A Dél-Alföld az ország legnagyobb kiterjedésű régiója, ami egyben a legritkább településhálózattal is bír. A régión belül Békés megye az ipari vállalkozások számát illetően a sereghajtók közé tartozik. A munkaerőpiaci szakértők szerint a fémipari dolgozók megtalálása nagy nehézségeket okoz a megyében, hiszen az ország nyugati részében, illetve külföldön magasabb kereseti lehetőség várja a releváns tapasztalattal rendelkező munkavállalókat. Álljon itt egy jó példa arra, hogy megfelelő vezetői hozzáállással és modern gépparkkal bárhol az országban lehet fémipari vállalkozást működtetni – és egyben fékezni az elvándorlást. Csatári Endre, a békési Alkotás Kft. ügyvezető igazgatója a modern gépek beszerzésének hatásairól beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Szerencsére az a gyakorlat már a múlté, hogy a nyugati exportpiacokra gyártott termékeknél kiemelt figyelmet fordított a minőségre a magyar gazdaság, míg a belföldi piacra a silányabb áru is megfelelt. A német megrendelői kör azonban még napjainkban is fokmérőnek számít, ezért az ide termelő magyar fémipari vállalkozások csak modern gépparkkal teljesíthetik a magas elvárásokat. Kertai Tamás, az Alufe Fémszerkezeti Kft. ügyvezető igazgatója az általuk megfogalmazott gépbeszerzési kritériumokról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A Prima Power átfogó és sokoldalú technológiája a teljes gyártási láncot felöleli. Az ügyfélközpontú megközelítés révén a rendszerek a számos gyártókörnyezet egyedi igényeihez adaptálhatók. A Prima Power standon bemutatott választékos technológiákat (lézeres vágás, lyukasztás, hajlítás, automatizálás, szoftver) tovább erősítette egy „különleges vendég” jelenléte. A kiállítótér egy részét ugyanis teljes egészében a cégcsoport 3D fémnyomtatási megoldásokkal foglalkozó üzletágának, a Prima Additive divíziónak szentelték.
A kompakt PSBB gyártósor az automata tárolórendszerből érkező nyers fémlemezeket alakítja stancolt, hajlított, kiváló minőségű kész komponensekké. A mozaikszó: punching – shearing – buffering – bending (stancolás – nyírás – puffer – hajlítás) a folyamatciklust takarja.
A GRM-NC stancoló-hajlító automatákhoz az új gyártórendszerrel sokkal gyorsabban és gazdaságosabban lehet szerszámot tervezni. Ezáltal tovább csökkentek az átállási idők, a szerszámköltségek is akár a felére redukálódnak, és a piacra kerülési idő is jóval alacsonyabb az alacsony szériájú gyártás esetén is. A standardizált rendszerben a tervezés és a gyártás is felgyorsult.
Az Ipar Napjai 2018 kiállításon először találkozhatnak a lemezmegmunkáló vállalkozások a DMW Maschinen- und Werkzeugbau GmbH (DIETZ) lemeztechnológiai szerszámgyártó megoldásaival. A cég termékei között egyaránt megtalálhatók a nagy szerszámgépgyártók – TRUMPF, AMADA vagy Euromac – stancoló/nibbelő gépeivel kompatibilis lyukasztó és kivágó szerszámok, valamint présszerszám-normáliák is.
Az Ipar Napjai 2018 kiállításon először találkozhatnak a lemezmegmunkáló vállalkozások a DMW Maschinen- und Werkzeugbau GmbH (DIETZ) lemeztechnológiai szerszámgyártó megoldásaival. A cég termékei között egyaránt megtalálhatók a nagy szerszámgépgyártók – TRUMPF, AMADA vagy Euromac – stancoló/nibbelő gépeivel kompatibilis lyukasztó és kivágó szerszámok, valamint présszerszám-normáliák is.
Négy különböző nemzetiség képviselője volt az asztalnál: egy kínai, egy török és egy német stancológép, valamint egy magyar ügyvezető. Ismerős szavak? A dilemma is ismerős annak, aki már döntött gépbeszerzésről. A megfelelő piacfelméréssel azonban nem várt fordulatot vesz a történet: kiderül, hogy nem mindig a kínai gép a legkedvezőbb árszintű.
A lemezmegmunkálási piacon egy vállalat fejlődése jól körülírható pályát ír le, amelyet azonban a vevői igények és a trendek is befolyásolnak. Lendvai László, a Melior Laser Kft. alapító ügyvezető igazgatója segítségével tekintjük át azt, hogy hogyan juthat el egy kkv a technológiai fejlesztéstől a komplexitásig, a sorozatgyártás mellett a minőségi, kis szériás termékekig.
„Kapcsolódjon rá!” Ez a mottója a TRUMPF kiállítási standjának a 2017. november 7–10. között Stuttgartban sorra kerülő Blechexpo szakvásáron. A csúcstechnológiát képviselő ditzingeni cégóriás idén a TruConnect szekcióban az intelligens gyárak számára kifejlesztett megoldásokat mutatja be.
Radikálisan rugalmas: a TruPunch 1000 típusú géppel a TRUMPF a stanctechnológiába belépő cégek számára egy új stancológépet fejlesztett ki, amely lépésről lépésre fejleszthető. Az evolúció végeredménye egy TruMatic 1000 fiber megmunkálógép lehet, mely egy számos innovatív fejlesztéssel felszerelt lézervágógép, ami lyukakat is stancol, füleket hajlít és meneteket is formáz.
A Brüggli Industrie nevű svájci vállalat a fémmegmunkáló iparban dolgozó szerződéses gyártóként mostanáig az általa stancolással gyártott alkatrészeket szemrevételezéssel ellenőrizte. A minőségbiztosítás javítása és a vizsgálócella méretének csökkentése érdekében az optikai ellenőrzés céljából fejlett képfeldolgozó rendszereket szereztek be az ATS Automation-tól.
Manapság, ha a tudatos minőségszemlélet a vállalat működésének minden területén jelen van, akkor az komoly mértékben járulhat hozzá a cég gazdasági sikereihez is. Nincs ez másként a lézeres fémmegmunkálás területén működő Melior Laser Kft. esetében sem, amely például erősen a piaci sztenderdet felülmúlva, az elmúlt 10 év alatt a hibás termékek gyakoriságának mutatóját 90%-kal csökkentette.
A japán AMADA az idei 22. hannoveri EuroBLECH nemzetközi lemezmegmunkáló szakvásáron több újdonsággal jelentkezik, mint eddig valaha. A 12-es pavilonban a D06 és az F06-os standokon összesen 2000 négyzetméteren tíz új gépet mutat be az érdeklődőknek.