Új gépek és technológiák lenyűgöző választékát mutatja be az Okuma 2023. szeptember 18–23. között az EMO Hannover során, a világ vezető gyártástechnológiai szakvásárán. Az Okuma idén két évfordulót is ünnepel: 125 éves az Okuma Corporation, az OSP vezérlőcsalád pedig a 60. születésnapját tartja. A 15. csarnok B36-os standján számos európai premier, három világpremier, úttörő automatizálási megoldások és az új OSP-P500 vezérlő várják majd a látogatókat.
Minden vállalat számára kihívást jelent, hogy a gyártást még hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tegye. A DMG MORI az ügyfeleit ebben a Machining Transformation-nel (MX) támogatja. Az új koncepciót az EMO-n fogják bemutatni. Négy alappillérre épül: a folyamatintegráció, az automatizálás, a Digital Transformation (DX) és a Green Transformation (GX) kombinálásával támogatja a korszerű és fenntartható gyártást.
A címben szereplő Csukás István-idézet mintha a magyar beszállítók mindennapjairól szólna. Minden lemezmegmunkáló cég ugyanazt szeretné: hatékony, rugalmas gyártási folyamatokat, alacsony energiafogyasztást és a képzett munkaerő hiányát nagymértékben ellensúlyozó automatizált rendszereket. Ipari automatizálással sokan és sokféleképpen foglalkoznak, de a TRUMPF új gödöllői bemutatótermében helyet kapó TruBend Cell 5000, mely egy működés közben is megtekinthető, kipróbálható, teljesen automatizált élhajlító cella, hamarosan hazai lemezmegmunkáló cégek tucatjait emelheti új szintre a nemzetközivé váló versenyben.
A főként az autó-, elektronikai és légiiparra, az energetikára és az orvostechnológiára jellemző megnövekedett igényszint és technológiai átállás megnövelték az automatizált rendszerek teljesítményét. A jelenlegi kereslet-kínálati forgatókönyv szerint az ideirányuló beruházások hosszú távon fenntarthatóan magasabb megtérülést garantálnak. A szerszámgépek automatizálása ezenkívül azt is biztosítja, hogy készen álljunk a gyors reagálásra, ha az üzlet fellendül, és többletkapacitásra van szükségünk.
A továbbiakban egy útmutatót, egy útikalauzt olvashat az, aki elhatározta, hogy el akar indulni a gépesítés, automatizálás, robotizálás útján. Megpróbálok rávilágítani arra, hogy milyen buktatókra, csapdákra lehet számítani, hogyan lehet azokat kikerülni, és ezáltal hogyan lehet a kívánt célhoz eljutni.
A DMG MORI az idei EMO-n mutatja be az új, Machining Transformation (megmunkálási átállás) névre keresztelt keretrendszert, és olyan, innovatív technológiákat és megoldásokat tartalmaz, amelyek kijelölik a megmunkálás jövőjét.
A hegesztés robotosítása meglehetősen magas költségekkel jár, és a környezetünkben sajnos rengeteg elhibázott beruházással találkozhatunk. A megvásárolt robotcellákat nem tudják jól használni, nem tudják kihasználni, és van, ahol egyáltalán nem használják, csak szörnyülködve kerülgetik, emlegetve a sok kidobott pénzt, amibe került.
A Lindner-Recyclingtech GmbH az aprítási és holisztikus hulladékfeldolgozási megoldások specialistájaként 1948 óta jelentős mértékben hozzájárul a körforgásos gazdasághoz. Ügyfeleinek az olyan cégek számítanak, amelyek aprított hulladékot használnak üzemanyagként. Az ausztriai felső-karintiai telephelyen komoly problémát jelent a szakképzett munkaerő hiánya: nincs elég CNC esztergálásban és marásban jártas gépkezelő, aki hajlandó lenne éjszakai műszakban is dolgozni. Ezért a növekedés és a 24 órás működés csak a termelés automatizálása révén volt fenntartható. A gyártásautomatizálás bevezetésekor Lindner számára fontos volt a koherens koncepció. Emellett a cég egy kézből származó automatizálási megoldást, valamint egy olyan kulcsrakész megoldást szeretett volna megvalósítani, ami a gépkezelő nélküli működést is lehetővé teszi. A DMG MORI egy olyan automatizálási megoldással győzte meg a Lindner céget, ami két DMU 80 P duoBLOCK megmunkálóközpontból áll, kombinált WH Flex paletta- és munkadarab-kezelési megoldással, lehetővé téve a Lindner-Recyclingtech számára az aprítást végző alkatrészek rendkívül termelékeny legyártását.
A 2023. március 8–9. között megrendezett Orvosi Napokon a DMG MORI a legmodernebb orvostechnológiai fejlesztésekre összpontosított. A Wernauban található Medical Excellence Centerben a vállalat ismét olyan új technológiákat mutatott be, amelyek segítségével az orvosi ágazat meg tud felelni a piac növekvő kihívásainak.
A Lindner-Recyclingtech GmbH az aprítási és holisztikus hulladékfeldolgozási megoldások specialistájaként 1948 óta jelentős mértékben hozzájárul a körforgásos gazdasághoz. Ügyfeleinek az olyan cégek számítanak, amelyek aprított hulladékot használnak üzemanyagként.
Magyarországon is emelkedik a robotizált munkafolyamatok száma, hiszen a robotika minden reális számítás szerint valóban a leggyorsabban megtérülő beruházások közé tartozik. Az ajánlatkérés után azonban mégis sok vállalkozás mond le az automatizálási projektről. A PMT Szerszámgép által kifejlesztett robotizált élhajlító cella révén a legkisebb fémipari cég is egyről a kettőre juthat a költséghatékonyságban és a termelékenységben.
Fókuszban a gépgyártás és berendezésgyártás címmel idén is megrendezi a nagyszabású, 2 napos IPARTY szakmai konferenciáját a Phoenix Contact!
Két hét az innovatív technológiák és a fenntartható gyártás jegyében – ezek voltak az idei DMG MORI nyílt napok! 2023. január 30. – február 11. között összesen 28 kiállított CNC-gép, 14 autonóm gyártási megoldás demonstrálta a folyamatintegráció, az automatizálás, a digitalizálás és a fenntarthatóság holisztikus megoldásait. A pfronteni nyílt napokon külön fókuszterületeknek számítottak az orvosi technológia és a repülőgépipar.
Rakodórendszerek CNC-palástköszörűgépek számára – ez mindig neuralgikus pontot jelentett a fémipar számára. Ezen gépek speciális jellemzői, például a munkafej magassága és az ehhez kapcsolódó geometriai korlátozások komoly kihívássá tették a munkadarab-mozgatás automatizálását. A 2021 októberében a milánói EMO szakkiállításon bemutatott STUDER roboLoad azonban pontot tett a vita végére.
A soron következő Mazak Nyílt Napokon nemcsak a legújabb gépeket tekinthetik meg demo megmunkálás közben, hanem még többet tudhatnak meg a Mazak iCONNECT rendszerről és annak előnyeiről.
A 2023-as esztendő rögtön egy nagy rendezvénnyel indult: 2023. január 30. és február 11. között a DMG MORI legnagyobb, németországi gyárában, Pfrontenben ismét megrendezésre kerültek a szokásos nyílt napok. A szerszámgépgyártó 3 800 m²-es területen, 5 000 látogató előtt mutatta be hét világpremierét. Az esztergákat a CTX 350 képviselte, ami a korábbi CLX és CTX alpha-családok előnyeit ötvözi. A DMG MORI által szintén bemutatott T1 és T2 a belépő szintet jelentik az univerzális esztergák között. Szintén megtekinthető volt az M1 nagytestvére, a 3 tengelyes M2. A szimultán 5 tengelyes marás témájában a DMU 40 és a monoBLOCK-család új generációja, valamint a DMF 300|11 jelentette az újdonságot. A magas színvonalú automatizálást 14 autonóm gyártási megoldás demonstrálta az összesen 28 kiállított CNC-szerszámgép közül, amik minden technológiát lefedtek. Az egyik legfőbb látványosság a CTS (Central Tool Storage – központi szerszámtároló) volt, egy központi szerszámtár, amely egy szállítórendszer segítségével automatizálja a szerszámellátást.
A szakmai látnivalók mellett a szórakozási lehetőségek sem szorultak a háttérbe a Haas Automation által a magyar ügyfeleknek a brüsszeli Haas központba szervezett úton.
Hét világpremierrel, valamint az automatizálás, a folyamatintegráció, a digitalizálás, az energiahatékonyság és a finanszírozás területeinek legfontosabb tudnivalóival várja az érdeklődőket a DMG MORI pfronteni Open House rendezvénye.
A jövő gyorsabban itt lesz, mint gondolnánk – de fel lehet rá készülni. A 2022. november 17–18-án rendezett hagyományos Gyártásautomatizálási Napok során a fémipar hat meghatározó szereplője mutatta be azokat a megoldásokat, melyekkel egy energia- és költséghatékony, automatizált, egyedi alkatrészek gyártására is képes termelési rendszer építhető fel.
Az Okuma parndorfi technológiai központjában megrendezett, ebéddel egybekötött Lunch&Learn ügyféltalálkozón és gépbemutatón CNC-szerszámgépekkel, automatizálási megoldásokkal, digitalizált rendszerekkel, finanszírozási lehetőségekkel és a legújabb megmunkálási stratégiákkal ismerkedhetett meg a megjelent nagyszámú érdeklődő.
A nyomásérzékelők fejlesztésére szakosodott KELLER AG für Druckmesstechnik nevű svájci vállalat rendkívül széles termékválasztékot kínál sokrétű gyártási folyamatokat igénylő, különféle szakterületek számára. Egy előmegmunkálási műveletben alkalmazott membrán-dombornyomó gép jól példázza, hogy milyen kifinomult feldolgozási folyamatokat lehet automatizálni a Beckhoff nyílt vezérléstechnikájával, amely az egyszerű asztali eszközöktől a nagy gyártóüzemek szintjéig optimálisan skálázható.
2022. november 8–10. között új fejezetéhez érkezett a Yamazaki Mazak őszi Nyílt Nap sorozata, ami idén a gépek és a megmunkálási folyamatok energiahatékonyságát javító lehetőségeket helyezte a középpontba. Az átfogó kínálatról a Nyílt Nap társkiállítói gondoskodtak, négy modern szerszámgép pedig élőben, megmunkálás közben is megtekinthető volt.
A termelékenység és a hatékonyság hagyományos módszerekkel már nem, csak automatizált rendszerekkel növelhető tovább. A 2022-es EuroBLECH szakkiállításon egy olyan magyar fejlesztés mutatkozott be a nemzetközi közönség előtt, ami anyagilag és technológiailag is közelebb hozza a kis- és középvállalatokhoz a robotizált élhajlítás világát.
Okuma CNC szerszámgépek és automatizálási megoldások a Parndorfban megrendezett, ebéddel egybekötött ügyféltalálkozón és gépbemutatón.
A termelésbővítés, a termelékenység-növelés és a hatékonyságjavítás a hagyományos módszerekkel ma már nem érhető el. Egy kezelő 8 órát tud termelni heti öt napon (leszámítva a kieső időket), addig az automatizált rendszer napi 24 órát, akár heti hét napon keresztül. Mindehhez nincsen rendelkezésre álló munkaerő, ez az igény pedig a kkv-szektorban is jelentkezik. A legnagyobb nemzetközi szakkiállításokon (EuroBLECH, BlechExpo) nem láttunk kisvállalkozások részére fejlesztett megoldásokat eddig senkitől.
Az Egyesült Királyságban tervezett és gyártott új Mazak VCE-600 függőleges megmunkálóközpont egy izgalmas, új 3 tengelyes szerszámgép lenyűgöző specifikációval és vonzó árfekvéssel. A lenyűgöző, következő generációs megmunkálóközpont rendkívül jól alkalmazható a gyártók széles köre számára, a műhelyektől és a kis alvállalkozóktól az OEM gyártókig.
