A VARINEX Zrt. éves konferenciája, amely több, mint három évtizede az ország első számú 3D technológiai és additív gyártási fóruma, idén a 3D nyomtatás magyarországi bevezetésének 25 éves jubileuma alkalmából tartalomban és értékben is szintet lép.
A 2023. július 4-i állapotok szerint 138 594 m2 nettó kiállítási területen 1 713 kiállítót (köztük két magyar céget) felvonultató EMO Hannover kiállításnak már a bemutatója is nagyszabásúra sikeredett. 10 héttel a fémipari világvásár megnyitója előtt több mint 30 országból 150 vállalatvezető és újságíró látogatott el Frankfurtba, hogy a bemutató impulzusokból leszűrhessék, mi fogadja majd a sok ezer szakembert szeptemberben Hannoverben. Az eseményre a TechMonitor is meghívót kapott.
Az additív gyártásra, a csatlakoztathatóságra, az együttműködő robotokra és a fenntarthatóságra összpontosító négy közös standon élőben tapasztalhatják meg a legújabb trendeket. „Sehol máshol nem sorakoznak fel ilyen átfogóan az ágazat innovációi – mutatott rá Martin Göbel, az EMO-t szervező VDW (Német Szerszámgépgyártók Szövetsége) kiállítás igazgatója a 2023. május 23-án Budapesten tartott sajtótájékoztatón. – Aki tehát szeptemberben Hannoverbe látogat, az ne hagyja ki az EMO közös, tematikus standjait sem.”
Tudta, hogy a VARINEX Zrt. volt az első, aki 25 évvel ezelőtt bevezette Magyarországon a 3D nyomtatást? Azóta nap, mint nap alkatrészek százait vagy akár ezreit nyomtatjuk ki saját ipari 3D nyomtató berendezéseinken, illetve – mivel szenvedélyünk az additív gyártás – rengeteg 3D nyomtatót teszteltünk már az évek során. Ezzel a háttérrel és tapasztalattal, szakmai meggyőződésünk alapján kijelenthetjük, hogyha 3D nyomtatásról van szó, mi a legnagyobb múltú, piacvezető amerikai Stratasys gyártóra szavazunk. Termékei teljes skáláját forgalmazzuk Magyarországon, de az F-széria, amelyet a kompozit anyagok nyomtatása tesz teljessé, különösen közel áll a szívünkhöz. Elmondjuk, miért.
A frankfurti formnext az additív gyártási technológiákkal és a hozzájuk kapcsolódó, előkészítő és befejező műveletekkel foglalkozó nemzetközi vásár. A DMG MORI a legújabb fejlesztéseit mutatta be ezen a jövőbe mutató piaci területen 2022. november 15–18. között. A kiállításon egy LASERTEC 30 DUAL SLM, és posztprocesszálás céljából egy DMP 35 volt láncba kapcsolva, valamint egy LASERTEC 65 DED hybrid, amely az additív gyártást és a marást egyesíti egyetlen szerszámgépben. A DMG MORI standjának legfontosabb látványossága a hibrid szerszámgéphez újonnan fejlesztett kék lézer volt. Lényegesen jobb abszorpciós jellemzőkkel rendelkezik, ezzel például a vegytiszta vörösréz megmunkálását is lehetővé teszi. Ráadásul az AM Assistant új funkcióit is bemutatták. A döntő folyamatváltozók szabályozásával a hardver és a szoftver kombinációja stabil megmunkálást tesz lehetővé.
Létezik olyan gyártási eljárás, ami világszinten bizonyított, működik és számos olyan nehézséget legyőz, ami napi kihívást jelent a magyar fémipar szereplőinek? A válasz igen, és ennél is jobb hír, hogy van olyan gyártó is, aki ehhez megfelelő gépet, tudást és minden szükséges szolgáltatást is biztosít. Sipos Ádámmal, a német SLM-Solutions 3D fémnyomtatóit forgalmazó Smartus Zrt. felelős értékesítési vezetőjével beszélgettünk bátorságról, innovációról, a konvencionális gyártás kihívásairól, lehetséges alternatívákról, és az SLM-Solutions fémnyomtatóiról.
