variable Beam Control technológiájával is felszerelték. Az új AMNC 3i Plus vezérlő is tartalmaz új funkciókat, amelyek célja a tökéletes és egyszerű kezelhetőség.
A Prima Power átfogó és sokoldalú technológiája a teljes gyártási láncot felöleli. Az ügyfélközpontú megközelítés révén a rendszerek a számos gyártókörnyezet egyedi igényeihez adaptálhatók. A Prima Power standon bemutatott választékos technológiákat (lézeres vágás, lyukasztás, hajlítás, automatizálás, szoftver) tovább erősítette egy „különleges vendég” jelenléte. A kiállítótér egy részét ugyanis teljes egészében a cégcsoport 3D fémnyomtatási megoldásokkal foglalkozó üzletágának, a Prima Additive divíziónak szentelték.
Mára kijelenthetjük: a hagyományos mechanikus varratmérőkkel a helyszínen végzett, ismétlődő varratgeometriára és kötéskialakításra irányuló méréseket részben elfelejthetjük. Automatizáljon Ön is!
A Prima Additive a legújabb innovációkat mutatja be a 2021. november 16–19-én Frankfurtban rendezendő Formnext szakvásáron, az intelligens ipari gyártástechnológia nemzetközi találkozóhelyén.
A Prima Power Laserdyne bemutatta a lézeres megmunkálás következő generációs gépei előfutárának számító LASERDYNE® 811 berendezést. A LASERDYNE 811 gépet a legmodernebb hardver- és szoftverfejlesztésekkel vértezték fel a rugalmas és precíziós lézeres megmunkáláshoz, mindezt ráadásul egy megfizethető és kompakt platformon. A gép, a vezérlő és a lézerforrás kombinációja egy költséghatékony, nagy sebességű és megbízható gyártóberendezést eredményezett mind a kicsi, mind a nagy gyártási darabszámokhoz, amely teljes mértékben képes kiaknázni a fiber lézertechnológia előnyeit.
A lézeres kézi hegesztés egyre inkább teret hódít Magyarországon is, köszönhetően annak az előnynek, hogy lényegesen leegyszerűsíti a műveletet, vagyis nincs szükség olyan mélyreható hegesztési ismeretekre és tapasztalatra, mint a hagyományos hegesztés esetében. Az új, hazai fejlesztésű lézeres kézi hegesztőállomásról Makkos Levente, a TRUMPF Hungary Kft. gépértékesítő mérnöke beszélt a TechMonitornak.
Egy dolog biztosan látszik: a trend töretlen, egyre több technológiai műveletnél látnak fantáziát a lézernyalábok alkalmazásában, és használják ki termelékeny, jól automatizálható alkalmazásokban. Nagy energiasűrűsége, precíz kialakítása azonban sebezhető, megfelelő hűtés nélkül a lézertechnológia összeomolhat, mint egy kártyavár, tetemes költségeket és hosszú állásidőt okozva ezáltal az üzemeltetőnek.
A lemeziparban az kerül versenyelőnybe, aki a legmodernebb gyártástechnológiákat alkalmazza. Az egymáshoz hangolt lézervágógépek, szállítórendszerek és ipari robotok költséghatékony tömeggyártást tesznek lehetővé, de egyben az egyedi igények teljesítését is biztosítják. Ha komplett megoldást választunk egy kézből, akkor a ciklusidő-csökkentés és az egyenletesen magas minőség garantálása mellett a hulladékmennyiség is minimalizálható.
A Prima Power újabb modellel bővítette 2D termékcsaládját. A Laser Genius+ gépet arra fejlesztették ki, hogy megfeleljen a folyamatosan fejlődő piaci igényeknek, illetve új sebességi, megbízhatósági és pontossági mércét állítson fel.
Az automatizált lézeres hegesztés előnyei ismeretesek: nagy folyamatbiztonság és ismétlési pontosság, kiváló varratminőség, valamint a fogyóeszközök elhagyása (150 mikronos résméretig). Középtávon ezáltal – a magasabb bekerülési költség ellenére – költséghatékonyabb hegesztési folyamat érhető el. A lézeres hegesztési eljárások térhódítására reagálva a TRUMPF újabb automata lézeres hegesztőállomást fejlesztett ki, amit Makkos Levente, a TRUMPF Hungary Kft. gépértékesítő mérnöke mutat be a TechMonitor olvasóinak.
Magyarország válik a TRUMPF csoport délkelet-európai – beleértve Törökországot is – csomópontjává. A lézerek árbevétele az autóipar számára gyártott akkumulátortechnika és egyéb komponensek területén a régióban 2025-ig elérheti a 100 millió eurót.
„Van egy álmom” – idézet egy olyan embertől, aki valóban tudta, mit jelent a végsőkig való küzdelem. A lemeziparnak is megvannak a maga kihívásai, harcai, és most már megvan a maga Álma is. A Bodor Laser bemutatta saját fejlesztésű, Dream Series névre keresztelt csúcskategóriás fiber lézervágó gépét.
A Bystronic a regionális Kompetencia Napok és az „Euroblech Digital Innovation Summit” online esemény keretében mutatta be legújabb termékeit és megoldásait a lézeres vágás, az élhajlítás, az automatizálás, valamint a szoftvermegoldások területén. A svájci lemezspecialista többek között azt is bemutatta, hogyan lehet a gyártási környezetet intelligensen hálózatba kapcsolni a még nagyobb hatékonyság elérése érdekében.
A pandémia felgyorsította az új üzleti modellek előtérbe kerülését. Az intelligens gyártási megoldások térhódításával rövid időn belül az egész feldolgozóipar nagy változásokon ment keresztül, és a folyamatnak még távolról sincs vége. Az intelligens gyártóberendezések és a távoli felügyelet előnyei már nem víziónak számítanak, hanem számtalan esetben a gyakorlati hasznukat is bebizonyították. Egyre több ország készíti el saját ipar 4.0 stratégiáját, általános tendenciává válik az intelligens gyártás, és úgy tűnik, ebből a forradalomból a fiber lézeres vágógépek kerülnek ki győztesként.
A Bystronic a regionális Kompetencia Napok és az „Euroblech Digital Innovation Summit” online esemény keretében mutatta be legújabb termékeit és megoldásait a lézeres vágás, az élhajlítás, az automatizálás, valamint a szoftvermegoldások területén. A svájci lemezspecialista többek között azt is bemutatta, hogyan lehet a gyártási környezetet intelligensen hálózatba kapcsolni a még nagyobb hatékonyság elérése érdekében.
Az 1 500 × 3 000 mm és 2 000 × 6 000 mm közötti méreteknek, illetve a 2 és 10 kW közötti, saját fejlesztésű konstrukciókban is elérhető CO2- és fiber lézereknek köszönhetően a vállalat tényleg minden gyártási igényre megoldást kínál, a feldolgozható anyagok teljes spektrumán, kiváló lyukasztási sebesség mellett. A vállalat 2D lézeres megoldásai minden ipari területre ideálisak: az alvállalkozóktól a mezőgazdasági és építőipari berendezéseken át egészen az ipari járművekig.