A 2022. október 6-án a szlovén határ túlsó oldalán fekvő Lendvára utazó 21 magyar szakember egyvalamiben biztosan egyetértett. A megnövekedett minőségi elvárások és a szakemberhiány következtében hegesztőrobotok nélkül ma már gyakorlatilag ellehetetlenülne a gyártás. A robothegesztésre fókuszáló szlovén VIRS rendszerintegrátor egy kézből szállítja ehhez a megoldásokat.
Fedezze fel a legújabb technológiákat és szolgáltatásokat rendhagyó Nyílt Napunk során!
A stuttgarti AMB 2022 kiállításon a szerszámgépgyártó HURCO vállalat demonstrálja, hogy segítségével egyedi, precíz automatizálási koncepciók valósíthatók meg a forgácsolásban. Szeptember 13. és 17. között a B62-es csarnok A10-es standján elsősorban az egyedi alkatrészek és kis szériák gyártói kaphatnak tanácsokat az alkalmazásorientált megoldásokra vonatkozóan.
Automatizálás, digitalizálás és fejlett technológiai integráció – a 2022. szeptember 13–17. között, Stuttgartban megrendezett AMB kiállításon a DMG MORI átfogó válaszokat fog adni a szerszámgépgyártás aktuális kihívásaira. A 2 000 m² alapterületű standon 22 db csúcstechnológiájú szerszámgépet állítanak ki, amelyek fele innovatív munkadarab- vagy palettakezelő rendszerrel, illetve robotokkal van automatizálva. A jól ismert Robo2Go MAX és MATRIS light fejlesztések mellett a DMG MORI megtartja a PH Cell Twin világpremierjét, amely például két DMU 50 automatizált, palettás kiszolgálására alkalmas. A megmunkálás németországi találkozóján a technológiák és a műveletek integrálása egyaránt fókuszban lesz. Ez magában foglalja az 5 tengelyes megmunkálóközpontokon végzett teljes megmunkálást, valamint a lenyűgöző eszterga-marógépeket és a maró-esztergaközpontokat is. Fogmarási és -köszörülési műveletek integrálása is bővíti a termékpalettájukat. Az ebből adódó összetett állapotot intelligens digitalizálási eszközökkel bontják le teljeskörűen, a Digital Twin által nyújtott, ügyfélorientált tervezéstől kezdve, a csatlakoztatási megoldásokon keresztül a nyílt szerszámgép-szerszámgép kommunikáció érdekében, egészen az intelligens tervezési és vezérlőrendszerekig. A TULIP műhelyorientált, gépkezelőket támogató rendszer és a sikeres ügyfélportál, a my DMG MORI teszi teljessé a termékpalettát.
Ismerkedjen meg a legújabb robothegesztő cellákkal, automata gyártóberendezésekkel és Ipar 4.0 alkalmazásokkal!
A szerszámgépek fejlesztésének fő mozgatórugói közé tartoznak a sebesség és a minőség növelése. Más iparágakhoz hasonlóan a szerszámgépgyártók is felismerték, hogy a digitalizáció és az automatizálás egyre nagyobb szerepet játszik e célok elérésében. A digitalizáció segít a virtuális és a fizikai világ összekapcsolásában, ami komoly üzleti értékkel bír, ezért minden vállalatnak és iparágnak ajánlott kivennie belőle a részét.
A CHIRON Csoport Nyílt Napjai az egész iparág számára jelentenek innovációs és kommunikációs platformot. Idén pedig – végre – a rendezvény ismét személyesen fogadhatta a világ minden tájáról érkező szakértő látogatókat. Ennek köszönhetően május 11–13. között mintegy 1 200 látogató láthatta élőben az innovatív megoldásokat Tuttlingen városában, bekapcsolódhatott a műszaki megbeszélésekbe, és rengeteg új ötletet és inspirációt meríthetett a saját gyártási gyakorlatához – „A teljesítmény találkozik a pontossággal” szellemisége jegyében.
Interjúnkban a Smartus Zrt. ügyvezetőjével, Mátyás Jánossal és az Okuma Europe GmbH alelnökével, Max Pieperrel beszélgettünk arról, hogyan szolgálja ki a modern gyártási igényeket az Okuma multifunkciós gépekkel és rugalmas, teljesen automatizálható robotos kiszolgálással.
2022. április 26–29. között a TechMonitornak is lehetősége nyílt ellátogatni az INDEX reichenbachi gyáregységébe. A Nyílt Napok ideje alatt a reflektorfény az innovatív gépi megoldásokra és szolgáltatásokra vetült, amelyek a megmunkálás folyamatláncának egészét felölelik. A gépeken végzett élő bemutatók mellett az automatizálási megoldásokkal és az iXworld platform digitális megoldásainak legújabb fejlesztéseivel is megismerkedhettünk.
A koronavírus-járvány legnehezebb időszakai után 2022. május 9–21. között tért vissza a DMG MORI hagyományos pfronteni házi kiállítása. Az olyan bevált termékek mellett, mint a vezető nélküli szállítórendszerek (AGV), a DMG MORI nem kevesebb, mint négy újítást mutatott be a mintegy 4 000 szakmai látogatónak: a Robo2Go MAX-ot, a MATRIS lightot, a PH Cell 2000-et és a PH 50-et.
A DMG MORI élőben várja látogatóit hagyományos pfronteni házi kiállításán, 2022. május 9. és 21. között. A DMG MORI az egészség megóvása érdekében meghosszabbította a kiállítási időszakot, hogy csökkentse a napi látogatószámot, és ezáltal több időt hagyjon a személyes találkozókra. Az új, nagyobb bemutatóteremben a jövőorientált és rugalmas automatizálási megoldásoké lesz a főszerep, amelyből 14 darab lesz látható. Az olyan bevált termékek mellett, mint a vezető nélküli szállítórendszerek (AGV), a DMG MORI nem kevesebb, mint négy újítást mutat be: a Robo2Go MAX-ot, a MATRIS lightot, a PH Cell 2000-et és a PH 50-et. Az ehhez hasonló automatizálási megoldások a házi kiállítás után is megtekinthetőek lesznek az állandóan felszerelt bemutatóteremben és más helyszíneken is. A digitalizálás területén a Cell Controller LPS4-en, a digitális ikreken és a TOOLING CAM & Store-on lesz a hangsúly. Két világpremier, az NTX 500 és a DMU/DMC 85 H monoBLOCK bemutatása teszi teljessé az összesen 26 gépet felsorakoztató házon belüli kiállítást. A program állandó eleme a nagyszámú prezentáció, amelyeket élőben és online közvetítenek a DMG MORI Broadcast Studióból.
A kiállításon bemutatott termékek és szolgáltatások pedig, a csapattól megszokott módon, releváns, időszerű ipari problémákra kínálnak megoldást a hazai ipar különböző szereplőinek. A látogatók az abszolút felsőkategóriás Okuma CNC-szerszámgépeken túl, melyek már magukban is megannyi izgalmat és érdekességet rejtenek, megnézhetnek többféle automatizálási megoldást, additív gyártási lehetőséget, forgácsoláshoz köthető informatikai fejlesztést, és a gépek vagy akár a teljes üzem támogatásához tervezett darus és emelőrendszereket is.
Carsten Liske, a CHIRON csoport ügyvezető igazgatója és Michael Greidenweis, a Greidenweis Maschinenbau GmbH & Co. KG tulajdonosa és ügyvezető igazgatója megalapozták közös jövőjüket. A Greidenweis Maschinenbau 2022 januárjától 100%-ban a CHIRON csoport tagjának számít.
A TruLaser gépekben a ditzingeni gépgyártó sokéves tapasztalata és a lézertechnikában kifejlesztett innovációk tükröződnek vissza. Ezekkel a gépekkel bármilyen alapanyag, vastagság és 2D geometria megmunkálható költséghatékony és dinamikus eljárásokkal. Kása István, a TRUMPF Hungary Kft. szerszámgép-értékesítője segít eligazodni a TechMonitor olvasóinak abban, hogy az öt gépkategória közül melyik fog a leghatékonyabban teljesíteni az Ön üzemében.
A koronavírus járvány legnehezebb időszakai után 2022. május 9. és 21. között tér vissza a DMG MORI hagyományos pfronteni házi kiállítása. Az olyan bevált termékek mellett, mint a vezető nélküli szállítórendszerek (AGV), a DMG MORI nem kevesebb, mint négy újítást mutat be: a Robo2Go MAX-ot, a MATRIS light-ot, a PH Cell 2000-et és a PH 50-et. Az ehhez hasonló automatizálási megoldások a házi kiállítás után is megtekinthetők lesznek az állandóan felszerelt bemutatóteremben és más helyszíneken is.
A hazai gépgyártás hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben, ami nem utolsósorban szemléletbeli fejlődést is hozott magával. A minőség biztosítása már a gépek fejlesztésénél és az alkatrészek beszerzésénél elkezdődik, és végig jelen van a teljes ellátási láncban. Ehhez azonban olyan beszállító partnerre van szükség, amely ugyanilyen kiemelt területként kezeli a minőséget és a biztonságot. Boros Péter, a Siemens Zrt. értékesítési specialistája a német cégóriás gépgyártói kompetenciájáról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A Kühne Zrt. robottechnikai beruházásának kapcsán Süli Csabát, a cég vezérigazgatóját kérdeztük kétségekről, tévhitekről, eredményekről és sikerekről.
Ismerje meg a DMG MORI gépcsalád legújabb és egyben a saját kategóriájának legerősebb tagját!
Ismerje meg a DMG MORI gépcsalád legújabb és egyben a saját kategóriájának legerősebb tagját! A WH 3 Cell holisztikus automatizálási megoldásnak köszönhetően a DMP 35 géppel az alkatrész teljes megmunkálása elvégezhető, ami óriási mértékben növeli az gépkezelő nélküli gyártási képességeket és a termelékenységet. Teszi mindezt minimális, mindössze 3,15 m²-es alapterület mellett. Ez a megoldás döntő versenyelőnyt biztosít a jövőre nézve az olyan iparágak számára, mint az orvosi technológia. Tekintse meg, hogy miként használhatja a DMP 35 és a WH 3 Cell rendszereket a saját üzemében!
Az innovatív automatizálási megoldások széles skálájával a DMG MORI lehetővé teszi ügyfelei számára, hogy szinte bármilyen alkalmazásban önállóan és gazdaságosan termeljenek. Ezen a területen úttörőként a DMG MORI 54 automatizálási megoldást kínál egyetlen forrásból. Erre a kompetenciára példa az öt gyártási megoldás, amelyeket a DMG MORI saját bemutatótermében élőben mutatott be a tavalyi EMO-n. A marási területen elsősorban a DMU 65 H monoBLOCK és a PH Cell volt látható. A palettakezelő rendszer moduláris felépítésű, és az egyedi követelményeknek megfelelően különböző méretű palettákkal szerelhető fel. A másik megtekinthető berendezés a kompakt DMP 35 megmunkálóközpont és a helytakarékos WH 3 Cell munkadarab-kezelő rendszer volt. Az esztergálási területen a DMG MORI bemutatta a rugalmas és könnyen kezelhető Robo2Go-t a CLX 450 TC-n, amely egy belépő szintű, nagy teljesítményű eszterga- és maróközpont.
Uwe Heinz a PGN-plus-P megfogó termékjellemzőire vonatkozó követelményekről és ezek teszteléséről beszél. A 34 éve a SCHUNK-nál dolgozó Uwe Heinz a megfogórendszerek minőségirányítási igazgatójaként a termékek minőségéért felel. Az átfogó tartóssági és terepi teszteket végző szakember viccesen kínzókamraként írja le műszaki laboratóriumunkat.Tekintse meg az alábbi videót, hogy bepillantást nyerjen a kínzókamra működésébe, amely az iparág számára legfontosabb terméktulajdonságokat vizsgálja.
Teljesen automatizált kiértékelés robotokkal: öt elektromos kisalkatrész-megfogó a laboratóriumi alkalmazásban, két hattengelyes kollaboratív robottal. Ebből három megfogó a csöveket kezeli, kettő a csavaros kupakot tartja, amíg egy forgóegység nyitja és zárja a csövet a mintavételhez. Az új SoftGrip szoftver funkció pedig gondoskodik a vékony csövek kíméletes kezeléséről.
