A GF MILL P 500 a standard 3 tengelyes marógépekkel elérhető legnagyobb pontosságot kínálja. Nagy termelékenységével és az időigényes megmunkálások alatt is biztosított hosszú távú stabilitásával a gép forradalmi megoldást jelenthet a szerszám- és formagyártók számára.
A Sodick Europe örömmel mutatja be nagy pontosságú tömb-szikraforgácsoló berendezéseinek új generációját: az AL40G és az AL60G típusú gépeit, amelyek a legújabb szikraforgácsolási technológiával, mesterséges intelligencia funkciókkal és precíziós hőkompenzációs rendszerrel vannak felszerelve, illetve a Sodick saját, piacvezető lineáris motorhajtás technológiájával is.
A növekvő piaci elvárások és a technológiai fejlődés a tyúk és a tojás esete. Nem egyértelmű, hogy melyik van előbb, ami viszont bizonyítottnak látszik, hogy az elmúlt időkben minden képzeletet felülmúlva fejlődnek, növekednek. A forgácsolással foglalkozó cégek olyan komoly kihívások előtt állnak, mint a humán erőforrás biztosítása, egyre rövidülő határidők, magas gyártási költségek, és még sorolhatnánk.
2021. február 2–4. között rendhagyó pfronteni nyílt napokat szervezett a DMG MORI. Az iparág úttörő tendenciái és fejlesztései élő prezentációk, valamint szakértői előadások során mutatkoztak be. Kezdésképp a 2021-es világpremierek mutatkoztak be, az ezt követő napok pedig az automatizációra és a digitalizációra fókuszáltak, így a jövőbiztos gyártás teljes értékláncát sikerült bemutatni. A „Találkozzon Kapcsolattartójával” mottó értelmében a látogatóknak lehetőségük nyílt kapcsolattartóikkal specifikus témák online megvitatására is. A Digitális Bemutatóteremben pedig több mint 25 berendezést és csúcstechnológiás szerszámgépet nézhettünk meg, köztük többet automatizált gyártómegoldással.
A mikrotartományban történő megmunkálást számos alkalmazásban használják a befecskendező fúvókák gyártásától a legkisebb fröccsöntő szerszámok forgácsolásáig.
Sok helyen olvashattuk, hogy startupok kínálják ingyenesen szolgáltatásaikat annak érdekében, hogy a csőd szélére került vállalatokat megsegítsék. A DMG MORI hasonlóképpen gondolkozott, és speciális gazdasági ösztönző csomaggal támogatja ügyfeleit az automatizálás, a digitalizáció, a finanszírozás és a szerviz területén.
A 2020-ban Európában megjelent COVID-19 járvány idejét a pozitívan gondolkodók – helyesen – a felkészülés, fejlesztés hónapjaiként determinálták. Ellentmondásnak tűnhet, hiszen a fejlesztés költségeinek kigazdálkodása sokak számára nem lehetséges a jelenlegi feltételek mellett, a tartalékok felélése pedig túlságosan kockázatos lépés egy vállalat számára.
Az első DMG MORI digitális rendezvény sikeres bemutatóját követően 2021. február 2-4. között 9:00 órától Pfrontenből élőben, digitálisan és interaktívan ismerhetők meg a fémmegmunkálás legújabb trendjei és a DMG MORI fejlesztései.
Egy Akira-Seiki SL25MC típusú CNC-esztergagép posztprocesszorát Sinutrain szimulációs szoftver segítségével hoztuk létre Edgecamben. A kidolgozott eljárással csökken a szintaktikai hibák kiszűrésére fordított idő. Jelentősen nő a CNC-gép rendelkezésre állása, mert a tesztelési feladat túlnyomó része nem a valós gépen történt. Ráadásul az esetleges hibás programkódok nem okoznak ütközést a CNC-gépen. Megállapítottuk, hogy a valós gépen történő tesztelés azonban nem hagyható el, itt kiemelt figyelmet kell fordítani a mozgási sebességekre és a forgásirányokra.
Hans Gattlen világos jövőképpel rendelkezik. Olyan ikergyárat álmodott meg, ahol napközben emberek dolgoznak, a gépek pedig az éjszakai műszakot veszik át. A Svájcban létrehozott digitális gyár teljesen automatikusan és autonóm módon termel majd, így a költségcsökkentés mellett a munkatársak munkaterhelését is mérsékli. Hans Gattlen az elmúlt hónapokban új struktúrákat vezetett be a cégben, és mindenekelőtt jelentősen korszerűsítette a lemezmegmunkálás folyamatát.