Az FT-150 FIBER gép számos, jellemzően az agráripari területeken, gépjárműiparban, építőiparban és bútorgyártásban alkalmazott anyag vágására alkalmas, beleértve a szénacélt, rozsdamentes acélt, rezet, vasat és alumíniumot.
A csongrádi székhelyű Plasma-Tech System Kft. egyedi lézerberendezések és célgépek gyártásával foglalkozik, nagy hagnsúlyt fektetve az automatizációs és robottechnikai megoldásokra. Teljes mértékben saját fejlesztésű fiber lézervágó berendezésük, a PTL 4001 rendkívül egyedülálló a maga nemében. Az egészében Magyarországon fejlesztett és gyártott berendezés sikerét a kiváló ár/érték arány, a közvetlen magyarországi szerviz, a berendezéssel nyújtott háttértámogatás, illetve a Beckhoff korszerű NC-technológiája és AX5000-es hajtásrendszere jelentik. A fejlesztésről és a két cég kapcsolatáról kérdeztük Imrei Jánost, a Plasma-Tech Systems Kft. szervizvezetőjét és Jamriska Pétert, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnökét.
Szeptember 4-én mutatták be a Bodor Laser ultranagy, 40 kW-os teljesítményű fiber lézervágógépét, amivel új világrekord született a fémlemezek lézeres vágástechnikájában. Az esemény arra is jó alkalmat szolgáltatott, hogy Billy Xin, a Bodor Laser kelet-európai regionális értékesítési vezetője a lézeres vágás trendjeiről beszéljen a TechMonitor olvasóinak.
Az emberi csontozat viselkedését utánzó porózus felületű, rácsos szerkezetű ortopéd implantátumok hatalmas javuláshoz vezettek a páciensek eredményeiben – az ilyen implantátumokat pedig additív gyártás nélkül képtelenség létrehozni.
Hegesztéstechnikai specialistává válna rövid idő alatt, kevés beruházással? A csúcsmodern robotizált hegesztősorokon alkalmazott technológia már a mobil, kézi hegesztőkészülékekben is elérhető!
A golyósorsós hajtással gyakran találkozhatnunk az alacsony fordulatszámú, rövid lökethosszú CNC-szerszámgépek esetén, míg a fogasléces hajtással magasabb fordulatszám és nagyobb lökethossz érhető el. A lineáris motorokkal a nagy sebességű, intenzív gyorsulásnak kitett, különleges felépítésű CNC-szerszámgépek esetén találkozhatunk. Emellett a jelenleg általánosan elterjedt fogaslécek egyenes fogazású és ferde fogazású lécekre oszthatók.
A FOBA legújabb innovációja már nemcsak a szakkiállításokon tekinthető meg: az alig több mint 20 centiméter hosszú és körülbelül 630 gramm súlyú Titus™ vektorpásztázó lézerfej idén vált elérhetővé a FOBA lézerrendszerek hazai kizárólagos képviseletét ellátó AMSY Jelöléstechnika Kft. kínálatában.
5-10 évvel ezelőtt, a fiber lézervágók rohamos terjedésekor az volt az általános vélemény, hogy a CO₂-lézervágási technika véglegesen kiszorul, teljesen átveszik a helyét a fiber lézervágó gépek. A legtöbb cég abba is hagyta a CO₂-lézervágók gyártását.
Gondolkozott már azon, hogyan tűnhet ki az implantátumgyártók piacán? A 3D lézeres textúrálással növelhető a titánimplantátumok felületi minősége és csökkenthető a gyártás költsége.
Miközben az általános gazdasági bizonytalanság a cégek többségét költségeik drasztikus lefaragására készteti, vannak olyan vállalatok akik egészen más utat választanak és a nehézségeket próbálják előnyükre fordítani. Jó példa erre a HSG lézerberendezéseit forgalmazó Signdepot Europe Kft. sikere, akik a járvány időszakában is képesek voltak a fejlődésre. Az elért eredményekről és az idei tervekről kérdeztük Szabó Zsombort, a cég ügyvezető igazgatóját.
A lézergépek felhasználóit napjainkban leginkább a hatásfok növelésének és a költségek csökkentésének a kérdése foglalkoztatja. Ennek megfelelően a lézerforrásra irányuló fejlesztések a megmunkálási hatásfok növelését helyezték előtérbe: a vékony lemezek vágási sebessége már a teljesítőképesség határait súrolja, a vastagabb lemezek vágása tekintetében pedig folyamatosan újabb technológiai áttörésekkel találkozhatunk.
A tavaly decemberben kitört, majd szinte hetek alatt egész iparágak működését ellehetetlenítő világjárvány már most jól látható tanulságokkal szolgált. Ezek egyike, hogy az innováció, a folyamatos kutatás-fejlesztés eredményei a legkritikusabb gazdasági helyzetben is a túlélés zálogát jelenthetik. Jó példa erre a HSG lézerberendezéseit forgalmazó Signdepot Europe Kft. sikere, akik a járvány időszakában is képesek voltak a fejlődésre. Az elért eredményekről és az idei tervekről kérdeztük Szabó Zsombort, a cég ügyvezető igazgatóját.
A magyar határ mentén fekvő szlovéniai Lendnván található cég professzionális ipari megoldásokat nyújt a fémfeldolgozó ipar különböző területei – többek között a gépészet, az autóipar, a gasztronómia stb. – számára. Az általa létrehozott robotrendszerek a legigényesebb vásárlók kívánalmainak is megfelelnek, és még a legőrültebb kihívásokkal is megküzdenek!
A lézervágó gépek képezik a Bystronic értékesítésének legfontosabb pillérét. A gépek szívének számító lézerforrást több mint 30 éven át házon belül fejlesztették – kezdetben a CO2-technológia, 2005 óta pedig már a fiber lézerforrások felhasználásával. Három évvel ezelőtt azonban a Bystronic felhagyott a fiber lézerek házon belül történő fejlesztésével.
A lézervágó gépek teljesítményét többek között vágási pontosságuk, sebességük, hatásfokuk és stabilitásuk határozza meg. Ezek azok az adottságok, melyek hatással vannak a vágás minőségére, tehát a felhasználóknak ezek a legfontosabb szempontok a gép kiválasztásakor.
