2015. május 18., hétfő, 15:38
Címkék: feldolgozóipar textil textilhatású kendő tisztítástechnológia Tork Trioplast
A feldolgozó iparban, ahol a termelékenység kulcsfontosságú, az olyan hagyományos törlő és tisztító megoldások, mint a textilrongyok vagy a bérrongyok nem jelentik a legmegfelelőbb megoldást. Az újonnan piacra került textilhatású kendők jóval kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkeznek.
Egy független kutatóintézet terméktesztet végzett a rongyok, a bérrongyok és a textilhatású kendők teljesítményének összehasonlítása céljából. Az eredmények alapján a textilhatású kendőknek sok előnye van a rongyokhoz és a bérrongyokhoz képest – például 32%-kal kevesebb idő és 40%-kal kevesebb oldószer szükséges a munka elvégzéséhez.
Napjainkra már modern gépekre cserélték a régmúlt eszközeit. De bizonyos esetekben még jelen vannak a régi megoldások, mivel számos gyárban megszokásból továbbra is textilrongyokkal és bérrongyokkal tisztítanak és takarítanak. Pedig a gépekkel együtt a törlő- és tisztítótermékek is fejlődtek. A teljesítmény és az eredmények összehasonlítása érdekében egy független kutatóintézet tesztelte a géprongyokat, a bérrongyokat és a Tork új technológián alapuló, textilhatású tisztítókendőit. Az eredmények szerint ez utóbbinak számos előnye van, így például rövidebb idő alatt érik el ugyanazt az eredményt és jelentősen kevesebb oldószerre van szükség.
„Amikor modernebbre cseréljük gépeinket és eszközeinket, érdemes azok karbantartását is modern törlőpapírokkal és tisztítókendőkkel végezni. A teszt eredményei szerint időt, pénzt és jobb minőséget nyerhetünk a textilhatású kendőkre való átállás révén” − mondja Rédey Anikó,az SCA Tork termékeiért felelős termékmenedzsere.
Néhány példa a teszt eredményeiből:
A svédországi Sundsvall városában található Trioplast gyár átállt a rongyok használatáról a textilhatású kendőkre. A Trioplast Európa egyik legnagyobb műanyaggyártója, amely több országban 12 gyárral rendelkezik. Miután felülvizsgálta a géprongyok használatával járó kiadásait, beleértve a szállítási és a megsemmisítési költségeket, valamint az elhasznált oldószer mennyiségét, elhatározta, hogy más lehetőségek után néz.
„A Tork általunk használt textilhatású kendői 75%-kal csökkentették a kezelési és megsemmisítési költségeket a korábban használt rongyokhoz képest. Ráadásul az oldószer-felhasználásunk is csökkent” - mondja Patrik Eriksson, a Trioplast Sundsvall termelési menedzsere.
A textilhatású kendőkre való átállásnak a pénzügyi előnyök mellett számos környezeti előnye is van. A Tork termékek teljes életciklusát összehasonlítva a korábbi rongyokéval és bérrongyokéval, egyértelművé vált, hogy az átállás csökkenti a környezetre gyakorolt káros hatásokat, mivel kevesebb volt az elhasznált kendők mennyisége, kevesebb oldószer fogyott, és könnyebb volt a szállítás is. Ezen kívül az új termékek a munkakörnyezetre is pozitív hatással voltak azáltal, hogy a takarító személyzet értékes időt és energiát takaríthatott meg a munkaállomások rendben tartása közben − ami a gördülékeny munka zálogát jelenti.
„A Trioplasttal végzett közös munka során kiderült, hogy a textilhatású kendőkre való átállás nemcsak a nyereségre van közvetlen hatással. Zöldebbé tette a gyárat és növelte a hatékonyságot, azáltal, hogy a munkatársak okosabban, nem pedig keményebben dolgoznak” - mondja Rédey Anikó termékmenedzser.
A terméktesztről és eredményeiről
A tesztet a Swerea Kutatóintézet végezte 2014-ben Svédországban. A teszt fő célja a feldolgozó iparban törlésre és tisztításra használt termékek – köztük a rongyok, bérrongyok és a textilhatású kendők − értékelése volt. Két tesztet végeztek a legnehezebb munkahelyi helyzetek reprodukálásával és a termékek teljesítményének értékelésével.