Az additív gyártás az egyik legfontosabb új technológiának és az egyik olyan területnek számít, ami az előrejelzések szerint a legnagyobb növekedésre és fejlődésre számíthat a közeljövőben. A modern gyártástechnológia kulcsfontosságú eleme lett az ipar és a kutatóközpontok számára. Az előnyei vitathatatlanok: rendkívül összetett alkatrészek állíthatók elő rövid idő alatt, nagyon versenyképes áron. Az olyan stratégiai ágazatok, mint az orvostudomány, a repülő-, az autó- és a divatipar, már egyenesen a gyártási folyamatok forradalmáról beszélnek. Kevesebb nyersanyag-felhasználás, kevesebb megmunkálási idő és szerszámköltség! Az alábbiakban két különböző technológia kerül bemutatásra.
Az Inspiration through Innovation 2021 jól szemlélteti az együttműködést a repülőgépgyártásban: az eseményekre Európában november 23-án és 24-én, az Egyesült Államokban pedig december 1-én kerül sor.
A Prima Additive a legújabb innovációkat mutatja be a 2021. november 16–19-én Frankfurtban rendezendő Formnext szakvásáron, az intelligens ipari gyártástechnológia nemzetközi találkozóhelyén.
A cégcsoport idén is ráérzett arra, hogy milyen inspirációra van szüksége a világ minden tájáról érkező szakmai látogatóknak. A 2021. június 15–18. között tartott második OPEN HOUSE ONLINE rendezvényen számtalan látni- és felfedeznivaló akadt, amit a napi gyakorlatba is átültethettek az érdeklődők. Az élőben közvetített Innovation Talks beszélgetések is hasznos impulzusokat tartalmaztak.
Csatlakozzon április 28-án a rendezvényhez, és tudja meg elsőkézből, hogyan alakíthatja át vállalkozását, és hogyan szerezheti meg az áhított versenyelőnyt!
Az OPTIMUM Maschinen Germany GmbH a Trieri Egyetemmel és egy német mérnökirodával együttműködve egy új 3D nyomtatófejet fejlesztett ki. A nyomtatófejjel az OPTIMUM FU5 CNC-marógépen, vagy egyéb, Siemens 840DSL vezérléssel ellátott 5 tengelyes marógépeken öttengelyes additív gyártás valósítható meg Siemens NX szoftver segítségével.
A fémnyomtatás már napjainkban is elterjedt technológiának számít az olyan nagy műszaki elvárásokat támasztó, alacsony darabszámokkal dolgozó iparágakban, mint a légi,- az űr-, és az orvosi ipar, vagy éppen a versenysport. A nyomtatók számának megnövekedésével az alapanyag források száma is megsokszorozódott, de a nem megfelelő fémporon könnyen múlhat az egész projekt sikere. Pammer Dávid, a fémporokat forgalmazó PaB Kft ügyvezető igazgatója a helyes alapanyag kiválasztásról és -használatról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Az emberi csontozat viselkedését utánzó porózus felületű, rácsos szerkezetű ortopéd implantátumok hatalmas javuláshoz vezettek a páciensek eredményeiben – az ilyen implantátumokat pedig additív gyártás nélkül képtelenség létrehozni.
A nehezen megmunkálható anyagok, illetve a komplex alkatrész-geometriák esetében az anyagleválasztással járó hagyományos eljárások általában drágának bizonyulnak. A 3D nyomtatott alkatrészek darabköltsége ezzel szemben folyamatosan csökken. Ez – és a rövid gyártási idő – a fémnyomtatás előretörését vetíti előre, de az évekkel ezelőtt megjósolt áttörés egyelőre várat magára. Bizonyos iparágakban azonban már idehaza is megindult az átrendeződés. A fémnyomtatás hazai lehetőségeiről Molnár Zsolt, a TRUMPF Hungary Kft. lézertechnikai üzletágának vezetője és Makkos Levente, az üzletág gépértékesítő mérnöke beszélt a TechMonitornak.
A főként vertikális CNC-esztergák és megmunkálóközpontok fejlesztésére szakosodott CHIRON Csoport bemutatta első 3D fémnyomtatóját, a nagyobb, összetettebb alkatrészek gyártására alkalmas AM Cube-ot.