Az elektronika, a tömegkommunikáció és a felgyorsult ipari fejlesztések korában egyre nagyobb szerepet játszik az emberiség által legrégebben ismert fém. Az ipari fémek közül a súlyához viszonyítva a réz rendelkezik a legjobb elektromos és hővezetési tényezővel, ezenkívül jól formálható, korrózióálló, és teljes mértékben újrahasznosítható. Az elektromobilitás térhódítása is a réz „kezére játszik”, hiszen egy akkumulátoros e-jármű átlagosan háromszor több rezet tartalmaz, mint egy hagyományos. Molnár Zsolt, a TRUMPF Hungary Kft. Lézertechnika Divízió értékesítő mérnöke a réz hegesztésére kifejlesztett legújabb lézerforrásokról beszélt a TechMonitornak.
A Yamazaki Mazak bemutatta új nagy teljesítményű lézer megmunkáló gépét, amelyet kifejezetten nagyobb mennyiségű, kis és közepes átmérőjű csövek nagy sebességű megmunkálására terveztek.
Túl sokba kerül a lézervágás és a lézergravírozás? A gyártók többsége erre a kérdésre általában igennel válaszol. De vajon miért is drága az ilyen típusú kivitelezés?
Új lézeres csővágógépet mutatott be a TRUMPF Hungary Kft. A számos automatizálási megoldásnak köszönhetően könnyen kezelhető TruLaser Tube 3000 fiber kiváló megoldás mind a csőmegmunkálás világába történő belépésre, mind a már meglévő géppark kiegészítésére. Az új csővágógépről Kunkli László, a TRUMPF Hungary Kft. szerszámgépek üzletágának értékesítési csoportvezetője beszélt a TechMonitornak.
A Prima Power egyik legnépszerűbb termékének számít a Platino Fiber Evo lézersugaras vágógép. A kimagaslóan merev platformra épített és világszerte már több mint 2 500 példányban értékesített 2D lézervágógép fontos technológiai innovációkkal korszerűsödött, amik tovább növelik a gép sebességét, megbízhatóságát és termelékenységét.
A cégcsoport új streaming platformját rendezvények, bemutatók, webes szemináriumok, prezentációk és tanfolyamok megtartására, valamint az ügyfelekkel való közeli kapcsolattartásra fejlesztették ki.
Az 1980-as években az országban működő 17 S-Modell üzlet próbált divatos nyugati importruhákkal némi színt varázsolni a konfekcióáruhoz szokott országba. A drága nyugati termékeket árusító üzletek már kis alapterületükkel is az exkluzivitást hangsúlyozták, és nagyon nyereségesek voltak. Az üzletlánc ma már nem létezik, de 2020-ban új S-modell jelent meg a piacon, amely a drága nyugati ruhákhoz képest ugyan kedvezőbb árú keleti gépeket kínál, de a nyereséget ugyanúgy garantálja az ügyfelei részére.
A kínai döntéshozók vasmarokkal vezetik a világ legnépesebb országát egy innovatív, szolgáltatásalapú társadalmi modell felé. A fejlődéssel együtt jár, hogy az ipari beruházások korábban rendkívül magas, 25-35 százalékos növekedése fokozatosan mérséklődik. A kínai szerszámgépgyártók „krémje” ennek következtében egyre kevésbé akar a hazai alacsony árfekvésű gépgyártói szegmensben ragadni, ehelyett a világpiacon vetik meg a lábukat versenyképesre csiszolt gépeikkel. Werderitsch Gábort, a hazai piacon is teret hódító Bodor lézergépeket forgalmazó Optimum Hungária Kft. ügyvezető igazgatóját kérdeztük a kínai szerszámgépek sikerének hátteréről.
Négy év sok mindenre elegendő. A történelemben négy év alatt birodalmak születtek vagy éppen omlottak össze, de milliárdnyi ember hétköznapi életét is meg tudja változtatni négy év alatt egy-egy találmány – gondoljunk csak az okostelefon vagy a közösségi média megjelenésére. Mire elég négy év egy cég életében? Arra mindenképpen, hogy új márkanevet vezessen be a lemezmegmunkáló piacon, és az első vevők már a legfontosabb tapasztalatokat is leszűrhessék. Az XLASE gépek hazai fogadtatásáról Szabó Zsombor, a Signdepot Kft. ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
Szakmai rendezvényeket a megalapítása óta szervez az ipari és hegesztési gázokat gyártó Messer, de öt évvel ezelőtt ez a kezdeményezés kinőtte eredeti kereteit. Egy olyan Innovációs Fórum indult útjára, ami az adott év legelőremutatóbb előadásait gyűjti egy csokorba és adja át ezt a tudásanyagot a gyakorló mérnököknek. Az Innovációs Fórum küldetése a hazai és nemzetközi kutatási projektek bemutatása, illetve a szakvásárokon tapasztalt trendek ismertetése. A 2019. november 28-án rendezett idei Fórum rekordot döntött a 187 jelen lévő hegesztés- és lézertechnikai résztvevővel.
Szó szerint „éles” megoldás nagy megmunkálási tartományával, robusztus kialakításával és választhatóan közepes, nagy vagy még nagyobb teljesítményű lézerforrásaival. Ideális választás acélszerkezeti elemek, földmunkagépek, mezőgazdasági gépek, nehézipari gépek és haszongépjárművek fémlemez alkatrészeinek gyártásához. A Laser Sharp kategóriájában a legalacsonyabb beszúrási időnek köszönhető magas termelékenységet magas hatékonysággal és alacsony karbantartási költséggel ötvözi, ezzel kiváló megtérülési időt és optimális beruházási költség/teljesítmény arányt garantálva.
A múltban számos fémmegmunkáló műhely és OEM-gyártó korlátozta le saját működését a fémlemezek megunkálására, amivel komoly piaci lehetőségektől fosztották meg magukat. Az új ByTube 130 lézervágó rendszerrel a gyártó cégek új ügyfélcsoportokat szólíthatnak meg. A csövek alkalmazási területe ugyanis nagyon szerteágazó: az autó- és építőipartól kezdve a bútor-, gép- és berendezésgyártókig használják azokat. Ennek a piaci potenciálnak a kiaknázása elengedhetetlen a fémmegmunkáló üzem sikeréhez.
Mivel az autóipartól az energetikáig gyakorlatilag minden iparágban gombamód szaporodnak az elektronikus funkciók, a gyártók egyre több rezet használnak fel, és keresik a megoldást azokra a nehézségekre, amelyek jelenleg az anyag hegeszthetőségével kapcsolatban fennállnak. A réz a hegesztés során a lézersugár nagy részét visszatükrözi, ami rendkívül megnehezíti az anyag szabályozott hegeszthetőségét. A rézhegesztés megújításának lehetőségeiről Szabó Balázs, a TRUMPF Hungary Kft. lézertechnikai üzletágának értékesítési vezetője beszélt a TechMonitornak.