A kiemelkedően sikeres INTEGREX i szériát váltja az i-H széria, amely 23 géptípust foglal magában. Ezek mindegyike rendelkezik a Mazak új, mesterséges intelligenciát alkalmazó vezérlőjével, a SmoothAi-val, amely a beépített tanulási képességével tovább javítja a szerszámgép teljesítményét.
A @Fanuc Hungary stílusos karácsonyi jókívánságai! Élvezzük együtt az automatizálás dallamait!
Ha egy vállalkozás nem rendelkezik stabilan a megfelelő számú szakképzett hegesztővel, ott már egy-két darabos tételnagyságok esetében is hasznos tud lenni egy intelligens hegesztőcella. Ditti Vandendriessche, a Sanamöbel Kft. helyettes ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak a robotika bútoripari létjogosultságáról.
A nagy termékmixszel, változatos termékkörrel rendelkező gyártó cégek számára kifejlesztett rugalmas COBOT automatizálási cella európai premierjét az EMO 2021 szakkiállításra időzítették.
Az Okuma ARMROID és STANDROID robotrendszerei kevesebb manuális beavatkozást, megnövelt gépkihasználást és pontosabb megmunkálást eredményeznek. A japán gyártó európai képviselője az október 4–9. között megrendezett EMO Milano 2021 szakkiállításon azt demonstrálta, hogy mit jelenthetnek ezek az innovatív automatizálási megoldások a fémipar különböző méretű cégei számára.
A szakmai napok során párhuzamosan több előadás és műhelymunka (workshop) zajlik, így minden kedves látogató kiválaszthatja a számára leginkább érdekes témát.
Egy automata robotok gyártásával foglalkozó cég a Brady által biztosított ipari címkék, és egy egyedi beolvasó és nyomtató alkalmazás segítségével immár a robotkarok kábelkorbácsaiban található minden egyes alkatrészt könnyedén vissza tud követni. A kábelkorbácsok alkatrészeinek kigyűjtési hatékonysága szintén jelentősen felgyorsult a raktárakban.
A Hermle 22 évvel ezelőtt kezdett saját automatizálási megoldásokat fejleszteni az öttengelyes megmunkálóközpontjai számára. Azóta sok minden megváltozott. A beállítási idők csökkentése helyett a még hosszabb emberi beavatkozás nélküli működés felé tolódott el a hangsúly, aminek a digitalizálás adott újabb lendületet. A filozófia azonban nem változott: minden egyetlen forrásból származik a rendszer kezdeti terveitől a garanciális időn túli szervizig.
A fém- és műanyagfeldolgozó ipar mindeddig gyakran szembesült egy nehéz döntéssel: a CNC-esztergákkal és -marógépekkel vagy a nagy termékmixet, vagy a nagy mennyiséget szolgálta ki. Egy holland innovatív megoldás azonban lehetővé teszi az automatizálás határainak kitolását. A szervo-vezérlelt befogókban FAULHABER integrált sebességszabályzóval ellátott kefe nélküli DC-szervomotorok biztosítják a szükséges pontosságot és megbízhatóságot.
A Plasma-Tech Systems Kft. magyar tulajdonban lévő vállalkozás. Tevékenységünket 2010-ben kezdtük 2 fő munkavállalóval, bérelt telephelyen. Mára már egy folyamatosan bővülő 3 500 m2 ipari gyártócsarnokban dolgozunk 50 fős létszámmal.
Az 5 tengelyes munkák automatizálása mindig is bonyolult feladatot jelentett, ám a gépek egy új generációját, innovatív automatizálási megoldásokkal és új fejlesztésű szoftverekkel kombinálva végre áttörhető ez a korlát, mondja Mike Sykes a Yamazaki Mazak automatizálási rendszerekért felelős menedzsere.
A fémipari vállalkozások a jövőben még fokozottabb mértékben szembesülnek majd az olyan kihívásokkal, mint az élesedő versenyhelyzet, a növekvő költségszint, illetve a munkaerőhiány. A versenyképesség növeléséhez, de egyre gyakrabban a megőrzéséhez elengedhetetlen a költséghatékony intelligens automatizálási megoldások bevezetése.
A szakképzett hegesztőkből állandósult a hiány, és a megrendelések teljesítéséhez már nem elegendő a munkatársak át- vagy továbbképzése. A digitalizálás és az automatizálás azonban a hegesztés világát is megváltoztatja. A modern technológiával azonnal kompenzálhatjuk a szakképzett munkaerő hiányát, vagy tehermentesíthetjük munkatársainkat a monoton munkavégzéstől.
A hegesztőpisztolyba épített szervós huzaltolónak, valamint a Szuper-Aktív TAWERS technológiának köszönhetően stabil hegesztési minőség és alacsony (szinte zéró) fröcskölődés érhető el a MIG/MAG hegesztési eljárás során.
Az egymástól különálló szerkezeti elemként kezelt fém alkatrészek egyesítését már a világtörténelem hajnalán alkalmazták. Egy több ezer éves eljárásról pedig feltételezhető, hogy mindenki ért hozzá. Akárcsak a futballhoz, a gyerekneveléshez, vagy mostanában a vírusokhoz. Egy olyan szakemberről azonban valóban elhihetjük, hogy ért a hegesztéstechnikához, aki egész életében ezzel foglalkozott. Nagy Ferencet, a REHM Hegesztéstechnika Kft. ügyvezetőjét a hegesztéstechnikai piac aktualitásairól kérdeztük.
Minden ipari forradalom a termelékenység növelését célozta. Az első ipari forradalom során létrehozott új technológiák – beleértve a szerszámgépeket is – egy gépesített világgal könnyítették meg az emberek életét. A jelenleg zajló ipar 4.0 célja a magasabb termelékenység és a nagyobb hatékonyság megteremtése a meglévő és új technológiák intelligens platformokkal történő összekapcsolásával.
A kompakt PSBB gyártósor az automata tárolórendszerből érkező nyers fémlemezeket alakítja stancolt, hajlított, kiváló minőségű kész komponensekké. A mozaikszó: punching – shearing – buffering – bending (stancolás – nyírás – puffer – hajlítás) a folyamatciklust takarja.
A gépek automatizálásának nem kell annyira komplexnek lenni, mint amilyennek tűnik. Szabványos gépelemekkel könnyen létrehozhatók a teljes mértékben automatizált gépek. A szabványos gépelemeknek automatizálásban betöltött előnyeit Martin Ahner, a norelem ACADEMY vezetője magyarázza el, aki azt is bemutatja, hogy mindez miként valósítható meg norelem saját pick-and-place automatizált gépelemkezelő rendszerével.
A mérnökök és a gyártó cégek egyre több robotot alkalmaznak a termelékenység növelése érdekében, és ezen mérnöki csodákban kulcsszerepük van a lineáris vezetékeknek. Martin Ahner, a norelem ACADEMY vezetője a lineáris vezetékek kiválasztásához szükséges szempontokat veszi górcső alá.
Sok helyen olvashattuk, hogy startupok kínálják ingyenesen szolgáltatásaikat annak érdekében, hogy a csőd szélére került vállalatokat megsegítsék. A DMG MORI hasonlóképpen gondolkozott, és speciális gazdasági ösztönző csomaggal támogatja ügyfeleit az automatizálás, a digitalizáció, a finanszírozás és a szerviz területén.
Az első DMG MORI digitális rendezvény sikeres bemutatóját követően 2021. február 2-4. között 9:00 órától Pfrontenből élőben, digitálisan és interaktívan ismerhetők meg a fémmegmunkálás legújabb trendjei és a DMG MORI fejlesztései.
Hans Gattlen világos jövőképpel rendelkezik. Olyan ikergyárat álmodott meg, ahol napközben emberek dolgoznak, a gépek pedig az éjszakai műszakot veszik át. A Svájcban létrehozott digitális gyár teljesen automatikusan és autonóm módon termel majd, így a költségcsökkentés mellett a munkatársak munkaterhelését is mérsékli. Hans Gattlen az elmúlt hónapokban új struktúrákat vezetett be a cégben, és mindenekelőtt jelentősen korszerűsítette a lemezmegmunkálás folyamatát.
A szakképzett hegesztők külföldre távozásával, az emelkedő munkaerőköltségekkel, a koronavírus-járvány miatti bizonytalanságokkal, valamint a biztonsági intézkedések előtérbe kerülésével megfordult a sok évtizedes mantra; sok esetben már nem az automatizált, hanem a kézi hegesztés számít luxusnak. Makkos Levente, a TRUMPF Hungary Kft. gépértékesítő mérnöke a hegesztés előzetes szakismeretek nélküli automatizálási lehetőségeiről beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A világ egyik legnagyobb autógyártója már a jövőre készül. Az elkövetkező években a Volkswagen radikálisan áttér az e-mobilitásra, és ebben a folyamatban a németországi Zwickauban működő gyár játszik majd kulcsszerepet. Az ID.3 modellel itt íródik ugyanis az elektromos autók új generációjának története. Amiben fontos szerep jut a Bystronic élhajlító gépeinek is.
November 5-én és 6-án került megrendezésre a GE-CO Hungary Kft. szakmai rendezvénye. A cég közel 1 400 m2-es csarnoka lehetővé tette, hogy a látogatók a megfelelő távolságtartás mellett, de mégis közelről, működés közben tekinthessék meg a kiállított gépeket. A rendezvényre ellátogató érdeklődők elmondhatják magukról, hogy minden bizonnyal a 2021-es év utolsó személyes szakmai rendezvényén vettek részt.
A Haas Robot Package 1 rendszer esetében az alkatrészek automatikus be- és kirakodásához minden elem (robot, állvány, kerítés stb.) rendelkezésre áll, így néhány óra alatt, nem pedig néhány nap alatt létrehozható a szerszámgépek átfogó automatizálása.
Korszakalkotó összeszerelési koncepció: a DMG MORI forradalmasítja az 5 tengelyes monoBLOCK megmunkálóközpontok gyártását a 4 000 m2-es pfronteni DECKEL MAHO Kiválósági Gyárában. A vezető nélküli szállítórendszerrel (AGV) ellátott összeszerelő egység 30%-os termelésnövekedést eredményez, ami az ügyfeleink számára is rendkívül előnyös.
A látogatók a nyílt napokon a legújabb öttengelyes és automatizálási megoldásokat ismerhették meg testközelből. Az elmúlt hónapok tapasztalatai azt mutatják, hogy a vírushelyzet egyelőre tartósan a mindennapjaink része marad, ezért a szervezők a nyitott bemutatótérrel, a kis létszámú csoportokkal és a higiéniai intézkedésekkel a maximális biztonságra törekedtek.
Virtuális élő közvetítéssel és kivételes digitális bemutatóteremmel ünnepli az ipari trendeket, új fejlesztéseket, illetve az innovatív termékeket és megoldásokat a DMG MORI.
Folytatja webinárium sorozatait a japán gyártásautomatizálási óriás magyarországi leányvállalata, amely ezúttal a CNC termékcsaládját veszi górcső alá. A vállalat egyik zászlóshajója, melyet több, mint 60 éven keresztül fejlesztettek, ma a világ egyik legelterjedtebb vezérlés és hajtásrendszer megoldása, amely annyira sikeres, hogy a FANUC saját gyártású szerszámgépein túl számos más gyártó is hasznosítja célgépeiben, esztergáiban és egyéb berendezéseiben, a legsokoldalúbb CNC rendszerré téve azt.
A koronavírus-járvány továbbra is nagy nyomást gyakorol az általános gazdasági helyzetre, a szerszámgépek iránti globális kereslet pedig erős csökkenést mutat. Ennek következményei a DMG MORI-t is érintik: a 2020-as első félévi beérkezett megrendelések értéke és a teljes árbevétel is elmarad az előző éviekhez képest. A beérkezett megrendelések értéke 784,0 millió euró (előző év: 1 412,3 millió euró), a teljes árbevétel 838,0 millió euró (előző év: 1 276,4 millió euró) volt. A nehéz piaci és gazdasági körülmények ellenére a működési eredmény pozitív volt: az EBIT 33,2 millió eurót (előző év: 103,4 millió euró) tett ki, az EBIT árrés pedig 4,0% volt (előző év: 8,1%).