A Knorr-Bremse Rail Systems Budapest bemutatta az első olyan termékét, amelyet az iparágban úttörő technológiával, 3D fémnyomtatással állítottak elő. A magyar mérnökök által újratervezett vasúti fékvezérlő panel nemcsak formája és mérete miatt innovatív, de 90 százalékkal könnyebb is alumíniumból forgácsolt elődjénél. Az alakadó technológiának köszönhetően a funkciót jobban szolgáló, lényegesen könnyebb és kompaktabb termékek készülhetnek a jövőben kisebb helyigénnyel és karbonlábnyommal.
A Stratasys, a világ egyik vezető 3D nyomtató gyártója nagyszabású, ÉLŐ termékbemutatót tart, amelyet az egész világon egy időben, online lehet követni 2020. április 29-én, este 6 órától.
A koronavírus miatti biztonsági intézkedések miatt a legóvatosabb becslések szerint is több száz érdeklődő végül nem utazott el a Házi Kiállításra, de így is mintegy 8 000 szakmai látogató ismerhette meg a kiállított 45 csúcstechnológiás gépet és 15 automatizálási megoldást – köztük négy világpremiert.
A Markforged Metal X költség- és időhatékonyságot eredményez a réz megmunkálásában, mivel megkönnyíti az összetett, nagy elektromos- és hővezető képességű alkatrészek kiszámítható gyártását.
Szakmai rendezvényeket a megalapítása óta szervez az ipari és hegesztési gázokat gyártó Messer, de öt évvel ezelőtt ez a kezdeményezés kinőtte eredeti kereteit. Egy olyan Innovációs Fórum indult útjára, ami az adott év legelőremutatóbb előadásait gyűjti egy csokorba és adja át ezt a tudásanyagot a gyakorló mérnököknek. Az Innovációs Fórum küldetése a hazai és nemzetközi kutatási projektek bemutatása, illetve a szakvásárokon tapasztalt trendek ismertetése. A 2019. november 28-án rendezett idei Fórum rekordot döntött a 187 jelen lévő hegesztés- és lézertechnikai résztvevővel.
A világ legnagyobb fémipari szakkiállítása kiváló helyszínül szolgált ahhoz, hogy a TRUMPF demonstrálja, hogy a 3D nyomtatással milyen nagymértékben javíthatók a magas hőmérsékletnek is ellenálló alkatrészek gyártási folyamatai. Ezen anyagok gyakran nikkelalapú Inconel® ötvözetből állnak, így deformáció nélkül is képesek ellenállni akár az 1 000 Celsius-fokos környezeti hőmérsékletnek.
Az iparág vezető kereskedelmi expójának számító EMO 2019. szeptember 16–21. között kerül megrendezésre. A DMG MORI ezen alkalmat megragadva mutatja be legújabb, az automatizálás, a digitális gyártás és az additív megmunkálások területén elért innovációit. A kiállítás északi bejáratánál található 2-es csarnokban bemutatott 45 attrakció között 29 automatizálási megoldás lesz megtalálható. A digitalizáció tekintetében a vállalat az „összekapcsolhatóság” témakörére mint minden jövőorientált termék és technológia alapját képező tulajdonságra összpontosít, ami minden gépet, protokollt és platformot, valamint terméket érintő jellemző. A kiállítást a legújabb CELOS-frissítések és automatizálási megoldások teszik majd teljessé, melyek – a teljesség igénye nélkül – a moduláris és robot által támogatott munkadarab-kezelő, valamint palettamegoldások. A standoknál bemutatásra kerül továbbá az új my DMG MORI ügyfélportál is. Végül pedig a kulcsiparágak – repülőgépgyártás, járműipar, alakítóipar és orvostechnológia-ipar – számára létrehozott DMG MORI Technology Excellence Centerek teszik teljessé a vásárt.
A világ vezető szikraforgácsológép-gyártója az idei EMO kiállításon is bemutatja az újdonságait, többek között a teljesen új ALC400P gépet. A huzalos gépek között ott lesz még az ALC800G, a tömbös szikraforgácsoló gépek közül pedig az AG60L és AG80L modellek lesznek láthatók.
Május 21–24. között a stuttgarti Molding Expo szakvásáron mutatta be a TRUMPF a szerszám- és formagyártó vállalkozások számára a 3D nyomtatásban rejlő potenciált. Az additív gyártás egyik legnagyobb előnye, hogy alkalmazásával háló alakú hűtéssel készíthetők el a szerszámok. Az ilyen eljárással előállított szerszámok a gyártási folyamat során keletkező hőt közvetlenül a hőforrásnál oszlatják szét. Ez csökkenti a ciklusidőt és javítja a gyártott alkatrészek minőségét.