A Prima Power high-tech lemezmegmunkáló megoldásai a feldolgozási folyamat minden szakaszát lefedik. A szakkiállításon debütál az automatikus szerszámcserélő tárolóval felvértezett eP Genius 1030 szervo-elektromos élhajlító, valamint a Laser Genius 1530 fiber lézersugaras vágógép a teljesen saját fejlesztésű, most debütáló 10 kW-os lézerforrással és Combo Tower Laser tárolórendszerrel. Megtekinthető lesz ezenkívül a Combi Genius 1530 stancoló és fiber lézersugaras kombigép LSR rakodó és szortírozó robottal, illetve a szervo-elektromos BCe Smart intelligens hajlítócella új API (speciális profilvizsgálat) és DABA (hajlítási szög dinamikus beállítás) technológiákkal.
Az Ausztriában, Oroszországban és Szlovákiában összesen öt telephellyel és mintegy 500 alkalmazottal rendelkező MKW Holding tevékenysége a fém- és műanyag-megmunkálástól a porbevonatoláson át egészen a szaniterek gyártásáig terjed. A modern szoftverrendszerekkel felvértezett lézergép megszüntette a lemezalkatrészek minőséggel és határidőkkel kapcsolatos problémáit.
A Mazak SPACE GEAR MARK 510 II egy rugalmas all-in-one lézervágó berendezés, ami ideális választás olyan lézert használó ügyfeleink számára, akik bővíteni szeretnék lézerfelhasználási lehetőségeiket és a piacukat.
A Bystronic ByStar Fiber lézerrendszere egy 12 kilowatt teljesítményű lézert és az új „BeamShaper” funkciót tartalmazza. Ezenkívül egy új kialakítású vágófej gondoskodik az állandó vágási minőségről akár 30 milliméter lemezvastagság esetében is.
Talán nincs még egy olyan iparág, amelyik jobban függne a gazdaság általános állapotától, mint az építőipar. Nem elég, hogy recesszió esetén a magán- és intézményi befektetők akár egy évtizedre is visszafogják a beruházásaikat, hazákban még a mindenkori kormányok hagyományos húzd meg – ereszd meg hozzáállása is erősíti a rövid távú gondolkozást. Sok építőipari szereplő ezért még fellendülés idején is óvatos a fejlesztések terén, pedig az építőipart sem kerülik el a törvényszerűségek, és a jövőben csak az a vállalkozás maradhat talpon, amely korszerű technológiai szintet képvisel. Ma még ritka a lézertechnológia építőipari alkalmazása, de Forrai József, a Trial Product Bt. ügyvezető igazgatója még ennél is tovább tervez lépni saját vállalkozásával.
Az idei évtől a Lang & Társai Kft. látja el az egyik legszélesebb termékpalettával rendelkező lemezmegmunkáló gépgyártó óriás, a Prima Power magyarországi gyári képviseletét.
Az ipari fiber lézervágó gyártásra specializálódott HSG hatalmas fejlődést mutatott be az elmúlt öt évben, így gépeladásban éves szinten elérte az 1 000 darabos határt is. A térhódításhoz hazánk is hozzájárult, hiszen 10 európai ország után 2016-ben a Signdepot Europe Kft. által Magyarországon is megkezdődött a HSG lézervágó gépek értékesítése. A HSG hazai referenciáit mára a sík lézervágók mellett automata csőlézerek és kombinált sík/cső lézervágók is gazdagítják. A megfizethető árú lézerrendszerek mostantól Xlase® néven lesznek elérhetők Európában.
A LASERTEC Shape sorozattal maximális megbízhatóság és reprodukálhatóság mellett hozhatók létre finom kontúrok és üregek a fröccsöntő formákban, a présszerszámokban, vagy címkékben. A széria legújabb tagjának számító LASERTEC 125 Shape a DMG MORI pfronteni Nyílt Napjain mutatkozott be a nagyközönség előtt. A gépet kifejezetten a nagyméretű, akár Ø 1 250 × 700 mm-es és 2 600 kg-os munkadarabok textúrázására tervezték. Az opcionális Z-váltó 1,5 m/mp-ről 5 m/mp-re növeli a Z-irányú mozgásokat. Az akár 1 000 kHz-ig emelhető lézer ismétlési frekvencia nagysebességű megmunkálást tesz lehetővé, akár 69%-kal rövidebb ciklusidő mellett.
A 2018-as EuroBLECH szakkiállításon mutatkozott be a TruLaser Cell 7040, a világ egyik legtermékenyebb és legsokoldalúbb 3D lézerrendszerének legújabb generációja. A korábbi verziókhoz hasonlóan az ügyfelek az új verzió esetében is választhatnak az energiatakarékos szilárdtestlézer (diszklézer), illetve a CO2-lézerforrás között.
A Mazak standján a nagy termelékenységű és teljesítményű OPTIPLEX Fiber III lézeres vágógépek 8 és 10 kW-os verzióit, valamint a 6 kW-os OPTIPLEX NEXUS 3015 Fiber gépet tekinthette meg a nagyszámú érdeklődő.
Az EML 2515 AJ kombigép az egyedi QR-kódokkal ellátott stancszerszámokat akár vágás közben is képes cserélni, így minimalizálható a feldolgozás mellékideje. Az átállási idő az élhajlításban is komoly tényező. Az automatizálási megoldások révén 2 perc alatt elvégezhető az alsó és felső szerszámozás teljes cseréje. Mindkét megoldás élőben volt megtekinthető a hannoveri EuroBLECH kiállításon.
A hannoveri EuroBLECH szakkiállítás innovációs dömpingjével tucatnyi lapszámunkat meg lehetne tölteni. A lemezmegmunkálás világát tehát folyamatos innováció jellemzi annak ellenére, hogy magán a „vason”, az eljárások lényegén már kevés fejlesztenivaló akad. A Hannoverben látott világpremierek hazai bevezetéséről és a magyar piac fejlődéséről Major Tamás, a TRUMPF Hungary Kft., ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A Prima Power vásári standja szinte egy az egyben leképezte a kiállítás hivatalos mottóját („Belépés a digitális valóságba”). Az 1 400 m2-es standon bemutatott innovációkat a digitális gyártás jegyében fejlesztették ki, és kiváló kombinációt képeznek az automatizált gyártás megteremtéséhez.
A gazdasági válságok egyik hatása, hogy mélypontra jut a cégalapítási láz, sőt a meglévő vállalkozások között is komoly piactisztulás megy végbe. Van azonban egy tőzsdei szállóige, miszerint semmi sem esik vagy emelkedik örökké, aminek igazságát a szerszámgép-kereskedelem is elismeri. A válság mélypontján alapított kereskedőcégek kiváló pozícióba kerültek a fellendülés kiaknázásához. A nehéz kezdetekről és a fényes jövőképről Hederics Tamás, a Sheet Metal Technológia Kft. ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A kiállított gépek közül kiemelkedő az OPTIPLEX 3015 6kW DDL (Direkt Dióda Lézer) új modellje, egy nagy sebességű és nagy pontosságú gép, ami szintlépést jelent a vágási teljesítményben.
