A VARINEX Zrt. éves konferenciája, amely több, mint három évtizede az ország első számú 3D technológiai és additív gyártási fóruma, idén a 3D nyomtatás magyarországi bevezetésének 25 éves jubileuma alkalmából tartalomban és értékben is szintet lép.
Az additív gyártásra, a csatlakoztathatóságra, az együttműködő robotokra és a fenntarthatóságra összpontosító négy közös standon élőben tapasztalhatják meg a legújabb trendeket. „Sehol máshol nem sorakoznak fel ilyen átfogóan az ágazat innovációi – mutatott rá Martin Göbel, az EMO-t szervező VDW (Német Szerszámgépgyártók Szövetsége) kiállítás igazgatója a 2023. május 23-án Budapesten tartott sajtótájékoztatón. – Aki tehát szeptemberben Hannoverbe látogat, az ne hagyja ki az EMO közös, tematikus standjait sem.”
A frankfurti formnext az additív gyártási technológiákkal és a hozzájuk kapcsolódó, előkészítő és befejező műveletekkel foglalkozó nemzetközi vásár. A DMG MORI a legújabb fejlesztéseit mutatta be ezen a jövőbe mutató piaci területen 2022. november 15–18. között. A kiállításon egy LASERTEC 30 DUAL SLM, és posztprocesszálás céljából egy DMP 35 volt láncba kapcsolva, valamint egy LASERTEC 65 DED hybrid, amely az additív gyártást és a marást egyesíti egyetlen szerszámgépben. A DMG MORI standjának legfontosabb látványossága a hibrid szerszámgéphez újonnan fejlesztett kék lézer volt. Lényegesen jobb abszorpciós jellemzőkkel rendelkezik, ezzel például a vegytiszta vörösréz megmunkálását is lehetővé teszi. Ráadásul az AM Assistant új funkcióit is bemutatták. A döntő folyamatváltozók szabályozásával a hardver és a szoftver kombinációja stabil megmunkálást tesz lehetővé.
Létezik olyan gyártási eljárás, ami világszinten bizonyított, működik és számos olyan nehézséget legyőz, ami napi kihívást jelent a magyar fémipar szereplőinek? A válasz igen, és ennél is jobb hír, hogy van olyan gyártó is, aki ehhez megfelelő gépet, tudást és minden szükséges szolgáltatást is biztosít. Sipos Ádámmal, a német SLM-Solutions 3D fémnyomtatóit forgalmazó Smartus Zrt. felelős értékesítési vezetőjével beszélgettünk bátorságról, innovációról, a konvencionális gyártás kihívásairól, lehetséges alternatívákról, és az SLM-Solutions fémnyomtatóiról.
A cégcsoport idén is ráérzett arra, hogy milyen inspirációra van szüksége a világ minden tájáról érkező szakmai látogatóknak. A 2021. június 15–18. között tartott második OPEN HOUSE ONLINE rendezvényen számtalan látni- és felfedeznivaló akadt, amit a napi gyakorlatba is átültethettek az érdeklődők. Az élőben közvetített Innovation Talks beszélgetések is hasznos impulzusokat tartalmaztak.
Csatlakozzon április 28-án a rendezvényhez, és tudja meg elsőkézből, hogyan alakíthatja át vállalkozását, és hogyan szerezheti meg az áhított versenyelőnyt!
Az OPTIMUM Maschinen Germany GmbH a Trieri Egyetemmel és egy német mérnökirodával együttműködve egy új 3D nyomtatófejet fejlesztett ki. A nyomtatófejjel az OPTIMUM FU5 CNC-marógépen, vagy egyéb, Siemens 840DSL vezérléssel ellátott 5 tengelyes marógépeken öttengelyes additív gyártás valósítható meg Siemens NX szoftver segítségével.
A fémnyomtatás már napjainkban is elterjedt technológiának számít az olyan nagy műszaki elvárásokat támasztó, alacsony darabszámokkal dolgozó iparágakban, mint a légi,- az űr-, és az orvosi ipar, vagy éppen a versenysport. A nyomtatók számának megnövekedésével az alapanyag források száma is megsokszorozódott, de a nem megfelelő fémporon könnyen múlhat az egész projekt sikere. Pammer Dávid, a fémporokat forgalmazó PaB Kft ügyvezető igazgatója a helyes alapanyag kiválasztásról és -használatról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A nehezen megmunkálható anyagok, illetve a komplex alkatrész-geometriák esetében az anyagleválasztással járó hagyományos eljárások általában drágának bizonyulnak. A 3D nyomtatott alkatrészek darabköltsége ezzel szemben folyamatosan csökken. Ez – és a rövid gyártási idő – a fémnyomtatás előretörését vetíti előre, de az évekkel ezelőtt megjósolt áttörés egyelőre várat magára. Bizonyos iparágakban azonban már idehaza is megindult az átrendeződés. A fémnyomtatás hazai lehetőségeiről Molnár Zsolt, a TRUMPF Hungary Kft. lézertechnikai üzletágának vezetője és Makkos Levente, az üzletág gépértékesítő mérnöke beszélt a TechMonitornak.
A világ legnagyobb fémipari szakkiállítása kiváló helyszínül szolgált ahhoz, hogy a TRUMPF demonstrálja, hogy a 3D nyomtatással milyen nagymértékben javíthatók a magas hőmérsékletnek is ellenálló alkatrészek gyártási folyamatai. Ezen anyagok gyakran nikkelalapú Inconel® ötvözetből állnak, így deformáció nélkül is képesek ellenállni akár az 1 000 Celsius-fokos környezeti hőmérsékletnek.
Az additív gyártásban rejlő lehetőségeket is kihasználja a Paul Horn GmbH a szerszámgyártásban, különösen a prototípusok, a speciális szerszámok és szerszámtartók gyártása során.