Testreszabott gyártási megoldások: az additív fémtechnológiák piacvezetőjeként, a DMG MORI egyesíti a LASERTEC 3D és LASERTEC 30 SLM modelleket a hagyományos CNC-berendezésekkel.
Az Eckhart ipari automatizálással foglalkozó amerikai vállalat vezető szerepet tölt be additív gyártás felhasználásában az Ipar 4.0 területén. A cég a fejlett ipari megoldások vezetője, elkötelezett amellett, hogy javítsa a gyárban dolgozók munkakörülményeit, biztonságot, megbízhatóságot és hatékonyságot biztosít az ipar számára, az orvosi eszközöktől az autóiparig.
A Markforged Metal X fémnyomtató rendszerének hála várhatóan itthon is gyorsabban fog terjedni a házon belüli fémnyomtatás gyakorlata. A Metal X ADAM technológiája ugyanis forradalmian leszorítja a fémnyomtatás költségeit, és ezzel elhozza az elérhető árú és biztonságos fémnyomtatást a kisebb költségvetésű vállalkozások számára is. Itthon az első Metal X fémnyomtatót a Markforged hivatalos hazai partnere, a FreeDee Printing Solutions mutatja be először az IPAR NAPJAI – MACH-TECH kiállításon május 14-17. között.
A SCHUNK 3D-Printservice szolgáltatással a tervezők és gépgyártók gyorsan és egyszerűen küldhetik gyártásba a 3D nyomtatásra szánt megfogás- és befogástechnikai alkatrészeiket. Legyen szó adapterlemezekről, védőburkolatokról, vagy akár funkcionálisan integrált alkatrészekről poliamidból (PA 2201), alumíniumötvözetből (AlSi10Mg) vagy rozsdamentes acélból (1.4404) minden termék kiváló minőségben kerül legyártásra.
70 high-tech géppel – köztük két világpremierrel – összesen 7 500 m2 kiállítótéren várta sok ezer látogatóját a japán-német gépgyártó óriás január 22-26. között a hagyományos pfronteni házi kiállításon. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt a kompakt DMP 70 megmunkálóközpont, a LASERTEC 125 Shape lézergép, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
70 high-tech géppel – köztük két világpremierrel – összesen 7 500 m2 kiállítótéren várta sok ezer látogatóját a japán-német gépgyártó óriás január 22-26. között a hagyományos pfronteni házi kiállításon. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt a kompakt DMP 70 megmunkálóközpont, a LASERTEC 125 Shape lézergép, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
A 2018. november 13–16. között megrendezett formnexten a LASERTEC 3D hybrid, LASERTEC 3D és a LASERTEC SLM modellsorozatokat változatos megmunkálóközpont-kínálattal egyetemben mutatta be a DMG MORI. A több mint 20 éves additív gyártói tapasztalattal rendelkező cég átfogó konzultációval tette teljessé szolgáltatásainak körét, amelynek része volt egy gyors látogatás a bielefeldi additív gyártás Kiválósági Központban is.
A 3D nyomtatás hőskorában – ami mindössze 20 éve volt – még papírt használtak a modellek létrehozásához. Az eljárást a prototípus-készítés felgyorsítására fejlesztették ki. A koncepció életképesnek bizonyult, és bár az eredeti rendeltetése mára alapjaiban változott meg, az additív gyártás (AM) alapelve, a termék rétegről rétegre történő felépítésének eljárása mit sem változott az idők folyamán.
Az additív gyártásban rejlő lehetőségeket is kihasználja a Paul Horn GmbH a szerszámgyártásban, különösen a prototípusok, a speciális szerszámok és szerszámtartók gyártása során.
Mint az additív megmunkálások úttörője, a DMG MORI három új, univerzális és egy forrásból származó folyamatlánccal mutatja be a porágyas és a porszóró technológiák területén szerzett kompetenciáit. Mindkét terület esetén a forradalmi újítás kiindulópontja a legfinomabb és legjobb minőségű por alapanyag, amely szemcseátmérője kevesebb, mint 1 µm.