Az EuroBLECH 2018 kiállításon a Bystronic többek között a hálózatosított lemezfeldolgozás világát is bemutatta. A World Class Manufacturing mottóval fémjelzett bemutató során a látogatók élőben tapasztalhatták meg, miként vezetnek az integrált automatizálási és új szoftveres megoldások a lézeres vágás és az élhajlítás új szintjéhez.
Október 17-én és 18-án tartotta hagyományos Nyílt Napjait a Galika Szerszámgépek Kft. A kötött program nélkül tartott rendezvényre mindkét napon folyamatosan érkezhettek a látogatók, aminek köszönhetően minden érdeklődő kényelmesen szemügyre vehette a számára érdekes gyártóberendezéseket. A Nyílt Napokon a cég alaptevékenységét adó forgácsolótechnológiák mellett lézer- és méréstechnikai fejlesztések is bemutatásra kerültek.
Négy sikeres vásári napon van túl a 25. EuroBLECH szakkiállítás. A világ minden tájáról 56 301 látogató érkezett Hannoverbe a fémlemez-megmunkálás legmodernebb innovációinak és digitális technológiáinak megtekintéséhez, valamint a beruházási szándékaik megerősítéséhez. Az idei kiállításon 40 országból összesen 1 507 kiállító mutatkozott be.
A 2018-as EuroBLECH szakkiállításon bemutatott új VENTIS-3015 AJ fiberlézer-gép a sebesség, vágásminőség és az alacsony üzemeltetési költségek terén is kiemelkedik a mezőnyből. Az EuroBLECH Vásári Nagydíjat elnyerő AMADA VENTIS teljesen új dimenziót nyitott a fiberlézer-vágás terén. Egyedülálló lézersugár-szabályozása és -mozgatása által eddig nem tapasztalt vágási minőség érhető el, mindez gyorsabb vágás mellett és a vágható vastagságtartomány növelésével.
A TRUMPF számos megoldást mutatott be az autonóm gyárak számára az EuroBLECH 2018 szakkiállításon. A ditzingeni gépgyártó egy sor digitálisan csatlakoztatott alkalmazást állított ki a lemezmegmunkáló vállalkozások számára, amelyek célja a gyártási folyamatok egyszerűbbé és hatékonyabbá tétele.
A TruLaser Weld 5000 új, meghosszabbított változatának hegesztőrobotja négy méter hosszúságú alkatrészek megmunkálására is képes. Az XXL-rendszer munkakamrájában elegendő hely áll rendelkezésre nagy méretű szerelvények, például méretes burkolatok vagy víztartályok hegesztéséhez. Ezáltal a robusztus alkatrészeket megmunkáló üzemek is részesedhetek a lézertechnológia előnyeiből. A lézer egyaránt alkalmas intenzív, illetve finom hegesztésre, utómunka nélkül.
Mint az additív megmunkálások úttörője, a DMG MORI három új, univerzális és egy forrásból származó folyamatlánccal mutatja be a porágyas és a porszóró technológiák területén szerzett kompetenciáit. Mindkét terület esetén a forradalmi újítás kiindulópontja a legfinomabb és legjobb minőségű por alapanyag, amely szemcseátmérője kevesebb, mint 1 µm.
Hagyományteremtő szándékkal indult útjára a svájci Kompetencia Napok kínai megfelelőjének számító rendezvény. A Bystronic saját gyártóüzemet létesített a közel 16 milliós lakosságával Kína negyedik legnépesebb városának számító Tiencsinben, ahol magyar delegáció képviselte hazánk lemezmunkálási kompetenciáját. A közel egyhetes szakmai utat gazdag kulturális program kísérte.
A Sisma világszerte elismert vállalat az 1961-es alapítása óta a kiemelkedően magas precizitású gépek tervezése és gyártása terén. A független és modern tervező és termelő szervezetet a Sisma jól képzett humán erőforrással ötvözi, garantálva a legmagasabb szintű minőséget és a széles körű, azonnali támogatást. A temérdek tapasztalat és műszaki know-how a hatékony termelékenységgel és innovatív megközelítéssel együtt azonnal reagál a piac változásaira. Ezt segíti elő az egyedi, személyre szabott gépek létrehozásának lehetősége is.
A jubileumi EuroBLECH 2018. október 23–26. között kerül megrendezésre a hannoveri vásárvárosban. A hat nemzetközileg elismert világmárka hazai képviseletét ellátó EPL-TECH Kft. minden kilátogatónak ingyenes belépőjeggyel kedveskedik, aki élőben szeretné látni a cég által forgalmazott lemezmegmunkáló gépek működését.
Lézerszemináriumot hirdet a Yamazaki Mazak 2018. szeptember 25–26-ra, ahol testközelből is megtekinthető lesz lézertechnológiájának legújabb fejlesztése, az OPTIPLEX 3015 DDL 4 kW, amely Direkt Dióda Lézer technológiája révén minden eddiginél nagyobb hatékonyságot biztosít a lézervágás ipari alkalmazásainak területén.
A Yamazaki Mazak OPTIPLEX NEXUS 3015 FIBER sorozata speciálisan azon ügyfeleinknek lett kifejlesztve, akik be szeretnék vezetni a Fiber lézert a gyártási folyamataikba, viszont nem rendelkeznek előzetes tapasztalatokkal.
Két legyet egy csapásra: a csővágás és a menetmetszés egyetlen gépben történő integrálásával rengeteg idő és anyagmozgatás takarítható meg a gyártási folyamatban. Az új TruLaser Tube 5000 gép konfigurációja és alkalmazási lehetőségei annyira sokoldalúak, hogy a berendezés tökéletesen adaptálható bármilyen termelési anyagáramláshoz.
Napjainkban a lemezmegmunkálás világában a gyártás gyors, gazdaságos és magas színvonalon történő elvégzése jelenti a siker mércéjét. Folyamatosan emelkednek ugyanakkor a komplex folyamatok leegyszerűsítésére és az általános hatékonyság növelésére vonatkozó elvárások. Ez a tendencia globálisan átformálja a piacokat és új gyártási lehetőségek irányába nyitja meg az utat.
A Bystronic tovább bővíti kapcsolatát a lézeres cső- és profilmegmunkálásban élenjáró TTM Laser S.p.A. vállalattal. Az olasz cég teljes körű átvételével technológiai palettájuk kibővül a csővágással és a lézerhegesztéssel.
A Yamazaki Mazak 4kW-os lézeres megmunkálószerszáma nagyméretű, akár 8000 mm hosszúságú szerkezeti anyagok, például csövek megmunkálására képes.
A lézersugaras hegesztés napjainkban az egyik leginkább teret hódító anyagegyesítő eljárás. A nagy hegesztési sebesség, reprodukálhatóság, illetve a kis hőbevitel a technológia előnyös tulajdonságai. A kis hőbevitel miatt keskeny hőhatásövezettel és kis vetemedéssel készíthető a végtermék.