Nyugat-Európában jellemzően a magas bérköltségek miatt, itthon pedig a szakképzett munkaerő hiánya miatt fektetnek a gyártók egyre nagyobb hangsúlyt a gyártási folyamatok automatizálására. Az elsősorban az Okuma gépek hazai képviseleteként számon tartott Smartus Zrt. a házon belül kifejlesztett és tartott know-how révén vállalkozik komplex automatizálási rendszerek kivitelezésére is. A fémipar hazai automatizálási lehetőségeiről Mátyás János, a Smartus Zrt. vezérigazgatója és Gángol Ervin, a cég műszaki igazgatója beszélt a TechMonitornak.
Mind a magánszektorban, mind a gyártócsarnokokban minden egyre okosabbá és automatikusabbá válik. Számos Hainbuch befogórendszer tartalmaz már szenzorokat és elektronikai megoldásokat, amikkel számos mérési és megfigyelési feladat elvégzése válik lehetségessé. Az automatizálási megoldások felől megközelítve ez azt jelenti, hogy már nemcsak a befogófej és az ütköző, hanem a rögzítőberendezések automatikus cseréje is megoldható.
Ismerje meg legújabb 5 tengelyes és automatizálási megoldásokat. Termelő gépes környezetben - testközelből. Az előadások és bemutatók után a szervezők ebédről és italról gondoskodnak.
A robotvezérlő vezérli a robot mozgását, valamint kezeli az integrált hegesztő-áramforrást, ez teszi lehetővé a 64 bites Global2 vezérlőrendszer használatát. A TAWERS fúziós technológia révén egyetlen vezérlőegységbe 5 különböző áramforrás lett integrálva. Integrált hegesztőrobotról lévén szó, nincs többé külön hegesztőáramforrás-választás, interfészprobléma.
A TruBend Center 7030 panelhajlító legújabb generációja akár 30 százalékkal gyorsabb megmunkálásra képes, mint elődje – a szerszámcsereciklus pedig akár 70 százalékkal is felgyorsulhat. A TRUMPF kínálatában először érhető el a panelhajlító gépekhez is automatikus be- és kirakodó állomás opció.
Az olyan előre nem látható helyzetek, mint a jelenlegi koronavírus járvány, arra is rávilágítanak, hogy mennyire fontos az, hogy egy vállalkozás képes legyen nagyon rugalmasan változtatni a termelési költségeit és kapacitását. Hagyományosan az automatizálás jelent megoldást erre az igényre, amit viszont a kis- és középvállalatok jó ideig nem engedhettek meg maguknak a magas bekerülési költségek miatt. Az elmúlt években azonban olyan megoldások jelentek meg ezen piaci szegmens számára, melyekkel a kkv-k is hozzáférhetnek a legmodernebb robotizálási technológiákhoz. Kiss Barnabás, az Unitech Industries Kft. tulajdonosa a kisvállalkozások számára is elérhető robotikáról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A magyar határ mentén fekvő szlovéniai Lendnván található cég professzionális ipari megoldásokat nyújt a fémfeldolgozó ipar különböző területei – többek között a gépészet, az autóipar, a gasztronómia stb. – számára. Az általa létrehozott robotrendszerek a legigényesebb vásárlók kívánalmainak is megfelelnek, és még a legőrültebb kihívásokkal is megküzdenek!
A COVID-19 világjárvány hatására tett intézkedések hosszú távon lesznek hatással a globális feldolgozóiparra. A gyárbezárások kezdeti sokkja után a vállalatok gyorsan átálltak a termelés újraindítására, és sokan már távolabbra tekintenek: milyen tartós változások várhatók az ellátási láncokban és a működési metódusokban? A robotizálás vajon tényleg rugalmasabbá teszi a gyártószektort?
A rugalmas és helytakarékos PH CELL-lel a DMG MORI számos 5 tengelyes univerzális és vertikális megmunkálóközpontja könnyedén automatizálható.
A közepes méretű fémlemez-megmunkáló cégeket határozottan foglalkoztatja a digitalizálás kérdése. De melyik folyamatokat lehet optimalizálni? Hogyan lehet ezeket a legjobban automatizálni? Mit kell hálózatba kapcsolni? Ezekre a kérdésekre csak a szakértelem és a tapasztalat útján lehet választ adni. A jövőbe vezető ütemtervet együttműködve lehet kidolgozni. A Bystronic az új technológiák által kínált lehetőségek kiaknázásában is támogatja ügyfeleit.
Hosszú ideig nem létezett testreszabott automatizálás a lemezmegmunkáláshoz. A Bystronic által kifejlesztett Mobile Bending Cell 80 kompakt és nagy teljesítményű élhajlító megoldás lett, amely mind az automatikus, mind a manuális megmunkálást lehetővé teszi.
A minden évben hagyományosan tavaszal megrendezett Lunch&Learn rendezvényt idéna kialakult járványügyi helyzet miatt később kerül megrendezésre. A Smartus Zrt. rendszeresen ismétlődő online bemutatók formájában osztja meg az információt az érdeklődőkkel.
Nyolc éve már annak, hogy a jó szerencsém úgy hozta, hogy eljuthattam a Haas kaliforniai szerszámgépgyárába. Az út során a legnagyobb látványosságot az éppen tesztelés alatt álló UMC-750, a cég első öttengelyes megmunkálóközpontja jelentette, a Haas egyfajta belépőjeként a komplex alkatrészek dinamikus megmunkálásának világába. A bemutatót néhány éves csend követte, de az elmúlt két év egymást követő géppremierjei az jelzik, hogy a felszín alatt komoly fejlesztői munka folyt Kaliforniában. A Haas innovációiról és online támogatási eszközeiről Péntek György, a hazai képviselet értékesítési vezetője beszélt a TechMonitornak.
A koronavírus miatti biztonsági intézkedések miatt a legóvatosabb becslések szerint is több száz érdeklődő végül nem utazott el a Házi Kiállításra, de így is mintegy 8 000 szakmai látogató ismerhette meg a kiállított 45 csúcstechnológiás gépet és 15 automatizálási megoldást – köztük négy világpremiert.
A koronavírus miatti biztonsági intézkedések miatt a legóvatosabb becslések szerint is több száz érdeklődő végül nem utazott el a Házi Kiállításra, de így is mintegy 8 000 szakmai látogató ismerhette meg a kiállított 45 csúcstechnológiás gépet és 15 automatizálási megoldást – köztük négy világpremiert.
A 2020. február 19-21. között tartott rendezvényen a fémmegmunkáló vállalkozások mellett a felsőoktatási intézmények hallgatói is szép számmal képviseltették magukat. Az ügyfelekkel folytatott tárgyalások során kiderült, hogy a beruházási szándék továbbra is erős a magyar beszállítói körökben, csak a kedvező piaci impulzusokra várnak a gépvásárlások elindításához.
A komplex geometriájú munkadarabok teljes és rendkívül pontos megmunkálására szolgáló nagy eszterga-, fúró- és maróközpontok fejlesztése immár három évtizede számít a WFL Millturn Technologies felségterületének. Az osztrák gyártó az M100, M120 és M150 modelleket kiegészítő M175 géppel a multifunkcionális eszterga-, fúró- és maróközpontok királykategóriáját kínálja a fémmegmunkáló cégeknek.
Amire a DMG MORI a szavát adta, azt be is váltja. A globális piacvezető a teljes sebességre kapcsolással fémjelzett program első eredményeit a hagyományos pfronteni Nyílt Napokon mutatta be. A figyelem középpontjába az integrált digitalizálási koncepciók, úttörő műhelytechnológiák és az intelligens automatizálási megoldások kerültek.
A koronavírus miatti biztonsági intézkedések miatt a legóvatosabb becslések szerint is több száz érdeklődő végül nem utazott el a 2020. február 11-15. között tartott Házi Kiállításra, de így is mintegy 8 000 szakmai látogató ismerhette meg a kiállított 45 csúcstechnológiás gépet és 15 automatizálási megoldást – köztük négy világpremiert.
A Haas automatikus alkatrészrakodó rendszere egyszerű és megfizethető módja a gyártás automatizálásának és a termelékenység növelésének.
Szeretettel meghívjuk Önt az OKUMA Lunch & Learn Rendezvényére, amelynek középpontjában ez alkalommal is exkluzív szakmai tartalom áll majd élő gépi környezetben, egyéni konzultációs lehetőségekkel.
Remek évkezdést ígérnek a DMG MORI immár hagyományos februári nyílt napjai. A világ legnagyobb – évente mintegy 9000 szakmai látogatót vonzó - házi gépbemutatóját egyben a szerszámgépipar európai kiállítási sorozatának megnyitójaként is felfoghatjuk.
A robomotion GmbH egy KR AGILUS sorozatú KUKA robottal kifejlesztett egy rugalmas robotcellát a fröccsöntéshez. A Gindele GmbH vállalatnál most már ezt használják, és ennek segítségével optimalizálják a tartós műanyag evőeszközök többlépcsős feldolgozási folyamatát a dél-németországi Pforzheimban.
Ismét százával látogattak el a gyártó cégek képviselői Törökbálintra a legújabb fémmegmunkálási és automatizálási megoldások megismerése, valamint az évzáró kedvezménynek kihasználása céljából. Az év utolsó FANUC-os ügyfélrendezvényét a társkiállítók széles körű kínálata tette teljessé.
A rendszer minden fontos része, mint például a robotmanipulátor, a hegesztő-áramforrás, a pozicionálóberendezések vezérlései és a szervós huzaltoló berendezés vezérlései mind a robotvezérlőbe vannak integrálva, ami azt jelenti, hogy egyetlen processzor vezérel mindent (egy CPU – nincs interfész!).
A karosszéria ragasztó -és tömítőanyagainak felvitele a németországi Daimlernél korábban manuális folyamat volt, amelyet három műszakos üzemben végeztek. Mostantól a KUKA érzékeny automatizálási megoldásának köszönhetően két robot gondoskodik a fontos korrózióvédelemről és a Mercedes-Benz karosszériák tömítettségéről. Különlegessége az érzékeny KUKA LBR iiwa könnyűépítésű robot és a KR 60 hattengelyes robot kombinációja.
A KUKA saját robotjainak gyártását is automatizálja. Nagy rugalmasság a legkisebb helyen: ez jellemzi a 10-es csarnok automatizálási megoldást, ahol a KUKA 14 különböző alkatrészt gyárt a KUKA robotokhoz KUKA robotokkal. Az üzemben az alkatrészek pufferelése lehetővé teszi a maximálisan nyolcórás, ember nélküli üzemelést. Miközben a Sprint berendezés – egy automata esztergagép – néhány perc alatt elkészíti a robotalkatrészeket a fűrészelt munkadarabokból, addig a szomszédos CTX automata eszterga és marógép kb. 30 perces ciklusidővel munkálja meg az öntvényeket és a fűrészelt munkadarabokat.
A DMG MORI 45 kiállított gyártórendszere közül 29 tartalmazott innovatív automatizálási megoldásokat a 2019-es EMO Hannover szakkiállításon. Ez utóbbiak közé tartozott a moduláris WH Flex rendszer, a Digital Twin megoldás, valamint a PH-AGV 50 vezető nélküli vontató- és szállítógép. A DMG MORI kiemelt stratégiai célja, hogy a rendkívüli mértékben növekvő igénynek megfelelően minden szerszámgépét automatizálási megoldásokkal is felvértezze. Mivel az integrált automatizálási megoldások, valamint a megfelelő interfészek iránt folyamatosan bővül a kereslet, a japán-német szerszámgépgyártó óriás várakozása szerint 2022-ben már a gépek 80%-át kell automatizált rendszerekkel legyártani és üzembe helyezni. Következésképpen az új automatizálási megoldások kifejlesztése napjainkban ugyanolyan fontos, mint az új gépmodellek létrehozása.
Annak érdekében, hogy tehermentesítsék a szakképzett munkaerőt a monoton behelyezési és kiszedési feladatoktól, a DANNORITZER Medizintechnik GmbH & Co. KG vállalatnál az MRC flextray robotcellát alkalmazzák. Ezt a gépet a wbt automation integrátorvállalt fejlesztette ki és egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R900 robottal szerelte fel.