A CNC-esztergaközpontok, függőleges és vízszintes megmunkálóközpontok, multifunkcionális gépek és lézervágó berendezések gyártójaként ismert Mazak széles keresztmetszetet mutatott a stuttgarti AMB szakkiállításon a különböző megmunkálási eljárásokból. Az összesen 11 kiállított és megmunkálás közben is megfigyelhető gép közül négyet innovatív automatizálási megoldásokkal is felszereltek.
A felső kategóriás szikraforgácsoló gépek mellett az additív gyártás területéről is a legmodernebb technológiát mutatta be az IC-Hungary Kft. a május 15–18. között rendezett Ipar Napjai kiállításon. A Sodick szikraforgácsoló gépeivel és az OR-Laser 3D fémnyomtatóval elérhető kiváló minőséget élő gyártási bemutatók során demonstrálták.
A 3D fémnyomtatás technológiája már nem ismeretlen, de arra azért még várnunk kell, hogy a mindennapjainknak is része legyen. A Sodick és az OR-Laser a kiváló gépeivel ezt az időt szeretné a lehető legrövidebbre szabni. Mind a Sodick, mind az OR-Laser high-end kategóriába tartozó gépgyártók, és mindkét cég rendelkezik 3D fémnyomtató géppel. Azonban a két gép célközönsége nagymértékben különbözik. Ha megvizsgáljuk a két gépet, akkor láthatjuk is, hogy miért.
A hagyományos forgácsolásos megmunkálás mellett egyre többet hallani a 3D fémnyomtatásról mint alternatíváról. A technológia ugyan már hosszú évek óta létezik, de annak magas költsége miatt csak jellemzően a különösen nagy hozzáadott értéket képviselő termékek esetében alkalmazták. A technológia tökéletesedésével és elterjedésével együtt viszont mára bizonyos modellek elérhető árszintre kerültek.
Az IC-Hungary Kft. már 20 éve jelen van a magyarországi szerszámgéppiacon, és ahogyan azt eddig megszokhattuk, a cég standjánál az idei Ipar Napjai kiállításon is a felső kategóriát képviselő Sodick és OR-Laser gépeket láthatjuk majd megmunkálás közben.
A Knorr-Bremse csoport vasúti üzletága Budapesten indította el a 3D fémnyomtatás bevezetésének vizsgálatát. Az új technológiától a prototípusok, az egyedi gyártóeszközök és pótalkatrészek gyártási idejének jelentős csökkenését várja a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával beszerzett fémnyomtatót hosszútávon a fékrendszerek gyártásában is alkalmazhatja majd a világ legnagyobb vasúti fékrendszereket fejlesztő- és gyártó vállalata a megfelelő jóváhagyási folyamat sikeres lezárása után.
Digitális gyár, holisztikus automatizálási megoldások és csúcsmodern technológia: a DMG MORI hagyományos pfronteni házi kiállításán ismét megtekinthető volt a japán-német gépgyártó óriás teljes technológiai kompetenciája. A mintegy 9 ezer látogató 70 gépet tekinthetett meg a mintegy 8 500 m2 kiállítási területen. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt az új NTX 3000 eszterga-maró központ, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
A japán szerszámgépgyártó óriás hibrid többfunkciós gépsorozatába tartozó legújabb modellekkel gyorsan és egyszerűen felépíthető az alkatrész-geometria, majd a forgácsoló funkcióval nagy pontosságú utómegmunkálás végezhető el egyetlen beállítással.
A Düsseldorfban február 20–24. között megrendezésre kerülő 20. METAV gyártástechnológiai kiállítás a hozzáadott értéklánc minden elemét tartalmazza majd. A kiállítás központi témái azonban továbbra is a fémmegmunkálás klasszikus területei – szerszámgépek, gyártási rendszerek, precíziós szerszámok, automatizált anyagáramlás, IT-támogatás, ipari elektronika stb. – maradnak.
„Több üzlet, növekvő nemzetköziség és rengeteg innováció” – röviden így jellemezhető a vezető fémipari világvásár Carl Martin Welcker, az EMO Hannover 2017 általános ügyekért felelős biztosa szerint. Egy felmérés szerint a kiállítás jelentős hatást gyakorolt az üzleti tevékenységre. A látogatók elmondása szerint a következő 24 hónap során összesen több mint 20 milliárd euró gyártástechnológiai befektetés várható. Csak a vásár hat napja alatt összesen 8 milliárd euró értékű üzlet jutott el a lezárásig.