A Bystronic kibővíti BySprint Fiber optikai szálas lézervágó termékcsaládját a 12020-as extra nagy formátummal. Ez növeli a lézervágás termelékenységét és a vágási alkalmazások sokféleségét.
A világszerte növekvő átlagéletkor rendkívül nagy növekedést eredményez az orvosi eszközök piacán, ez pedig mind a minőség, mind a határidők tekintetében komoly elvárásokat támaszt az iparág beszállítóival szemben. Ebben a cikkben áttekintjük a főbb megmunkálási feladatokat, és megoldásokat kínálunk ezek elvégzésére.
A lézersugaras hegesztés napjainkban az egyik leginkább teret hódító anyagegyesítő eljárás. A nagy hegesztési sebesség, reprodukálhatóság, illetve a kis hőbevitel a technológia előnyös tulajdonságai. A kis hőbevitel miatt keskeny hőhatásövezettel és kis vetemedéssel készíthető a végtermék.
Sokunkban még mindig kétely merül fel, ha távol-keleti márkáról van szó, de ma már nem érdemes beskatulyázni a jelentősebb kínai márkákat az objektív tények vizsgálata nélkül.
A hagyományos forgácsolásos megmunkálás mellett egyre többet hallani a 3D fémnyomtatásról mint alternatíváról. A technológia ugyan már hosszú évek óta létezik, de annak magas költsége miatt csak jellemzően a különösen nagy hozzáadott értéket képviselő termékek esetében alkalmazták. A technológia tökéletesedésével és elterjedésével együtt viszont mára bizonyos modellek elérhető árszintre kerültek.
Az IC-Hungary Kft. már 20 éve jelen van a magyarországi szerszámgéppiacon, és ahogyan azt eddig megszokhattuk, a cég standjánál az idei Ipar Napjai kiállításon is a felső kategóriát képviselő Sodick és OR-Laser gépeket láthatjuk majd megmunkálás közben.
A lézeres fúrás alapelvéből az elmúlt években több fúrási eljárás is kifejlődött, aminek köszönhetően a korábban nagyon nehezen kezelhető szuperötvözetek és miniatűr munkadarabok is megmunkálhatók lettek. Az eljárással tűszúrásszerű lyukak is létrehozhatók akár kerámiában, kevlárban vagy szénkompozitokban.
A Bystronic új anyagkezelő rendszerének, a BySortnak köszönhetően már a késztermék raklapra helyezését is a gépre bízhatjuk, ami tovább csökkenti a lézeres vágás ciklusidejét.
A TRUMPF által bemutatott TruLaser 2030 fiber lézeres vágógép az intuitív működés, illetve az alacsony beruházási és működési költség révén különösen alkalmas a belépő szintű lézeres vágáshoz. Az akár négy kilowattos lézerforrás rendkívül hatékony megmunkálást tesz lehetővé. Igény szerint a TruLaser 2030 fiber teljesen automatikus gyártásra is átállítható.
Tavaly novemberben jelentette be az Okuma Europe, hogy a németországi Krefeldben lévő székhelyére költöztette át Repülőgépipari Kiválósági Központját. A november 7-9. között megrendezett Nyílt Napokon több mint 200 látogató tekinthette meg az új központot, ahol a japán gyártó az EMO kiállításon debütáló újdonságait is bemutatta, különös tekintettel a repülőgépgyártásra. Kiemelt figyelmet kapott az Okuma díjnyertes szuper többfunkciós LASER EX szériája, az intelligens gyártást lehetővé tevő Connect Plan és a gyártó legújabb automatizálási technológiái. Az Okuma kizárólagos hazai forgalmazója, a Smartus Zrt. meghívására Magyarországról több partner is részt vett a rendezvényen.
Digitális gyár, holisztikus automatizálási megoldások és csúcsmodern technológia: a DMG MORI hagyományos pfronteni házi kiállításán ismét megtekinthető volt a japán-német gépgyártó óriás teljes technológiai kompetenciája. A mintegy 9 ezer látogató 70 gépet tekinthetett meg a mintegy 8 500 m2 kiállítási területen. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt az új NTX 3000 eszterga-maró központ, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
Rengeteg újdonságot mutatott be az AMADA a 2017-os Blechexpón, és ezen belül is kiemelt figyelmet kapott a lézertechnológia. A kW-okért folytatott versenybe benevezett 9 kilowattos modell mellett a japán gyártó a sokoldalúság kategóriájában is indult síklemez- és csőmegmunkálásra egyaránt alkalmas kombigépével.
Számos új Prima Power technológia és megoldás világpremierjét időzítették a Blechexpo kiállításra a „Prima is Power” mottó jegyében. Az egyre hatékonyabb, rugalmasabb és intelligensebb lemezmegmunkáló gépek az iparági cégeknek is új versenyképességi lendületet adnak.
Vegyen részt az év első AMADA kiállításainak egyikén, amelyen elsők között ismerkedhet meg a japán gyártó legújabb, Ipar 4.0-t előtérbe helyező technológiáival és eszközeivel.
A japán szerszámgépgyártó óriás hibrid többfunkciós gépsorozatába tartozó legújabb modellekkel gyorsan és egyszerűen felépíthető az alkatrész-geometria, majd a forgácsoló funkcióval nagy pontosságú utómegmunkálás végezhető el egyetlen beállítással.
A piacon jelenleg elérhető legnagyobb teljesítményű lézervágó berendezést is láthatták a Bystronic standján a látogatók Stuttgartban, a november elején rendezett Blechexpo kiállításon. A svájci lemezspecialista 10 kW-os fiberlézer-forrással felszerelve kínálja csúcskategóriás gépét, a ByStar Fibert.
A szuper többfunkciós LASER EX széria két új gépe, valamint az okosgyárak számára kifejlesztett Connect Plan voltak az Okuma-stand idei legnagyobb látványosságai, de a japán gépgyártó az új szerszámgépek és automatizálási technológiák bemutatásáról sem feledkezett meg. A kiállítás hat napja alatt több mint 4 000 érdeklődő kereste fel a japán gépgyártó standját.
A releváns iparági szegmensek (gyártók és beszállítóik) köré csoportosított témakörök, valamint a teljes folyamatszekvenciák bemutatása mellett a szervezők még nagyobb figyelmet fordítottak a kompozitanyagokra, a hibrid megoldásokra és a könnyűszerkezetes gyártásra.
A lemezmegmunkálási piacon egy vállalat fejlődése jól körülírható pályát ír le, amelyet azonban a vevői igények és a trendek is befolyásolnak. Lendvai László, a Melior Laser Kft. alapító ügyvezető igazgatója segítségével tekintjük át azt, hogy hogyan juthat el egy kkv a technológiai fejlesztéstől a komplexitásig, a sorozatgyártás mellett a minőségi, kis szériás termékekig.