Rugalmas, szenzitív és tanulékony: A KUKA LBR iiwa könnyűépítésű robot előnyeiről most a Ford kölni gyárának dolgozói is meggyőződhetnek. Az új robotasszisztensek átveszik a karosszéria-gyártásban a szigetelőanyag-felvitel munkafolyamatának végrehajtását, ezáltal az emberekkel karöltve, védőkerítés nélkül segítik elő a tehermentesítést.
Az iparág vezető kereskedelmi expójának számító EMO 2019. szeptember 16–21. között kerül megrendezésre. A DMG MORI ezen alkalmat megragadva mutatja be legújabb, az automatizálás, a digitális gyártás és az additív megmunkálások területén elért innovációit. A kiállítás északi bejáratánál található 2-es csarnokban bemutatott 45 attrakció között 29 automatizálási megoldás lesz megtalálható. A digitalizáció tekintetében a vállalat az „összekapcsolhatóság” témakörére mint minden jövőorientált termék és technológia alapját képező tulajdonságra összpontosít, ami minden gépet, protokollt és platformot, valamint terméket érintő jellemző. A kiállítást a legújabb CELOS-frissítések és automatizálási megoldások teszik majd teljessé, melyek – a teljesség igénye nélkül – a moduláris és robot által támogatott munkadarab-kezelő, valamint palettamegoldások. A standoknál bemutatásra kerül továbbá az új my DMG MORI ügyfélportál is. Végül pedig a kulcsiparágak – repülőgépgyártás, járműipar, alakítóipar és orvostechnológia-ipar – számára létrehozott DMG MORI Technology Excellence Centerek teszik teljessé a vásárt.
A Magyarországon a Smartus Zrt. által képviselt Okuma rendkívül hatékony szerszámgyártási megoldásokat készül bemutatni a 2019. szeptember 16–21. között rendezendő EMO Hannover szakkiállítás 27. csarnokának D26. standján. A 20 szerszámgépet felvonultató stand egyik fénypontjának a nagy méretű munkadarabok nagy pontosságú, ötoldalú megmunkálásához újonnan kifejlesztett MCR-S (Super) portál megmunkálóközpont ígérkezik. A japán szerszámgépgyártó ezenkívül számos CNC-szerszámgépet, szoftvermegoldást és intelligens vezérlőrendszereket is bemutat majd.
A Terv-Gyár Szolgáltató Kft. telephelye Gödöllő családi házas részén található. A sarokház udvarára lépve jól elkülönített műhelyek ajtajait látjuk, fölöttük pedig a tervezőirodák ablakait. A kis családi vállalkozásnak azonban nemcsak az elrendezése és a megjelenése, hanem a tulajdonosok hozzáállása is közvetlenséget kölcsönöz. Lukács Adorján invitál be a tetőtéri irodahelyiségbe, ahol ügyvezetőként dolgozik feleségével, Lukács Györgyivel, illetve még két kolléganővel. Itt kezelik a rendeléseket, tartják a kapcsolatot az ügyfelekkel és a beszállítókkal.
A függőleges marás és esztergálás éllovas gyártó és fejlesztő cége 2019. szeptember 16–21. között az EMO Hannover fémipari szakkiállításon tartja új VariocellPallet automata palettacserélő rendszerének a szélesebb nagyközönség előtti premierjét. A fémmegmunkáló cégek komoly érdeklődéssel várják a moduláris CellLine cellafelügyeleti rendszer vásári debütálását is. A már a CMS által is alkalmazott VariocellUno automatizálási megoldás pedig régi megmunkálóközpontjainkat is képes újjávarázsolni.
Az MKIK GVI (Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet) 2019 májusában készült felmérése 6 781 vállalat megkérdezésével azt vizsgálta meg, hogy miként viszonyulnak a magyarországi cégek az automatizáláshoz és az új technológiák bevezetéséhez.
A DMG MORI rugalmas munkadarab-kezelési és palettarendszerekkel támogatja ügyfeleit az autonóm gyártás felé vezető úton. A szolgáltatások köre a szabványos automatizálástól kezdve az ügyfélspecifikus megoldásokon át a kulcsrakész megoldásokig terjed.
A HURCO Werkzeugmaschinen automatizált rakodórendszereket kínáló szolgáltatókkal folytatott együttműködése utat nyit a jobb termelékenységhez és a magasabb megtérüléshez. Az automatizált berakás kapacitásbővítést tesz lehetővé az egyedi és kisszériás gyártásban anélkül, hogy kiegészítő személyzet lenne szükséges a gépek kezeléséhez. Ezenkívül a rakodórobotok üres műszakokban vagy hétvégén is bevethetők.
A százéves évforduló évében a Yamazaki Mazak az EMO 2019 kiállításon az eddigi legnagyobb kiállítóterületen, a legnagyobb számú gépet és automatizálási megoldást mutatja be.
A technológiai forradalommal együtt változik a világ, változik az ipar. Nap mint nap jelennek meg olyan új megoldások és eszközök, amelyek hatékonyabbá, gyorsabbá és így végső soron olcsóbbá teszik a termelést. A jövő az „okostermelésről”, az automatizált, robotizált megoldásokról fog szólni. De azok a vállalkozások, amelyek nem lépnek időben, le fognak maradni az egyre erősödő nemzetközi versenyben.
A „Welding To Go“ (WTG) 1200 cellában egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R700 sixx robot hegeszt. A mini robotcellát a Paul von der Bank GmbH nevű integrátor cég fejlesztette ki.
A „Welding To Go“ (WTG) 1200 cellában egy KR AGILUS sorozatú KUKA KR 6 R700 sixx robot hegeszt. A mini robotcellát a Paul von der Bank GmbH nevű integrátor cég fejlesztette ki. Az 1200x800 mm-es Euro raklapnyi méretével a WTG 1200 cella a legkisebb védőgázas hegesztésre szolgáló robotcella a piacon. A cellába – az ügyfelek igényeitől függően – beépíthető a KR AGILUS sorozat bármelyik, a feladathoz ideális kisrobotja. A rugalmasságot lehetővé teszi a nyílt operációs rendszer és a sokoldalúan bővíthető programozási környezet. A cellában egy 6 kg teherbírású és 706 mm hatótávolságú KR 6 R700 sixx robot végzi a munkáját. A KR AGILUS sorozat robotjait következetesen rendkívül magas munkavégzési sebességre tervezték. A WTG 1200 tolóajtói választás szerint automatikusan vagy manuálisan nyithatók. Ezt követően helyezi be a dolgozó a részegységeket a hegesztőberendezésbe. Az ajtó bezárását követően kezdi el a robot a hegesztést. Automatikus gyártás közben a gépkezelő manuálisan előkészítheti a következő részegységeket. Ezáltal a mini robotcella a termelés egyértelmű, akár max. 50 százalékos növeléséhez vezetett. A kisrobot ismétlési pontosságának köszönhetően a hegesztési varratok minősége is egyértelműen javult.
A Bystronic az Xpert Pro élhajlító gép lehetőségeinek újragondolásával egy teljesen automatizált hajlítócellát hozott létre. A Bending Cell által hatékonyan és hiba nélkül gyárthatók le a nagy sorozatok, és a rendszer kellően rugalmas a gyakran változó gyártási paraméterek kezeléséhez is.
Napjaink gyártási és összeszerelési munkáinak több mint 50%-a helyettesíthető automatizált megoldásokkal. Megfelelő beruházások és felszerelések által a költségcsökkentés és a munkaerő tehermentesítése is elérhető. Ezt belátva a nullpontrendszerek gyártásával foglalkozó Roemheld-Stark német cég kifejlesztette legújabb befogóját, a SPEEDY Connectet.
Az adat a 21. század olaja, és ezzel egyben a modern korunk legfontosabb nyersanyagává is vált. A gyártó cégek azonban mind a mai napig a tevékenységük során keletkező adatmennyiség csak mintegy 10 százalékát elemzik és hasznosítják. A robothegesztésre fókuszáló szlovén VIRS rendszerintegrátor legújabb WeldCockpit megoldásával ez a szám potenciálisan a 100 százalékot is elérheti. A szoftver alkalmazási lehetőségeiről Mario Raduha, a VIRS d.o.o. értékesítő mérnöke beszélt a TechMonitornak.
A 2018. november 1-6. között Tokióban megrendezett JIMTOF szakkiállításon az Okuma az új robotrendszerek világpremierje mellett a legmodernebb okosgyári megoldásokra, valamint a CNC-megmunkálásban a mesterséges intelligencia (AI) által kínált lehetőségek bemutatására helyezte a fő hangsúlyt. Az idehaza a Smartus Zrt. által képviselt Okuma az újgenerációs ARMROID és a STANDROID robotrendszereit a magas szinten automatizált gyártási rendszerekhez fejlesztette ki. Az AI alkalmazásával új szinteket ér el a termelési folyamatok és a karbantartás nyomon követése. Az okosgyárakban rejlő potenciált pedig a kiállítási standon elhelyezett összes szerszámgép IoT-alapú hálózatosításával tapasztalhatták meg a látogatók.
A RAS Reinhardt Maschinenbau GmbH már 75 éve számít a panelhajlítás egyik vezető gyártójának. Az EuroBLECH 2018 kiállításon a gépválaszték krémje nyújtott bepillantást a lemezalkatrészek kis és nagy darabszámú költséghatékony megmunkálásának lehetőségeibe. A standon dr. Illyés Péter, a hazai képviseletet ellátó EPL-Tech Kft. ügyvezetője vezette végig a TechMonitort.
A Mazak standján a nagy termelékenységű és teljesítményű OPTIPLEX Fiber III lézeres vágógépek 8 és 10 kW-os verzióit, valamint a 6 kW-os OPTIPLEX NEXUS 3015 Fiber gépet tekinthette meg a nagyszámú érdeklődő.
A lemezmegmunkáló ipar nyomás alatt áll: Alacsonyan kell tartani a gyártási költségeket anélkül, hogy a minőség hátrányt szenvedne. Ugyanakkor a formák, méretek és darabszámok növekvő változatossága egyre nagyobb rugalmasságot kíván. Aki versenyképes akar maradni, annak rugalmassá kell tennie a folyamatait, és mindenekelőtt automatizálnia is kell. A Bystronic Bending Cell révén mindkettő egyszerre valósul meg.
70 high-tech géppel – köztük két világpremierrel – összesen 7 500 m2 kiállítótéren várta sok ezer látogatóját a japán-német gépgyártó óriás január 22-26. között a hagyományos pfronteni házi kiállításon. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt a kompakt DMP 70 megmunkálóközpont, a LASERTEC 125 Shape lézergép, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
70 high-tech géppel – köztük két világpremierrel – összesen 7 500 m2 kiállítótéren várta sok ezer látogatóját a japán-német gépgyártó óriás január 22-26. között a hagyományos pfronteni házi kiállításon. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt a kompakt DMP 70 megmunkálóközpont, a LASERTEC 125 Shape lézergép, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
Kifejezetten a sikeres i-széria kapacitásának továbbnövelésére tervezett Yamazaki Mazak INTEGREX i-500 többfunkciós gép eleget tesz az egyre fokozódó nagyméretű munkadarab megmunkálás pontossági igényeinek.
A furat- és palástköszörülés, a csúcs nélküli köszörülés és a nagysebességű hónolás területeire specializálódott Bahmüller Technologies a Bahmüller FLEX CNC köszörűgéppel egészítette ki széles termékválasztékát. A FLEX modellt polimerbeton gépággyal, Siemens 840D SL CNC-vezérlővel, lineáris motorokkal, hidrosztatikus szánokkal és integrált robottal szerelték fel. A pontosságért üvegléces mérőrendszer felel, a szerszámot és a munkadarabot pedig motororsók forgatják.
A kiállított gépek közül kiemelkedő az OPTIPLEX 3015 6kW DDL (Direkt Dióda Lézer) új modellje, egy nagy sebességű és nagy pontosságú gép, ami szintlépést jelent a vágási teljesítményben.