Az egész világ a 3D nyomtatásról, az additív és rétegről rétegre építkező generatív technológiákról beszél. Mindazonáltal messze vagyunk még attól, hogy a hagyományos szerszámgépeket nyugdíjba küldhessük. Az EMO Hannover 2017 szakkiállítás az alternatív gyártástechnikai módszerek egész tárházát mutatja be a látogatóknak – de a kiállított gépek zöme még a hagyományos megmunkálási folyamatokra épül.
A Sodick már több évtizede jelen van Magyarországon, az utóbbi években azonban – a megbízhatóságnak, teljesítménynek és nagyszerű szerviztámogatásnak köszönhetően – egyre elterjedtebbek mind a huzalos, mind a tömbös szikraforgácsoló gépek.
Szeptember 18-23.között a 2-es csarnok északi bejáratánál, mintegy 10.000 m2-es pavilonnal a DMG MORI 80 csúcstechnológiás szerszámgépet mutat be az Ügyfelek számára az EMO kiállításon, a folyamat integrált megoldásoktól kezdve a jövő digitális gyárának elemeiig.
Az additív gyártás legfelkapottabb területe jelenleg a fémnyomtatás, eddig azonban mind a beszerezhető gépeknek, mind a szolgáltatásnak borsosan megkérték az árát. A Markforged 3D nyomtatógyártó felismerte, hogy a kompozitok 3D printelése megoldást nyújthat azok számára, akiknek nem maga a fém alapanyag, hanem inkább a fém tulajdonságai, szilárdsága, ellenállósága a fontos. A Markforged ezért folyamatos karbon, üveg és kevlár szálerősítést alkalmazó gépeket fejlesztett, amelyek immár itthon is hivatalos, gyártói partnertől szerezhetők be. A vállalat zászlóshajója, a Mark Two pedig szeptembertől Budapesten is megtekinthető és természetesen próbára is tehető.
Szeptember 18-tól 23-ig újra jelen leszünk az EMO kiállításon: 2-es csarnok, északi bejáratánál, mintegy 10.000 m2-es pavilonnal a DMG MORI 80 csúcstechnológiás szerszámgépet mutat be az Ügyfelek számára, a folyamat integrált megoldásoktól kezdve a jövő digitális gyárának elemeiig.
Ezúton szeretnénk meghívni Önt és kedves Kollégáit a 2017. szeptember 18.-23. között megrendezésre kerülő EMO szakkiállításra a 2-es számú csarnokba, a DMG MORI standjához.
A 94 000 m2 alapterületű pfronteni gyárban tartott Nyílt Napok idén is a legújabb innovációk és úttörő technológiák seregszemléje volt. A rendezvény 5 napja alatt a több mint 9 000 látogató több mint 80 CNC-gépet – köztük három világpremiert – figyelhetett meg működés közben. A hangsúly idén is a mindenhatónak bizonyuló „Smart Factory” koncepció felé tolódott el.
A lézerrendszerek fejlesztése és az ipar 4.0 koncepció alakítása terén is úttörő TRUMPF a hálózatosított additív gyártás területén is maradandót alkotott. A gépválaszték LMF (Laser Metal Fusion – lézeres fémfúzió) gyártásra alkalmas, középméretű berendezésekkel bővült, melyek ipari használatra kész perifériákkal rendelkeznek a fémpor és az alkatrészek kezelésére.
A POWER TOOLS Kft. csapata 1997 óta foglalkozik forgácsolószerszámok forgalmazásával. Évente szerveznek vevői szemináriumokat, ahol az iparág és a vállalat legújabb technológiáit mutatják be. Az idei találkozó során először, a FreeDee Printing Solutions segítségével a 3D nyomtatás és egy nyomtatott műanyag prototípus is kiemelt szerepet kapott. Egy MakerBot Replicator+ FDM 3D nyomtatón gyártott modellt élőben megmunkálva mutatták be, hogyan tervezi a cég az additív gyártástechnológia segítségével gyorsabbá és költséghatékonyabbá tenni az egyedi fémszerszám-fejlesztési folyamatait.