Az OR-Laser termékpalettáján már közel 10 éve megtalálhatók a lézergravírozó gépek, azóta a paletta egyre szélesebbé vált. A kis méretű gépek mellé megérkezett az akár 1 000 kg-os munkadarabok befogadására képes ORLAS PORTAL.
Az ősz a gépiparban is a kiállítások és egyre jobban a házi kiállítások időszaka. A látogatók is felismerték, hogy a gépek helyszíni – akár gyártás közbeni – szemrevételezése számos gyakorlati előnnyel jár.
„Kapcsolódjon rá!” Ez a mottója a TRUMPF kiállítási standjának a 2017. november 7–10. között Stuttgartban sorra kerülő Blechexpo szakvásáron. A csúcstechnológiát képviselő ditzingeni cégóriás idén a TruConnect szekcióban az intelligens gyárak számára kifejlesztett megoldásokat mutatja be.
Szerszámgépvásárlás esetén óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy miért kínait. A felvetés jogos, hiszen a Kínából érkező tömegcikkek kapcsán számtalan minőségi kifogás fogalmazódott meg az elmúlt 20 évben. Ugyanakkor több ágazat kénytelen volt már elismerni, hogy Kína az olcsó tömegcikkek mellett a minőségi kategóriában is helyt tud állni. Mi a helyzet a lézeres vágórendszerek piacán? A kínai gyártású berendezések fogadtatásáról és működéséről Szabó Zsombor, a HSG gépeket forgalmazó Signdepot Europe Kft. cégvezetője beszélt a TechMonitornak.
A fiber lézer technológia csúcsát képviselő Bystronic 10 kW-os ByStar lézervágó gépet is testközelből láthatják működés közben azok, akik ellátogatnak november 7–10. között Stuttgartba, a Blechexpo kiállításra.
A 2017-es kompetencianapok alatt a Bystronic a fémlemez-megmunkálás hálózatba kötött, távfelügyeleti világát mutatta meg az érdeklődőknek. A rekordhosszúságú, június 12–23. között rendezett Házi Kiállításon a vágáshoz és hajlításhoz kapcsolódó fejlesztéseken kívül a legújabb automatizálási és szoftverinnovációkat is megismerhettük.
A 2017-es kompetencianapok alatt a Bystronic a fémlemez-megmunkálás hálózatba kötött, távfelügyeleti világát mutatta meg az érdeklődőknek. A rekordhosszúságú, június 12–23. között rendezett Házi Kiállításon a vágáshoz és hajlításhoz kapcsolódó fejlesztéseken kívül a legújabb automatizálási és szoftverinnovációkat is megismerhettük.
A 2017-es kompetencianapok alatt a Bystronic a fémlemez-megmunkálás hálózatba kötött, távfelügyeleti világát mutatta meg az érdeklődőknek. A rekordhosszúságú, június 12–23. között rendezett Házi Kiállításon a vágáshoz és hajlításhoz kapcsolódó fejlesztéseken kívül a legújabb automatizálási és szoftverinnovációkat is megismerhettük.
A TRUMPF új célt tűzött ki az ipar és a kutatóintézetek közötti szoros együttműködést megvalósító ProLasKu konzorciumi projekt elé: nagy teljesítményű lézer kifejlesztésébe kezdtek a rézhegesztés hatékonyabb gyártási folyamataihoz.
A 2017-es kompetencianapok alatt a Bystronic a fémlemez-megmunkálás hálózatba kötött, távfelügyeleti világát mutatta meg az érdeklődőknek. A rekordhosszúságú, június 12–23. között rendezett Házi Kiállításon a vágáshoz és hajlításhoz kapcsolódó fejlesztéseken kívül a legújabb automatizálási és szoftverinnovációkat is megismerhettük.
A Bystronic számos automatizálási megoldást fejlesztett ki a BySmart Fiber lézeres vágórendszerhez. Az ügyfelek számára egyaránt elérhetővé vált a ByTrans és a Byloader rendszer.
Több mint 30 év eltelte után a vásárolt 4-5 kW-os (néha 6 kW) teljesítményű CO2-lézerek elérték teljesítmény- és hatékonysági küszöbüket. Hozzávetőleg tizenöt évig tartott, míg a 3 kW-os CO2-eladások mindennapivá váltak, és további öt évnek kellett eltelni ahhoz, hogy a 4 kW-os gép legyen az első számú választás a gyártók körében. A nagyobb teljesítményű CO2-lézerek (6 kW vagy annál nagyobb) a 90-es évek kezdetétől már rendelkezésre álltak. Habár a nagy teljesítményű CO2-lézergépek eladási száma a 2000-es évekig lassan növekedett, az eladási számok sosem érték el a 4-5 kW-os gépekét. Ennek jó oka van. Ha megnézzük az ár-érték arányt, akkor világos, hogy miért.
A TruLaser 3060 fiber túlméretes táblák megmunkálását teszi lehetővé 6×2,5 méteres területen – többszörös táblabehelyezés is lehetséges, akár négy közepes táblaméretű lemez is felrakható – az új vágási csomag, a Highspeed növeli a vágási sebességet.
A Helvet célja, hogy olyan lézerkészülékeket kínáljon ügyfeleinek, amelyek a magas műszaki tartalom és megbízhatóság mellett megfelelő gyártói támogatással is rendelkeznek, és – nem utolsósorban – valóban kedvező áron. A Sisma berendezései ezen kritériumoknak maradéktalanul megfelelnek, melyekből néhányat személyesen is kipróbálhat a Mach-Tech kiállítás A pavilon 209/B standján.
A 94 000 m2 alapterületű pfronteni gyárban tartott Nyílt Napok idén is a legújabb innovációk és úttörő technológiák seregszemléje volt. A rendezvény 5 napja alatt a több mint 9 000 látogató több mint 80 CNC-gépet – köztük három világpremiert – figyelhetett meg működés közben. A hangsúly idén is a mindenhatónak bizonyuló „Smart Factory” koncepció felé tolódott el.
A lézerrendszerek fejlesztése és az ipar 4.0 koncepció alakítása terén is úttörő TRUMPF a hálózatosított additív gyártás területén is maradandót alkotott. A gépválaszték LMF (Laser Metal Fusion – lézeres fémfúzió) gyártásra alkalmas, középméretű berendezésekkel bővült, melyek ipari használatra kész perifériákkal rendelkeznek a fémpor és az alkatrészek kezelésére.
Új funkciókat mutatott be a ByStar Fiber lézervágó rendszerhez a Bystronic az EuroBLECH szakkiállításon. Az új fejlesztésű 10 kilowattos lézerforrás lélegzetelállító sebességre gyorsítja fel a vágási folyamatot. Tartson velünk a lézervágás jövőjébe vezető utazáson!