A versenyképesség, a termelékenység állandó szorítása a gyártási költségek, az átfutási idő csökkentését, és ezzel párhuzamosan a gyártás rugalmasságának, minőségének, megbízhatóságának állandó növelését feltételezi. Az anyagleválasztás fizikai jellemzői terén már nem lehetséges érdemi előrelépés, de a folyamat minden paraméterét figyelembe véve még jócskán akad lehetőség a forgácsolóüzem hatékonyságának növelésére.
Ahogy a feldolgozóipari alkatrészek egyre komplexebbé, a szikraforgácsoló gépek (EDM) pedig egyre fejlettebbé váltak, úgy vált egyre fontosabbá a megmunkáló szoftverek szerepe is. Ennek következménye pedig sajnos az lett, hogy megugrott a költséges, harmadik féltől származó szoftverek száma.
Kihívásokkal teli időket él át a járműipar. A hajtáslánc villamosítása – ami mind az OEM-gyártók, mind a beszállítók részéről paradigmaváltást igényel – valószínűleg a legnagyobb kihívást testesíti meg az autóipar számára, annak teljes történelme alatt. Az általában meglehetősen egyszerű erőátviteli rendszert használó akkumulátoros járművek térhódítása ellenére számos tényező mutat abba az irányba, hogy a belátható jövőben a hibrid technológia számít majd a meghatározó erőforrásnak. A szigorodó előírások, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és az általános klímavédelmi célok érdekében a belső égésű motoroknak és az erőátviteli rendszereknek is fejlődniük kell.
Kiemelkedő eredmény a megelőző karbantartásban és fokozatosan magához térő szerszámgéppiac: hogyan élte meg eddig a STUDER a koronavírus járványt? Sandro Bottazzo ügyvezető igazgató értékelése.
A 2021. június 8-11. között ismét a Molding Expo válik majd a szerszám- és formagyártás központi piacterévé. Az iparág legújabb fejlesztéseit is trendjeit bemutató átfogó kísérőprogram a vásár értékes információkkal várja a látogatókat. A kísérőprogram megszervezésében fontos szerepet játszik a WBA Aachener Werkzeugbau Akademie GmbH.
A fémforgácsolás területén globális vezető Sandvik Coromant új partnerséget jelentett be az Autodesk céggel. Az együttműködést hivatalosan 2020. november 17-én jelentették be az Autodesk University 2020-on – a tervezés és gyártás vezető online konferenciáján. A bejelentés a márkák közötti hosszú távú partneri kapcsolat első lépését jelenti, amely jelentős előnyökkel jár a Computer-Aided Manufacturing (CAM) jövője szempontjából.
A koronavírus által kiváltott egészségügyi válság, a Brexit, a kereskedelmi korlátozások, valamint az autóipar strukturális változásai révén 2020 egy kihívásokkal teli év lett. „Próbatétel – ezt a kifejezést használta Sandro Bottazzo, a Fitz Studer AG értékesítésért és marketingért felelős ügyvezető igazgatója. – Ilyen helyzetben pedig egy vállalatnak a saját erősségeire kell összpontosítania. Nem szabad amiatt aggódnunk, amit nem tehetünk meg, inkább arról kell beszélnünk, amiben a legjobbak vagyunk.”
Az olyan szármarók, melyeknél a vágóél egy nagy átmérőjű ív része, nagyjából 25 évvel ezelőtt jelentek meg. Mivel ezeknél a szármaróknál a vágóél formája egy hordó profiljára emlékeztet, gyakran úgy emlegetik az ilyen típusú szerszámokat, mint „hordó alakú marók”, „hordó szármarók”, vagy ipari zsargon szerint simán „hordók”. Eleinte az ilyen szerszámok használata csak néhány, specifikus alkalmazásban történt, mint például 3D-s felületek marása, vagy bonyolult öntőformák vagy turbina-alkatrészek forgácsolása. Azonban az 5 tengelyes megmunkálóközpontok és a CAM-rendszerek fejlődésével a hordó profilú szármarók alkalmazhatósági tartománya is kiszélesedett.
Az USA-ban és Kanadában elindított Haas CNC-gépkezelői tanúsítvány még idén több országban, hamarosan pedig Magyarországon is elérhetővé válik. A programot elvégző szakemberek a világ egyik vezető szerszámgépgyártó cégétől kapnak igazolást arról, hogy tájékozott, képzett CNC-gépkezelőként lehet rájuk számítani a fémiparban.
A gyártásban az idő pénz. A fúrás, a marás és a simítás óriási megterhelést jelent a szerszámoknak. Jill Glynn a fémforgácsolási vezető Sandvik Coromant kereskedelmi szolgáltatási menedzsere elmagyarázza, hogy a szerszámok újraélezése miként hosszabbítja meg egy szerszám éltartamát – költséghatékonyan és fenntartható módon.