Az idén 31. alkalommal megrendezett chicagói nemzetközi gyártástechnológiai szakkiállítás a vásár történelmének harmadik legjobb számait hozta a látogatói létszám (115 612) és a nettó kiállítási terület (127 301 m2) tekintetében. A kiállítói létszám (2 407) pedig egyenesen rekordokat döntött, így nem csoda, hogy a kiállításnak helyet adó McCormick Place több mint 34 ezer tonnával „gyarapodott” a vásár kezdőnapjáig.
A fémmegmunkálás nemzetközi seregszemléjére időzítette a HURCO a gyors prototípusgyártás és az additív megmunkálás terén kifejlesztett újdonságának, a 3D nyomtatófejjel felszerelt megmunkálóközpontnak a bemutatását. A megoldással először vált lehetővé 3D modellek CNC-megmunkálóközponton történő programozása és kinyomtatása.
A Design Világnapján nagy érdeklődés kísérte a HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség és a VARINEX Zrt. közös klub rendezvényét, amelyen azt vizsgálták, mire képes a 3D nyomtatás, és milyen új dimenziók érhetők el a szellemi tulajdon kezelése szempontjából.
Az OR Laser sok éves tapasztalata, valamint a felhasználóiktól kapott visszajelzések vezettek el az LRS EVO dióda gerjesztésű lézerhegesztő kifejlesztéséig. Ez a gép jelentős változásokat hoz a nyitott felépítésű lézerhegesztő gépek világába. A továbbfejlesztett, ergonomikus kialakítás mellett széles skálán mozognak azok az újítások, amik ezt a félautomata rendszert kiemelik a versenytársak közül.
Az Európai Szerszámgépgyártók Szövetségének (CECIMO) adatai szerint az európai szerszámgépgyártás tavaly 2%-kal 23,3 millió euróra, a szerszámgépfogyasztás pedig 4%-kal 14,2 milliárd euróra növekedett. A környezetbarát tervezésről szóló Ecodesign Directive irányelv nem ad megfelelő kereteket a komplex ipari termékek előállításához.
Több mint három év telt már el az aktuális (a maja naptárból kiolvasott) világvége óta. Bár a kataklizma ezúttal is elmaradt, a gyártástechnológiában évek óta tanúi lehetünk a sokak által várva várt dimenzióváltásnak. Az ipari 3D nyomtatás térhódításáról Fehér Zoltán, a Varinex Zrt. 3D nyomtatás üzletágának értékesítési vezetője beszélt a TechMonitornak.
Remek évkezdést ígérnek a DMG MORI immár hagyományos februári nyílt napjai. A világ legnagyobb – évente mintegy 6000 szakmai látogatót vonzó - házi gépbemutatóját egyben a szerszámgépipar európai kiállítási sorozatának megnyitójaként is felfoghatjuk.
A kezdetektől fogva a testreszabott megoldások fémjelezték a Dallan SpA céget. Az 1978-ban alapított, trevisoi központú vállalat szigorú technikai specifikációknak megfelelő hengerítő és lemezmegmunkáló gyártórendszereket tervez és épít.
A Sodick bemutatta a 3D fémnyomtatás területén első teljes körű megoldásnak számító OPM250E gépet. A „One Process Milling Center” a Sodick technológiák egyesítésével egymaga képes ellátni a precíziós alkatrészgyártáshoz szükséges folyamatokat.
Kiváló hangulat, jelentős érdeklődés és nagy horderejű újítások – röviden így foglalható össze a Fakuma 2015 kiállításon aratott Arburg siker. A lossburgi székhelyű vállalat idén a termelés hatékonyságát és az ipar 4.0 koncepcióhoz kapcsolódó fejlesztéseket helyezte a középpontba.
Az EMO 2015 kiállításon a Siemens standja teljes mértékben a szerszámgép környezetek digitalizálását állítja középpontba. "Úton az Industrie 4.0 felé – digitalizálás a szerszámgép gyártás területén" jelmondatának megfelelően a Siemens az ipari szoftver és automatizálási technológia integrált portfólióját mutatja be, amelynek révén a vállalatok rugalmasabbá és hatékonyabbá tehetik termelésüket, ugyanakkor lerövidíthetik a piacra kerülési időt.
Az elmúlt évtizedben a Rapid.Tech vált az additív gyártás és a 3D nyomtatás vezető nemzetközi fórumává, ami nem utolsósorban annak köszönhető, hogy a kiállítás mindig tartotta a lépést a terület robbanásszerű fejlődésével.