Forradalom a 2D lézeres vágás területén: a TRUMPF frissen kifejlesztett, teljesen automatizált, kompakt gépkoncepciót mutatott be az EuroBLECH kiállítás ideje alatt. A TruLaser Center 7030 páratlan hatékonyságot és folyamatbiztonságot teremt a lemezalkatrészek lézeres vágása során.
Merre fejlődik a fémmegmunkálás a digitális korban? Az AMADA az idei EuroBLECH kiállításon demonstrált Digitális Gyár elgondolása az Európában ipar 4.0 koncepció néven ismert termelési filozófia gyakorlati megvalósítása. A japán gyártó által felvázolt és megvalósított digitális átállásról Illyés Péter, a hazai képviseletet ellátó EPL-TECH Kft. ügyvezetője beszélt a TechMonitornak.
Egy új, hazai fejlesztés kis- és nagyüzemi körülmények között is képes automatizálni a lemezalkatrésszel foglalkozó vállalkozások minőségellenőri feladatait. A Meleghegyi és Társa Kft. valamint az Optimal Optik Kft. által közösen fejlesztett, új rendszer nemcsak ellenőrzi majd az elkészült lemeztermékek súlyát és anyagvastagságát, külső méreteit és kontúrját, de egyúttal bele is gravírozza a megfelelő sorszámot vagy kódot a lemezbe. A 285,7 millió forintos összköltségű fejlesztés 180 millió forintos európai uniós támogatás segítségével a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Radikálisan rugalmas: a TruPunch 1000 típusú géppel a TRUMPF a stanctechnológiába belépő cégek számára egy új stancológépet fejlesztett ki, amely lépésről lépésre fejleszthető. Az evolúció végeredménye egy TruMatic 1000 fiber megmunkálógép lehet, mely egy számos innovatív fejlesztéssel felszerelt lézervágógép, ami lyukakat is stancol, füleket hajlít és meneteket is formáz.
Az okostelefonok és a digitális alkalmazások már mindennapunk részeivé váltak, az ipar 4.0 koncepció során pedig a digitalizáció az ipari környezetben is egyre hangsúlyosabb szerepet kap. A jövőről alkotott víziókról és a trendekben kiaknázható előnyökről dr. Jürgen Hohnhaus, a Bystronic fejlesztési vezetője beszélt a TechMonitornak.
Az Indupro Kft. szakemberei a lézeres megmunkálásban látják a jövőt, és úgy gondolják, hogy a lézer alkalmas esztétikus varratok készítésére utómunka nélkül. A tapasztalatok szerint az ügyfeleknek főleg a hibátlan külső megjelenésű varratok keltik fel a figyelmét, ezért a cég nagy energiát fordít arra, hogy olyan varratokat kísérletezzen ki, melyek külalakra egy hajlított sarokra emlékeztetnek. A tökéletes hegesztési varratok elérésének titkairól Piheni Zsolt műszaki igazgató beszélt a TechMonitornak.
A lézeres jelölőrendszerek könnyen integrálhatók, kezelhetők, és tükröződő felületeken is a gépi látás számára felismerhető jelöléseket tesznek lehetővé.
A Bystronic immár hagyományosnak mondható, Kompetencia Napokra hallgató házi kiállítása 2007-ben indult útjára. A rendezvénysorozat célja nem pusztán a svájci gyártó technológiai újításainak, hanem annak az ipari trendnek a szemléltetése is, amely során a hangsúly a gépekről a teljes értékteremtő folyamat felé tolódik el. A TechMonitor idén is meghívást kapott a niederönzi Kompetencia Napokra. Helyszíni beszámolónkat sorozatban közöljük.
A Bystronic immár hagyományosnak mondható, Kompetencia Napokra hallgató házi kiállítása 2007-ben indult útjára. A rendezvénysorozat célja nem pusztán a svájci gyártó technológiai újításainak, hanem annak az ipari trendnek a szemléltetése is, amely során a hangsúly a gépekről a teljes értékteremtő folyamat felé tolódik el. A TechMonitor idén is meghívást kapott a niederönzi Kompetencia Napokra. Helyszíni beszámolónkat sorozatban közöljük.
Idén nyáron a Lasersystems Kft. lézer üzletágának felvásárlásával végéhez ért a TRUMPF hazai leányvállalatának megalakulásához vezető út. A képviselet létrehozásáról és céljairól Major Tamás, a TRUMPF Hungary Kft. ügyvezetője beszélt a TechMonitornak.
A fény felhasználása az ókorig vezethető vissza, de nagy utat kellett bejárnunk azóta, hogy Arkhimédész kifényesített tükröző bádoglemezeinek fókuszált napfénysugarai Siracusában felgyújtották Marcellus gályáit. Theodore Maiman amerikai mérnök és fizikus 1960 májusára fejlesztette ki az első lézerberendezést, a „megoldást, ami kereste a problémáját”.
Az amerikai Synrad CO2-lézer sugárforrások és lézeres feliratozó komponensek vezető gyártója. Jól mutatja ezt, hogy világszerte több mint 190 ezer lézer sugárforrása szolgálja a különböző iparágakat és alkalmazásokat, köztük a műanyagok megmunkálását végző vállalkozások tevékenységét is.
Az autógyártók egy ideje felismerték, hogy az autók karosszéria súlyai jelentősen csökkenthetők melegen sajtolt edzett acélok alkalmazásával. Acélok használatával nagyobb szilárdságot érhetünk el, sokkal kevesebb anyagfelhasználás mellett az eddig alkalmazott módszerekkel szemben, amivel kevesebb üzemanyagfogyasztást és nagyobb biztonságot tudunk elérni.
Az október végi hannoveri EuroBLECH szakvásáron a svájci Bystronic zavarba ejtő méretű standon mutatta be, hogy milyen berendezésekkel és technológiákkal dolgoznak majd azok a lemezmegmunkáló vállalkozások, amelyek úgy gondolják, hogy a holnap sikeres üzletét ma kell megalapozni nagy teljesítményű, gyors, ugyanakkor alacsony „rezsijű” berendezésekkel.
A fémek megmunkálása nagyon hosszú múltra tekint vissza, és e történelmi fejlődés során számos és egyben változatos állomáson keresztül jutott el a mai modern technológiákig. A legújabb állomás a lézerek alkalmazása, akár a vágás és a hegesztés, akár a jelölés területén.
A japán AMADA az idei 22. hannoveri EuroBLECH nemzetközi lemezmegmunkáló szakvásáron több újdonsággal jelentkezik, mint eddig valaha. A 12-es pavilonban a D06 és az F06-os standokon összesen 2000 négyzetméteren tíz új gépet mutat be az érdeklődőknek.
Idén október 23. és 27. között jelentkezik a világ legnagyobb fémlemez-megmunkálási szakkiállítása, az EuroBLECH. A szakmai rendezvény a hazai cégvezetők, tervezők, beszerzők, gyártási specialisták számára kihagyhatatlan alkalom az új piaci és technológiai ismeretek beszerzéséhez.