Napjainkban a vállalkozások az intelligens hálózatoktól nagyobb termelékenységet és rugalmasságot várnak el. A robotok ebben kulcsszerepet játszanak. A robotok a felhőn keresztül válnak az intelligens gyártási folyamat szereplőivé. A robomotion GmbH és a SOTEC GmbH robotalkalmazása lehetővé teszi a KUKA KR 3 AGILUS okostelefonnal történő, vezeték nélküli vezérlését.
Az EuroBLECH 2018 kiállításon a Bystronic többek között a hálózatosított lemezfeldolgozás világát is bemutatta. A World Class Manufacturing mottóval fémjelzett bemutató során a látogatók élőben tapasztalhatták meg, miként vezetnek az integrált automatizálási és új szoftveres megoldások a lézeres vágás és az élhajlítás új szintjéhez.
A TruLaser Weld 5000 új, meghosszabbított változatának hegesztőrobotja négy méter hosszúságú alkatrészek megmunkálására is képes. Az XXL-rendszer munkakamrájában elegendő hely áll rendelkezésre nagy méretű szerelvények, például méretes burkolatok vagy víztartályok hegesztéséhez. Ezáltal a robusztus alkatrészeket megmunkáló üzemek is részesedhetek a lézertechnológia előnyeiből. A lézer egyaránt alkalmas intenzív, illetve finom hegesztésre, utómunka nélkül.
A Bystronic fokozza a lézeres vágás termelékenységéhez elengedhetetlen automatizált be- és kirakodás áteresztőképességét. Az új „Cassette Changer” opció a kirakodási ciklusra is megoldást nyújt a ByTrans Extended automatizálási rendszerekben.
A 2018-as AMB kiállításon a HURCO bemutatja, hogyan növelhető a hatékonyság egy szerszámgép és egy rakodórobot kombinációjával. A kiállítási standnál ezenkívül mindenki megismerkedhet az új Solid Model importálási opció, valamint a HURCO esztergagépek és a TAKUMI megmunkálóközpontok használatával.
Szeretettel meghívjuk Önöket A Haas győri házi kiállítására, mely 2018. október 4-5-én kerül megrendezésre 9027 Győr, Ipari Park, Platánfa u. 2. szám alatt.
2018. június 12-13. között rendezte meg a Haas Automation a magyar és osztrák ügyfeleknek szóló Házi Kiállítást, amire a TechMonitor is meghívást kapott. A csúcsmodern automatizálási megoldásokat is felsorakoztató rendezvényen több gép is gazdára talált. Helyszíni beszámolónkat olvashatják.
Amikor egy vállalat a robotika segítségével automatizálja folyamatait, csak előrefelé tekint. Rendkívül gyorsan hozzá lehet szokni ahhoz a következetes és megbízható termeléshez, amit nap, mint nap, éveken keresztül nyújt ez a technológia. Ez viszont azt is jelenti, hogy ma a megbízhatóság fontosabb szerepet kap, mint valaha. A gyártók egyszerűen nem engedhetik meg maguknak az állásidőt, mivel az befolyásolja a termelékenységüket és a jövedelmezőségüket is.
Napjainkban a lemezmegmunkálás világában a gyártás gyors, gazdaságos és magas színvonalon történő elvégzése jelenti a siker mércéjét. Folyamatosan emelkednek ugyanakkor a komplex folyamatok leegyszerűsítésére és az általános hatékonyság növelésére vonatkozó elvárások. Ez a tendencia globálisan átformálja a piacokat és új gyártási lehetőségek irányába nyitja meg az utat.
A Yamazaki Mazak legújabb vízszintes megmunkálási megoldása, a HCN-5000 a nagy kapacitású MPP500 automatizálási rendszerrel van felszerelve, amelyet kifejezetten az emberi beavatkozást nem igénylő működésre, illetve páratlan termelékenységre és megmunkálóképességre terveztek.
A Schiess GmbH az elmúlt években alakította ki az XL gépekből álló portfólióját. Az XXL gépektől, pl. a VertiMaster VMG-től eltérően e gépeknél visszatértünk a moduláris felépítés elvéhez.
Sokszor írtunk már arról, hogy a robotizálás napjainkban már nem a nagyvállalatok kiváltsága, hanem a kis- és középvállalatok esetében is reális alternatíva. Bizonyos feltételek megléte esetén még nagyszériás termelés sem kell hozzá – ahogy az cikkünkből is kiderül. Robotból és hozzáértő integrátorból tehát hamarosan nem lehet túl sok. Ezért is örömteli, hogy új integrátorral és egy – a hazai fémipari körökben jól ismert – képviselettel bővült a hegesztőrobot-cellákat gyártani képes vállalkozások köre.
Csökkenő koncentráció és fáradtság? Soha többé! A robotok már a megjelenésüktől fogva az emberek megbízható és nélkülözhetetlen „munkatársainak” számítottak. Napjainkban egyre nagyobb mértékben veszik át a csövek hegesztésének, hajlításának, vágásának, elválasztásának, áthelyezésének és tárolásának nehéz munkáját. A mesterséges intelligenciának és a gépi tanulásnak köszönhetően rugalmas robotrendszerek hozhatók létre, amelyek végül teljes mértékben felváltják majd a csak ismétlődő feladatokat ellátni képes gépeket.
Szeretettel meghívjuk Önöket A Haas leobeni házi kiállítására, mely 2018. június 12-13-án kerül megrendezésre mindkét napon 09.00 – 17.00 óra között a 8700 Leoben, Am Prettachfeld 6. szám alatt.
A német szerszámgépipar halmozza a gyártási rekordokat. Az ágazat 2017-ben négyszázalékos növekedést ért el, így a szektor mintegy 15,7 milliárd eurós forgalmat realizált. A VDW (Német Szerszámgépgyártók Szövetsége) idén további ötszázalékos növekedésre számít.
Milyen cselekvési minták befolyásolják döntő mértékben a német gépgyártás sikerét? Erre a kérdésre a Német Gép- és Berendezésgyártók egyesületének (VDMA) és a McKinsey vállalkozási tanácsadó cégnek két éve „A német gépgyártás jövőbeli perspektívája” jegyében végzett kutatása teljesen különböző válaszokat adott. A megkérdezett vállalkozások több mint 70%-ának válaszaiból azonban kiderült, hogy a vevőspecifikus rendszer- és integrációs megoldások a legfontosabb sikertényezők közé tartoznak.
A Yamazaki Mazak bemutatja új 'plug and play' esztergáját és robotizált megmunkálási csomagját, a QUICK TURN 250MY-t és a TA-12-t az alvállalkozói piac számára.
Márciusban újabb különlegességgel bővítette parndorfi Technológiai Központjában kiállított szerszámgépparkját az Okuma. Az idehaza a Smartus Zrt. által képviselt Okuma nagysebességű kétoszlopos MCR-A5CII portálgépe a nagyméretű munkadarabok hatékony ötoldalú megmunkálást teszi lehetővé. A központban általános, valamint süllyeszték- és öntőforma tesztmegmunkálás élő bemutatásával várják az ügyfeleket.
Aranykorát éri Magyarországon az egyedi gépek tervezése és építése, amit jórészt a gépjárműipar csillapíthatatlan beruházási igénye hajt. A gépgyártás felfutásával párhuzamosan növekszik a részegységek gyártóinak forgalma is – a piaci konjunktúrából azonban csak a megbízható és magas technológiai szintet képviselő termékek előállítói tudnak hasznot húzni.
A Brnói Vásárvárosban október első hetében várja a szakembereket a jubileumi, 60. alkalommal megrendezett MSV öt további szakvásárral karöltve. A szervezők várhatóan több mint 1600 kiállító céget és legalább 80 ezer szakmai látogatót fognak köszönteni.
Intelligens gyártás, folyamatoptimalizálás és szimuláció gépi környezetben, egyéni konzultációval.
Tavaly novemberben jelentette be az Okuma Europe, hogy a németországi Krefeldben lévő székhelyére költöztette át Repülőgépipari Kiválósági Központját. A november 7-9. között megrendezett Nyílt Napokon több mint 200 látogató tekinthette meg az új központot, ahol a japán gyártó az EMO kiállításon debütáló újdonságait is bemutatta, különös tekintettel a repülőgépgyártásra. Kiemelt figyelmet kapott az Okuma díjnyertes szuper többfunkciós LASER EX szériája, az intelligens gyártást lehetővé tevő Connect Plan és a gyártó legújabb automatizálási technológiái. Az Okuma kizárólagos hazai forgalmazója, a Smartus Zrt. meghívására Magyarországról több partner is részt vett a rendezvényen.
Számos új Prima Power technológia és megoldás világpremierjét időzítették a Blechexpo kiállításra a „Prima is Power” mottó jegyében. Az egyre hatékonyabb, rugalmasabb és intelligensebb lemezmegmunkáló gépek az iparági cégeknek is új versenyképességi lendületet adnak.
Júniusban újra nyit a smart automatika és robotika vezető vására. A kétévente megrendezésre kerülő kiállítás 2016-ban 47 ország 833 kiállítójának tette lehetővé a bemutatkozást 66 ezer négzyzetméteren, amit mintegy 100 ország 43 052 látogatója tekintett meg személyesen.
A kétévente megrendezésre kerülő kiállítás 2016-ban 47 ország 833 kiállítójának tette lehetővé a bemutatkozást 66 ezer négyzetméteren, amit mintegy 100 ország 43 052 látogatója tekintett meg személyesen.
Autonóm, szabadon mozgó szállítórendszerek, szerelési utasításokat megjelenítő adatszemüvegek, beépített intelligenciával rendelkező munkadarabok: a hálózatba kötött termelés ilyen és ezekhez hasonló eszközökkel alakítja át a termelőegységeket, és teljesen átalakíthatja a lemezfeldolgozó iparág működését.
A piacon jelenleg elérhető legnagyobb teljesítményű lézervágó berendezést is láthatták a Bystronic standján a látogatók Stuttgartban, a november elején rendezett Blechexpo kiállításon. A svájci lemezspecialista 10 kW-os fiberlézer-forrással felszerelve kínálja csúcskategóriás gépét, a ByStar Fibert.
A releváns iparági szegmensek (gyártók és beszállítóik) köré csoportosított témakörök, valamint a teljes folyamatszekvenciák bemutatása mellett a szervezők még nagyobb figyelmet fordítottak a kompozitanyagokra, a hibrid megoldásokra és a könnyűszerkezetes gyártásra.
Az új és innovatív megoldásoknak köszönhetően a feldolgozóipar figyelemre méltó fejlődésen megy keresztül. A környezetbarát megoldások, valamint a fokozott termelési hatékonyság iránti igény olyan tendenciákat erősít, mint az egyénileg beállított gyártási megoldások, a fenntartható és energiatakarékos termelés, a digitalizálás és az automatizálás.
A kisszériás termelés gazdaságos és hatékony automatizálási lehetőségei iránt egyre erősebb kereslet mutatkozik szinte minden iparágban. Hannoverben kézzelfogható közelségbe került a csövek kis mennyiségben történő automatikus feldolgozása.
Az idei EMO Hannover kiállítás alkalmával a HURCO többek között azt is bemutatta, hogy a szerszámgép és a munkadarab mozgatását végző robot együttműködésével nagyobb termelékenység érhető el.
Fronius cég évtizedek óta jelentős befolyást gyakorol a hegesztéstechnológia fejlődésére, és világviszonylatban is az ágazat vezető vállalatának tekinthető. A hegesztőrobotok esetében világszerte alkalmazott áramforrások mintegy 30 százaléka Fronius gyártmány. A domináns világpiaci szerep megőrzése érdekében 2011. végén megnyílt az új kutatás-fejlesztési központ a felső-ausztriai Thalheimben, amihez többek között – főként a kis hőbevitelű hegesztés, a tandem-hegesztés, a volfrámelektródás és a plazmahegesztési eljárások továbbfejlesztése érdekében – új generációs KUKA robotokat is beszereztek.
Szerszámgépvásárlás esetén óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy miért kínait. A felvetés jogos, hiszen a Kínából érkező tömegcikkek kapcsán számtalan minőségi kifogás fogalmazódott meg az elmúlt 20 évben. Ugyanakkor több ágazat kénytelen volt már elismerni, hogy Kína az olcsó tömegcikkek mellett a minőségi kategóriában is helyt tud állni. Mi a helyzet a lézeres vágórendszerek piacán? A kínai gyártású berendezések fogadtatásáról és működéséről Szabó Zsombor, a HSG gépeket forgalmazó Signdepot Europe Kft. cégvezetője beszélt a TechMonitornak.
A DMG MORI a hannoveri EMO 2017 10 000 m²-es 2. pavilonjában újfent bizonyította vezető szerepét a fémmegmunkálás és digitalizálás terén. A cég a „Digitalizációs Út” vezérfonalával mutatta a jövő digitális gyára felé vezető utat, számos szoftver- és adatközpontú termékkel és szolgáltatással.
A vertikális CNC-megmunkálóközpontok piacvezetője Hannoverben is magasra tette a lécet. A világ leggyorsabb szerszámcserélője, a beépített automatizálás és munkadarab-mozgatás révén átfogóvá váló gyártási megoldások és a többorsós gépek a minőség javításán kívül a ciklusidők lefaragásához is tevékenyen hozzájárulnak. Mert sokszor másodperceken múlik minden.
A vállalkozások sokszor foglalkoznak LEAN folyamatokkal, és a SMED, a gyors átállás is mindennapos téma. Pótolható-e a hiányzó munkaerő? Versenyképes maradhat-e egy cég kevesebb szakképzett munkavállalóval? Ha igen, hogyan lehet ezt megvalósítani? A válasz manapság kézenfekvőnek tűnik: automatizálással, robotcellák és automatizált rendszerek alkalmazásával.
Globális partnerként a Bosch Rexroth világszerte csúcstechnológiával és egyedülálló iparági tapasztalattal támogatja a gép- és berendezésgyártókat. A világon több mint 33 700 munkatárs dolgozik testreszabott, biztonságos és hatékony alkalmazások fejlesztésén. Fő tevékenységek: ipari és mobil hidraulika, lineáris mozgatás- és szereléstechnika, villamos hajtások és vezérlések területén elemek értékesítése; hidraulikus és automatizálási rendszerek gyártása, tápegységgyártás, szerviztevékenység, oktatóközpont
Hannoveri sajtótájékoztatóján a 2. pavilont teljesen elfoglaló DMG MORI a fémmegmunkálás és digitalizálás terén betöltött vezető szerepét kívánta demonstrálni.
A DMG MORI még 1999-ben fektette le a mai napig sikeres portálmaró gépek alapkövét a DMU 200 P modellel. A DECKEL MAHO Pfronten GmbH folyamatosan fejleszti és gyártja a legújabb géptípusokat, a DMU 210 P, DMU 270 P, DMU 340 P és a DMU 600 P modelleket. Eddig több mint 1 100 gépet telepítettek világszerte. Rugalmasság, megbízhatóság, precízió és kiváló anyagkihasználás jellemzi őket. Markus Piber, a DECKEL MAHO Pfronten ügyvezető igazgatója egy interjú keretében a piac fejlődéséről és a széria sikeréről beszélt.
A Bystronic számos automatizálási megoldást fejlesztett ki a BySmart Fiber lézeres vágórendszerhez. Az ügyfelek számára egyaránt elérhetővé vált a ByTrans és a Byloader rendszer.
Ma szinte minden fémmegmunkáló rendelkezik villamosan kapcsolható mágnesasztallal, CNC-vezérlésű megmunkálóközponttal. Előnyeik révén gyorsabban, pontosabban, gazdaságosabban tudunk dolgozni, olyan munkadarabokat is lehet rezgésmentesen rögzíteni és akár ezred pontossággal megmunkálni, ami korábban elképzelhetetlen volt. Mi a következő lépés, amiről nem is olyan sokára már szintén csak úgy fogunk beszélni, hogy minden versenyképes fémmegmunkálónak van ilyen?
A 94 000 m2 alapterületű pfronteni gyárban tartott Nyílt Napok idén is a legújabb innovációk és úttörő technológiák seregszemléje volt. A rendezvény 5 napja alatt a több mint 9 000 látogató több mint 80 CNC-gépet – köztük három világpremiert – figyelhetett meg működés közben. A hangsúly idén is a mindenhatónak bizonyuló „Smart Factory” koncepció felé tolódott el.
A 94 000 m2 alapterületű pfronteni gyárban tartott Nyílt Napok idén is a legújabb innovációk és úttörő technológiák seregszemléje volt. A rendezvény 5 napja alatt a több mint 9 000 látogató több mint 80 CNC-gépet – köztük három világpremiert – figyelhetett meg működés közben. A hangsúly idén is a mindenhatónak bizonyuló „Smart Factory” koncepció felé tolódott el.
A rendkívül sikeresen zárult tavalyi EuroBLECH szakkiállítást a digitális átállás és a termelési folyamatok automatizálásának általános tendenciái uralták. Az ágazat innovációs ereje 2%-os növekedést eredményezett mind a nettó kiállítási terület, mint a látogatószám tekintetében. 102 országból összesen 60 636 látogató érkezett Hannoverbe, hogy megtekintse a 41 országot képviselő 1 505 kiállító termékeit és szolgáltatásait.
A Hermle RS 05 robotrendszere a C 12, C 22 és C 32 megmunkálóközpontokhoz adaptálható, és a gépek munkadarabokkal vagy palettákkal történő ellátására szolgál. Az RS 05 robotrendszer használatával jelentősen javítható a gépek ciklusideje, különösen az orvosi technológia, a precíziós megmunkálás és az elektródagyártás terén.
Olyan testreszabott karvégi (EOAT) megoldást fejlesztett ki a közelmúltban a FIPA GmbH, amely automatizált folyamattá varázsolja a fémlemezek védőfóliájának eltávolítását. A lemezmegmunkálással foglalkozó Foilpuller GmbH számára létrehozott rendszer nyomásszabályozóval ellátott, hosszú élettartamú és nagy emelőerejű vákuumfejeket és levegőtakarékos kompakt kidobókat tartalmaz a fémlemezek megbízható és csúszásmentes kezeléséhez.
Az Xpert Tool Changer a Bystronic új kompakt automatizálási megoldása az élhajlító szerszámok cseréjének felgyorsításához. A rendszer a felszerszámozási folyamat felgyorsításán túl a megmunkálási minőség javításában is segédkezik.
Ha egyazon lemezből több alkatrészt kell kivágnunk, lyukasztanunk vagy stancolnunk, az elkészült darabok kézi eltávolítása nagyon fáradságos és időigényes lehet. A vákuumtechnológiával azonban ez a művelet is gyerekjáték. Az Eurotech egy speciális méretű elszívódobozt fejlesztett ki az eT-Gripper termékcsaládban, ami robottechnológiával ötvözve emberi rásegítés nélkül végzi el a munkadarab-mozgatást.
A Brnói Vásárvárosban megkezdődtek a vásári év fénypontjának előkészületei. Az immáron 59. Nemzetközi Gépipari Vásárt idén október 9. és 13. között rendezik egy időben és azonos helyen az ENVITECH és a Transport a Logistika vásárokkal. A seregszemle fő témája ismét az Ipar 4.0 – a negyedik ipari forradalom.
A Pepperl+Fuchs cégcsoport az elektromos robbanásvédelem és szenzortechnika éllovasa több, mint 70 éves szakmai tapasztalattal. Veszprémi üzemében 2008 óta használ FANUC ROBOSHOT-okat kihívást jelentő termékei gyártásához.
Az EuroBLECH szakkiállítás ideje alatt a CLOOS is bemutatta számos fejlesztését a kézi és automatizált hegesztés terén. A vállalat egy kézből képes a releváns robotikai és hegesztési technológiák kifejlesztésére és telepítésére.
Miként fejleszthető a vasúti járművek kritikus alkatrészeinek felújítása, javítása és cseréje a hosszabb karbantartási intervallumok érdekében?
Radikálisan rugalmas: a TruPunch 1000 típusú géppel a TRUMPF a stanctechnológiába belépő cégek számára egy új stancológépet fejlesztett ki, amely lépésről lépésre fejleszthető. Az evolúció végeredménye egy TruMatic 1000 fiber megmunkálógép lehet, mely egy számos innovatív fejlesztéssel felszerelt lézervágógép, ami lyukakat is stancol, füleket hajlít és meneteket is formáz.
Az okostelefonok és a digitális alkalmazások már mindennapunk részeivé váltak, az ipar 4.0 koncepció során pedig a digitalizáció az ipari környezetben is egyre hangsúlyosabb szerepet kap. A jövőről alkotott víziókról és a trendekben kiaknázható előnyökről dr. Jürgen Hohnhaus, a Bystronic fejlesztési vezetője beszélt a TechMonitornak.
Nincs hazánkban elegánsabb helyszín a szerszámgépipari újdonságok megismerésére, mint a Yamazaki Mazak 14. európai Technológiai Központja. Az 50 fős előadóterem az elméleti, míg a látványos, 736 m2-es gépbemutató terem a gyakorlati ismeretek elsajátítására ideális helyszín.
Egy korábbi együttműködés továbbfejlesztésével a svájci Insys AG, a kanadai Eclipse Automation, valamint a Transmoduls Kft. megalapította a Smart Automation Group nemzetközi konzorciumot.
Minden eddiginél több szakmai látogatót vonzott a Hermle házi kiállítása. A mintegy 1 200 cégtől érkező, összesen 2 800 látogató a marás, az esztergálás és a generatív gyártás legújabb fejlesztési trendjeivel ismerkedhetett meg a gosheimi gyáregységben.
A Basel közeli idillikus Bennwilben található Schneto AG a max. 65 mm átmérőjű esztergált alkatrészek megmunkálásának szakértője. A cég, amely gyártott munkadarabjainak tökéletes minőségével szerzett nevet magának, sokféle alkatrészt gyárt. A bútoripari alkatrészek ugyanúgy a cég széles körű portfóliójához tartoznak, mint a hidraulikus és pneumatikus, az elektrotechnikai, az autóipari és az épülettechnológiai alkatrészek.
A holland Bewo Cutting Systems B. V. standján a SigmaSC csővágó gép új fejlesztéseit, a különböző kezdőhosszal rendelkező csövek vágásával könnyedén megbirkózó komplett Sapphire gyártóvonalat, az új hosszmérő rendszert és a CPO manuális körfűrészt tekinthették meg az érdeklődők.
Rohamtempóban bővül az ipari robotok számára elérhető automatikus szerszámcserélő egységek piaca. A szerszámcserélő rendszerek által jelentősen növelhető az autóiparban és számos egyéb ágazatban működő alkalmazások termelékenysége. A rendszerek összetettsége miatt azonban azok megbízhatósága döntő szerepet játszik a teljes gyártósor hatékonysága szempontjából.
Véget ért az őszi kiállításdömping. Az év méltó lezárásaként érdemes áttekintenünk, hogy milyen innovációk vonzották a legtöbb érdeklődőt idén a Beckhoff kiállítási standjaira.
Véget ért az őszi kiállításdömping. Az év méltó lezárásaként érdemes áttekintenünk, hogy milyen innovációk vonzották a legtöbb érdeklődőt idén a Beckhoff kiállítási standjaira.
A hőskorszakra való emlékezés és a jövő robottechnikájáról felvázolt meglátások színesítették a Flexman Robotics Kft. december 11-én rendezett Jubileumi Robotkonferenciáját, melynek a BME K épületének Díszterme adott otthont.
Automatizálási hardverek és szoftverek legújabb generációja: jövőbeli technológiák hatékony alkalmazása ma
Iparági szakértők előrejelzései alapján 2020-ra átlagosan 25 százalékkal is emelkedhet a pneumatikai eszközök világpiaci összforgalma. A legnagyobb lehetőség az ázsiai piacban rejlik, azonban az ágazat meghatározó szereplője Amerikában, Európában és hazánkban is stabil növekedéssel kalkulál.
Több technológiát ismerünk már a tárgyak lebegtetéses pozícióban tartására, vagy éppen mozgatására. A szupravezetők elképesztő tulajdonságai azonban az automatizálás eddig elképzelhetetlen területei felé is megnyitják az utat.
A CNC, azaz számítógéppel vezérelt technológiában a gyártási lépéseket vezérlőrendszer irányítja és felügyeli. A berendezés működtetéséhez használt összes információ numerikus formátumban a gép rendelkezésére áll. A számítógép folyamatosan összehasonlítja az adatokat és szükség esetén kiigazítja a gyártási folyamatot.
A beágyazott rendszerek globális piaca évi nyolc százalékkal bővül, jelenleg csak Németországban több mint 20 milliárd eurós piaci forgalmat bonyolít le. A november 11-14 között megrendezett electronica 2014 immár második alkalommal rendez konferenciát a beágyazott rendszerek alkalmazás-orientált megoldásairól és termékeiről, megvilágítva a hardver- és szoftverfejlesztéseket, illetve a komponensek kiválasztásától a rendszertervezésig tartó folyamatot.
A precíziós alkatrészek gyártása – amelyet a múltban magasan képzett iparosok végeztek – napjainkban leginkább gépekkel történik. A csúcsnélküli köszörülés egy speciális módszer hengeres alkatrészek precíziós köszörülésére; ennél a technológiánál a munkadarabot nem rögzítik, hanem az elfordul egy nagysebességgel forgó köszörűkorong és egy lassabban forgó és kisebb méretű szabályozókorong között. Ezt a technológiát használják például az autóiparban, a repülőgépiparban, vagy az űrhajózásban precíziós alkatrészek gyártására. A mikronos tartományba eső minimális tűrési követelmények, a kis gyártási sorozatok és a sorozat szintű automatizált gyártás nagyteljesítményű és testre szabható automatizálási technológiát igényel.
A DMG MORI az AMB legnagyobb kiállítójaként összesen 46 csúcstechnológiás, az új DMG MORI dizájnnal készült gépet mutat be több mint 2000 m2 területen, 29-et már az új CELOS platformmal. Három világpremier, az új DMC 1450 V vertikális megmunkálóközpont, az 5-tengelyes univerzális gépek 4. generációja, a DMU 125 P duoBLOCK®, valamint a nagyprecizitású 3D lézer anyageltávolítást és felületalakítást új dimenzióba helyező LASERTEC 45 Shape számítanak majd a stand legnagyobb látványosságainak. A rugalmas sorozatgyártáshoz egy teljesen új gép koncepció keretében a DMG MORI négy európai premiert is tart az AMB-n: az i 50 és az NTX 1000 második generációs eszterga és maró megmunkáló központokat, valamint a második generációs NHX 4000 és NHX 5000 horizontális központokat.
A jövő automatizálástechnikájának évről évre új lendületet adnak a Festo Bionic Learning Hálózatának munkája során fejlesztett újdonságok. A Festo standján mutatkozott be a Bionikus Kenguru és a Multifunkciós megfogó (MultiChoiceGripper).
A különálló, általános gépek mozgatási feladatainak automatizálására a felhasználók gyakran keresnek olyan egyszerű, megbízható készüléket, amely energiatakarékos, többféle módon vezérelhető, gyorsan, könnyen, speciális szaktudás nélkül is beüzemelhető, de mindemellett kritérium, hogy az ára is feltétlenül versenyképes maradjon. A Siemens a fenti szempontokat figyelembe véve vezette be a Sinamics termékcsaládon belül is gyökeresen új, a funkcionalitást előtérbe helyező készülék koncepcióját, a Sinamics V20 frekvenciaváltót.
A változékony piacok és az ingadozó kereslet miatt a gyártóipar vállalatainak folyamatosan optimalizálniuk kell gyártási módszereiket, és egyre rugalmasabbá kell válniuk. Az ipar 4.0 korában az ember és robot közti együttműködés középpontba került. Így lettek gyártási asszisztensek a Universal Robots könnyűszerkezetes robotjai is, amelyek képesek tehermentesíteni az embert az ergonómiailag kedvezőtlen vagy monoton feladatoknál.
A Hirata eszközei tökéletesen megfelelnek azoknak a raklapozási feladatoknak, amelyek során a termékek egy raklapról kerülnek a megmunkálási felületre, majd a megmunkálást követően ugyanarra a raklapra kerülnek vissza.
Az új koncepció lépéseit követve IPAR NAPJAI 2014 néven a Hungexpo Zrt. megszervezi Magyarország legátfogóbb ipari szakkiállítását, amely egy időben, egy helyen ad lehetőséget minden ipari szegmens bemutatására.
A Hannoveri Vásár kiállítói és látogatói „a lábukkal szavaztak” az ipari növekedés stabilitását illetően. Az „Integrált ipar - következő lépések” mottó égisze alatt közel 5000 kiállító mutatta be technológiai megoldásait a jövő intelligens, önszerveződő gyárainak felépítéséhez és az energiarendszerek átalakításához.
A NORD DRIVESYSTEMS berendezésgyártó fontos lépést tett az üzemi megoldások új generációjának kidolgozása felé az „ipar 4.0” irányelv szellemében decentralizált hajtásrendszerei által, amelyek az integrált számítási kapacitásuknak köszönhetően hatékony vagyongazdálkodást tesznek lehetővé modern automatizálási környezetben.
Az EPLAN Data Portal egy központi online adatbázis, amelyre egyre több gyártó és egyre több (jelenleg 47 ezer) EPLAN-felhasználó támaszkodik. A jól előkészített adatokból mindkét fél profitál, mind az alkatrészgyártók, mind a felhasználók. Az adatbázis már 56 gyártó 350 ezer alkatrészadatát tartalmazza.
XG-8000 szériájával a Keyence olyan vonalkamerát dobott piacra, amely könnyebben programozható, mint a gyártó korábban elérhető modelljei.
A Cognex, a gépi felügyeleti rendszerek előkelő világpiaci beszállítója piacra dobta az In-Sight Explorer 4.9 szoftvert, amely gazdag felügyeleti eszközkészletet és az iQ Sensor Solution (iQSS) hálózatot is támogató Cognex Connect kibővített kommunikációs készletét kínálja az érdeklődőknek.
A PC-alapú CNC nyitottsága lehetővé teszi a felhasználók számára saját know-how-juk integrálását meglévő megoldásokba. A szoftver nagyteljesítményű CPU-kon fut, mint amilyenek például a Beckhoff CX2000 sorozatba épített, beágyazott számítógépei. A CNC-hez valamennyi elérhető mag használatára lehetőséget kínáló opció biztosítja a processzorok optimális kihasználását, és költségmegtakarítást is eredményez, hiszen az összes funkció egyetlen eszközön hajtható végre. A bővíthető hajtástechnika teszi teljessé ezt az átfogó CNC-csomagot. Az AX5000 sorozat alapfelszereltségéhez tartozó nagyteljesítményű szervomotorok mellett szervoterminálok is felszerelhetőek, mint például az egykábeles technológiát támogató EL7201-0010.
A Rapid.Tech kiállítói kivételes fogadtatásban részesítették a VDW (Német Szerszámgépgyártók Szövetsége) és az Erfurti Kiállítás szervezőinek közös együttműködését.
Van úgy, hogy az embert annyira leterhelik a mindennapi munkahelyi feladatok, ha megkérdeznék, mire vágyik igazán, akkor egy különleges kívánság helyett inkább csak azt kérné: minden működjön rendben. A problémamentesség nem csak az egyén alapvető vágya, egy üzem is akkor „érzi jól magát”, ha rendben mennek a dolgok. Többek között ezért sem mindegy, hogy a gyártási és logisztikai folyamatok milyen minőségű eszközökre épülnek.
Korszerűsítik és automatizálják a Trilak soroksári gyárában működő, vizes bázisú festéket gyártó üzemét. A 340 millió forintos beruházásnak köszönhetően a gyártási kapacitások legalább 15 százalékkal nőnek - közölte a Trilak Festékgyártó Kft.
Jelentős tranzakcióra készül a német Kuka Robotics. A világ egyik piacvezetője a robotgyártás és automatizálási rendszerek területén szándéknyilatkozatot írt alá az ugyancsak német Reis Group Holding GmbH-val, utóbbi cég 51 százalékos üzletrészének felvásárlásáról.
A SICK által kínált szenzorok jelentették a választ az SHL autoinjektor összeszerelőgépek nyomon követhetőségével és biztonságával szemben támasztott igényekre. A járműipari beszállító olyan teljes körű megoldáshoz jutott a SICK segítségével, amely képes lefedni a különböző alkalmazási területekből adódó szerteágazó igényeket, ráadásul az értékesítés előtti és utáni támogatás biztonsága is előnyként jelentkezett.
A csővezetékek gyártási technológiájának sarokköve a megfelelően pontos vágás, a csővégmegmunkálás és a hegesztés. A francia AXXAIR hordozható berendezései professzionális megoldást kínálnak azoknak a felhasználóknak, akiknek műhelyben való előgyártásnál és a helyszíni munkavégzésnél is kiváló minőségű vágást, élletörést és hegesztést kell produkálniuk.
A Nordson EFD MicroMark® precíziós jelölőrendszerei arányos és állandó méretű, 3,3 és 30 mm szélességi tartományban mozgó pontokat, illetve sávokat készítenek, miközben nem jelentkezik túlzott anyagfelhordás vagy eltömődés. A megbízhatóság és alacsony karbantartási igény szem előtt tartásával tervezett MicroMark rendszerek drámaian csökkentik az automata és félautomata gyártósorok állásidejét.
Több mint 3,3 milliárd forint értékű beruházással bővíti meglévő gyártókapacitását a szombathelyi EPCOS Elektronikai Alkatrész Kft., amely a TDK csoport tagja - jelentették be a pénteken Szombathelyen tartott projektindító ünnepségen.
A golyós menetes orsók leggyakrabban az ipari, szerszám- és precíziós gépek mozgásközvetítő elemei, melyek magas hatásfokkal alakítanak át forgómozgást egyenes vonalú mozgássá, illetve fordítva, mindezt nagy pontosság, merevség, valamint hosszú élettartam mellett.
A DMG Automation „felturbózza” a hatékonyságot és a minőséget a felhasználók számára a rugalmas gyártócellák, valamint a teljes gyártósorok kialakításával.
Az ABB a világ egyik vezető energetikai és automatizálási vállalata a hazai ipari felhasználók számára a robotika területén kínált termékeit mutatta be a MachTech nemzetközi gépgyártás-technológiai szakkiállításon május 28. és 31. között. A szakkiállításon 2013-ban is elismerésben részesültek a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt innovációs termékek, köztük az ABB egyik robotikai terméke.
Az ötlettől a végtermékig nyomon követhető a gyártás folyamata az idei MACH-TECH és INDUSTRIAUTOMATION ApplicationZone-jában. A kettős kiállítás május 28. és 31. között várja az ipar képviselőit és az érdeklődőket a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban.
Az ABC analízis szerinti C csoportra jellemző, hogy számos alacsony értékű termék csak viszonylag magas ráfordítással szerezhető be, így üzleti szervezetének értékes kapacitását rutinfeladatok kötik le. Ezért minden üzleti eljárás, amely elektronikus úton lebonyolítható, pénzt takarít meg! E lehetséges előny elérése érdekében a DISTRELEC az elektronikai disztribúció személyre szabott e-commerce megoldásait kínálja ügyfelei számára.
„Handmade” – írják termékeikre a büszke gyártók. Valóban, az emberi munka és gondolkodás pótolhatatlan. Nem véletlen, hogy alaposan átgondoljuk a következményeket, ha bármilyen általunk végzett tevékenységet gépekre bízunk, vagy mesterséges intelligencia felügyeletének rendelünk alá. – Az automatizálási, azon belül a szenzortechnikai eszközök szállítóinak éppen ezért óriási a felelősségük, de a lehetőség is adott számukra, hogy megoldásaikkal átugorhatatlan akadálynak tűnő műszaki problémákat hidaljanak át. A világ egyik vezető szenzorgyártójaként éppen ezt tekintjük feladatunknak – mondja Simovics Tamás, a német SICK GmbH magyarországi értékesítési vezetője.